logo yeni

BAKANLAR KURULU EŞ VE ÇOCUK YARDIMINI NE KADAR ARTIRABİLİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

para2Devlet memurlarının aile yardımı ödeneği verilmesi hususu 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiş olup, ödenek miktarının belirlenmesinde esas alınan gösterge rakamlarını belli sınırlar içerisinde artırma yetkisi ise Bakanlar Kuruluna verilmiştir.

Bakanlar Kurulu, eş ve çocuklarından dolayı Devlet memurlarına ödenen aile yardımı ödeneğinin miktarının belirlenmesine esas göstergeleri bazı dönemlerde yükseltme yoluna gitmiş olmakla birlikte, 657 sayılı Kanunun ilgili maddesinde değişiklik yapılmadığı sürece, aile yardımı ödeneği miktarının aylık katsayıya bağlı artışları dışında artması, belli sınırlar içerisinde mümkün olabilecektir.

Aile yardımı ödeneğine ilişkin ayrıntılı haberimiz için tıklayınız…

Eş için ödenebilecek aile yardımı

Devlet memurlarına, her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için, her ay aile yardımı ödenir.

Eş için ödenecek aile yardımının miktarı, 657 sayılı Kanunda belirtilen sınırlar içerisinde olmak kaydıyla Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımıyla belirlenir.

657 sayılı Kanun, eş için ödenecek aile yardımı gösterge rakamını 1.500 olarak belirlemiştir. Öte yandan, bu rakamı 3 katına kadar artırma konusunda Bakanlar Kuruluna yetki vermiştir.  Buna göre Bakanlar Kurulu, eş için ödenecek aile yardımı gösterge rakamını 4.500’e kadar yükseltebilecektir.

Bakanlar Kurulu, 3/7/2011 tarihli ve 2011/2022 sayılı Kararı ile, eş için aile yardımı ödenmesinde esas alınan 1.500 gösterge rakamının 1/7/2011 tarihinden itibaren 2.134 olarak uygulanmasını hüküm altına alınmıştır.

Eş için aile yardımı ödeneğine esas gösterge rakamı halen 2.134 olarak uygulanmakta olup, bu göstergeye göre 2014 yılında Devlet memurları eş için aylık 164.- TL aile yardımı alabilmektedirler.

Bakanlar Kurulunun, gösterge belirleme konusundaki yetkisini en üst seviyede kullanması durumunda, 2014 yılı için geçerli olan aylık katsayısına göre memurlara eş için aile yardımı olarak 346.- TL ödenebilecektir.

Çocuk için ödenebilecek aile yardımı

Devlet memurlarına, çocuklarının Kanunda belirtilen kapsamda olması durumunda, her bir çocuğu için aylık maaşıyla birlikte aile yardımı ödenir.

Çocuk için ödenecek aile yardımının miktarı, 657 sayılı Kanunda belirtilen sınırlar içerisinde olmak kaydıyla Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımıyla belirlenmektedir. Ayrıca, çocukların 72 aylık veya daha küçük olması durumunda ise aile yardımı miktarı bir kat fazla ödenmektedir.

657 sayılı Kanun, çocuk için ödenecek aile yardımı gösterge rakamını 250 olarak belirlemiştir. Öte yandan, bu rakamı 3 katına kadar artırma konusunda Bakanlar Kuruluna yetki vermiştir.  Buna göre Bakanlar Kurulu, çocuk için ödenecek aile yardımı gösterge rakamını 750’ye kadar yükseltebilecektir.

Çocuk için aile yardımı ödeneğine esas gösterge rakamı halen 250 olarak uygulanmakta olup, bu göstergeye göre 2014 yılında Devlet memurları her bir çocuk için aylık 19.- TL aile yardımı alabilmektedirler.

Bakanlar Kurulunun, gösterge belirleme konusundaki yetkisini en üst seviyede kullanması durumunda, 2014 yılı için geçerli olan aylık katsayısına göre memurlara her bir çocuğu için aile yardımı olarak 58.- TL ve 72 aylık ve daha küçük olan her bir çocuğu için de 116.-TL ödenebilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.