logo yeni

DEFTERDARLIK UZMANLARI DENETİM ELEMANI MI?

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

personel2Defterdarlık Uzmanı olarak görev yapan personelin, belli bir tarihten önceki hizmet sürelerinin denetim elemanı olarak geçirildiği kabul edilirken, bu tarihten sonraki hizmetlerinin bu kapsamda değerlendirilmemesi, söz konusu meslek personelinin tepkisine neden olmaktadır.

Sitemize gönderilen bir elektronik postada konuya şu şekilde yaklaşılmaktadır:

İç Denetim Koordinasyon Kurulu 06.08.2012 tarihli toplantısında Denetmen kökenli Defterdarlık Uzmanlarının hizmet sürelerinin hesabında 02.11.2011 tarihinden önceki hizmet süreleri yönünden denetim elemanları, bu tarihten somaki hizmet sürelerinde ise uzmanlar için öngörülen düzenlemelerin esas alınması gerektiğine karar vermiştir. 

Peki, bu karar ne anlama geliyor?

02.11.2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 659 sayılı KHK ile Defterdarlık Uzmanlığı kadrolarına atanan Muhasebe ve Milli Emlak Denetmenleri “denetim elamanı” olma niteliklerini kaybetmişlerdir.

Muhasebe Yetkilisi Adaylarının Eğitimi, Sertifika Verilmesi ile Muhasebe Yetkililerinin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 4. maddesinin birinci fıkrasında 26.01.2013 tarihli Resmi Gazete ile yapılan değişiklikle Defterdarlık Uzmanları, Muhasebe Yetkilisi Yardımcılarının eşiti sayılmıştır. 

Ayrıca 25.06.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Maliye Bakanlığı Defterdarlık Uzmanlığı Yönetmeliği hükümleri uyarınca Defterdarlık Uzmanlarından bir kısmı Defterdar emrinde, diğer bir kısmı ise servislerde müdür emrinde görevlendirilmektedir.

4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunun 5. maddesinde “Ön inceleme, izin vermeye yetkili merci tarafından bizzat yapılabileceği gibi, görevlendireceği bir veya birkaç denetim elemanı veya hakkında inceleme yapılanın üstü konumundaki memur ve kamu görevlilerinden biri veya birkaçı eliyle de yaptırılabilir” denilmektedir.

Bu durumda, İç Denetim Koordinasyon Kurulu Kararı ile denetim elemanı sayılmayan ve Muhasebe Yetkilisi Adaylarının Eğitimi, Sertifika Verilmesi ile Muhasebe Yetkililerinin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği hükümleri uyarınca muhasebe yetkilisi yardımcısı eşiti konumunda olan Defterdarlık Uzmanlarının;

1) Kendilerinin eşiti olan müdür yardımcıları ile müdür yardımcısı üstü konumundaki kamu görevlileri hakkında,

2) İster servislerde müdür emrinde, isterse Defterdar emrinde görevlendirilmiş olsun Defterdarlık Uzmanlarının birbirleri hakkında,

ön inceleme yapmak üzere görevlendirilmeleri mümkün değildir.”

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.