logo yeni

calisanlar2 copy

TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNLARININ TEKNİKER KADROSUNA ATANMASI

Aktif . Yayınlanma Kadro, Hizmet ve İntibak

Özet: Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Öğretmenliği mezunu olan ... ‘un, iki yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunu olmadıklarından bahisle Tekniker unvanlı kadrolara atama tekliflerinin yapılıp yapılamayacağı hk.(15/8/2012-13396)

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin “II- Teknik Hizmetler Sınıfı bölümünde “...teknik öğretmen okullarından mezun olup da, öğretmenlik mesleği dışında teknik hizmetlerde çalışanlar, ...“ ibaresine yer verilmiş, aynı maddenin (A) bendinin 2 ve 4 üncü fıkralarında da teknik öğretmen okulu mezunları sayılmış ve bu Kanuna ekli I sayılı Ek Gösterge Cetvelinin “II-Teknik Hizmetler Sınıfı bölümünün (b) alt bölümünde Teknik Yüksek Öğretmen Okulu mezunları için uygulanacak ek gösterge rakamı tespit edilmiştir. Dolayısıyla, Teknik Eğitim Fakültesinden mezun olanların, 657 sayılı Kanuna tabi olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil “Öğretmen” kadrolarına atanabilecekleri gibi Teknik Hizmetler Sınıfına dahil durumlarına uygun kadrolara da atanmaları mümkün bulunmaktadır.

Bu itibarla, Teknik Eğitim Fakültesinden mezun olanların Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 21/03/2012 tarihli ve 1853/013298 sayılı görüşleri de dikkate alınarak, tekniker unvanı ile istihdam edilebilmelerinin mümkün olduğu mütalaa edilmektedir.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.