logo yeni

calisanlar2 copy

SENDİKA GENEL BAŞKANI VE KONFEDERASYON YÖNETİM KURULU ÜYESİ PERSONELE KAÇ GÜN İZİN VERİLMESİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

ÖZET: Sendika genel başkanı iken aynı zamanda konfederasyon yönetim kurulu üyeliği görevini de yürüten personele haftada kaç gün sendikal izin verilmesi gerektiğine dair.25/07/2012-9299

 

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 18 inci maddesinin 4 üncü fıkrasında; “Sendika veya konfederasyonu ilk genel kurula kadar sevk ve idare edecek yönetim kurulu üyeleri, genel kurulda yönetim kuruluna seçilenler ile sendika şube yönetim kurulu üyeleri seçildikleri tarihten itibaren durumlarını en geç otuz gün içinde kurumlarına yazılı olarak bildirirler. Söz konusu yöneticiler sendika tüzüğünde belirtilen hükümlere göre, ayrıca yazılı talepte bulunmaları halinde bu görevleri süresince aylıksız izine ayrılırlar. Talepte bulunmayanlar ise kurumlarındaki görevlerine devam ederler. İzine ayrılmayan yönetim kurulu üyeleri haftada bir gün kurumlarından izinli sayılırlar. Sendika yönetim kurulu üyelerinin, bu fıkrada belirtilen haklardan yararlanabilmesi için bağlı bulundukları sendikanın şube kurulması için öngörülen üye sayısına ulaşması, konfederasyon yönetim kurulu üyelerinin bu fıkrada belirtilen haklardan yararlanabilmesi için ise konfederasyona bağlı sendikaların toplam üye sayısının genel kurullarını delegelerle yapabilecek sendika üye sayısına ulaşması gerekir.” hükmü yer almaktadır.

                Yukarıdaki hüküm çerçevesinde, 4688 sayılı Kanunun 42 inci maddesinin  (b) bendi uyarınca; Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konu değerlendirilerek sendika genel başkanlığı ile birlikte konfederasyon yönetim kurulu üyeliği görevini de üstlenen personelin her yönetim kurulu üyeliği için ayrı ayrı izin hakkına sahip olduğuna dair bir düzenleme bulunmaması nedeniyle, adı geçen personele sendikal iznin haftada bir gün olarak kullandırılması gerektiği ortak görüşüne varılmıştır.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.