logo yeni

calisanlar2 copy

AYLIKSIZ İZNİ KESİLEN SENDKA YÖNETİCİSİ TEKRAR AYLIKSIZ İZİN VERİLMESİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

ÖZET: Aylıksız izinde olan kamu görevlisinin hakkında tesis edilen atama işlemi sonucunda aylıksız izninin kesilerek yeni görevine başlaması halinde, sendikadaki görevine devam edebilmesini teminen tekrar aylıksız izin verilip verilemeyeceğine dair. 25/07/2012-5239

 

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 18 inci maddesinin 4 üncü fıkrasında; “Sendika veya konfederasyonu ilk genel kurula kadar sevk ve idare edecek yönetim kurulu üyeleri, genel kurulda yönetim kuruluna seçilenler ile sendika şube yönetim kurulu üyeleri seçildikleri tarihten itibaren durumlarını en geç otuz gün içinde kurumlarına yazılı olarak bildirirler. Söz konusu yöneticiler sendika tüzüğünde belirtilen hükümlere göre, ayrıca yazılı talepte bulunmaları halinde bu görevleri süresince aylıksız izine ayrılırlar. Talepte bulunmayanlar ise kurumlarındaki görevlerine devam ederler. İzine ayrılmayan yönetim kurulu üyeleri haftada bir gün kurumlarından izinli sayılırlar. Sendika yönetim kurulu üyelerinin, bu fıkrada belirtilen haklardan yararlanabilmesi için bağlı bulundukları sendikanın şube kurulması için öngörülen üye sayısına ulaşması, konfederasyon yönetim kurulu üyelerinin bu fıkrada belirtilen haklardan yararlanabilmesi için ise konfederasyona bağlı sendikaların toplam üye sayısının genel kurullarını delegelerle yapabilecek sendika üye sayısına ulaşması gerekir.” hükmü yer almaktadır.

 Yukarıda yer verilen hüküm çerçevesinde, 4688 sayılı Kanunun 42 inci maddesinin  (b) bendi uyarınca; Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konu değerlendirilerek,sendika yönetim kurulu üyeliğine seçilmesi sebebiyle aylıksız izinde bulunan personelin kurumunca yer değişikliği yapılarak yeni bir atama işlemi gerçekleştirilmesi sonucu aylıksız izni kesilerek yeni görevine başlaması durumunda, mezkur Kanunun18 inci maddesinin 4 üncü fıkrası kapsamına girmesi halinde kendisine yeniden aylıksız izin verilebileceği ortak görüşüne varılmıştır.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.