logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİ OLAN KİŞİYE AYLIKTAN KESME CEZASI UYGULANMASI

Aktif . Yayınlanma Disiplin, Ceza ve Görevden Uzaklaştırma

ÖZET: 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesinin (c) bendi uyarınca verilen aylıktan  kesme cezasının memurlara yönelik bir düzenleme olması nedeniyle memuriyetten emekli olan kişiler  hakkında uygulanamayacağı hk.     (28.8.2003)

Aylıktan kesme cezası ile tecziye edilen ancak emekliye ayrılan personel hakkında yapılacak işlem hususundaki ilgi yazınız incelenmiştir.

 Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 98 nci maddesinde Devlet Memurunun istek, yaş haddi, malullük ve sicil sebeplerinden biri ile emekliye ayrılması durumunda memurluğun sona ereceği hükme bağlanmıştır.

 Bu itibarla aylıktan kesme cezasının anılan Kanunun 125 inci maddesinin (c) bendi uyarınca memurlara yönelik bir düzenleme olması nedeniyle tarafına  emekli aylığı bağlanmış kişilere söz konusu cezanın tatbik olunamayacağı ancak ilgilinin aynı Kanunun 93 üncü maddesi uyarınca yeniden memurluğa alınması halinde cezanın uygulanabileceği mütalaa edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.