logo yeni

calisanlar2 copy

MESLEĞİ İLE İLGİLİ OLMAYAN ALANDA DOKTORA YAPAN MEMURA KADEME VERİLMESİ

Aktif . Yayınlanma Kadro, Hizmet ve İntibak

Özet: Mesleği ile ilgili olmayan öğrenim dalında doktora yapan memurlara, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A-9 maddesine göre iki kademe ilerlemesi uygulanamayacağı hk.(24/01/2012-365)

.. da matematikçi olarak görev yapan ... ‘in 07/06/1999 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Lisans Programını, 03/03/2003 tarihinde Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitimde Program Geliştirme Anabilim Dalında Yüksek Lisans Programını, 04/07/2011 tarihinde ise Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Programları Anabilim Dalında Eğitimde Program Geliştirme Doktora Programını bitirmesinden bahisle, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A-9 maddesi gereğince iki kademe ilerlemesinden faydalanıp faydalanamayacağı hususunda görüş talep eden ilgi yazı incelenmiştir.

Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A-9 maddesinde; “Memurluğa girmeden önce veya memuriyetleri sırasında yükseköğrenim üstü master derecesi almış olanlarla yüksek öğrenim kurumlarında en az bir yıl ilave öğrenim yaparak lisans üstü ihtisas sertifikası alanlara bir kademe ilerlemesi, tıpta uzmanlık belgesi alanlara meslekleri ile ilgili öğrenim dallarında doktora yapanlara bir derece yükselmesi uygulanır. Master derecesini alıp bir kademe ilerlemesinden yararlanan memura, mesleği ile ilgili öğrenim dalında doktora yaptığı takdirde iki kademe ilerlemesi uygulanır.” hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yer verilen hüküm çerçevesinde, matematikçi unvanlı kadroda görev yapan ... ‘in Eğitimde Program Geliştirme Programında yapmış olduğu doktora eğitiminin mesleğiyle ilgili olmaması nedeniyle, 657 sayılı Kanunun 36/A-9 maddesi hükmünden faydalanmasının mümkün bulunmadığı mütalaa edilmektedir.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.