logo yeni

ASGARİ ÜCRETE VERGİ ZAMMI 8 TL Mİ, 50 TL Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

para7Asgari ücret ile geçimini sağlayanlardan 3 çocuk sahibi olanların gelir vergisinden muaf tutulacağı ve bunun karşılığında 40-50 TL avantaj sağlayacağı yönündeki açıklamaya Meclisten itiraz geldi.

İzmir milletvekili Prof. Dr. Hülya GÜVEN 3 çocuk sahibi olan asgari ücretlilerin gelir vergisi indiriminden dolayı çok daha az miktarda bir artışa kavuşacağının belirtildiğini vurgulayarak TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Güven’ in önergesinde bu iddia ve sorulara şöyle yer verildi:

“Asgari ücret bir önceki altı ayda net 803,68 TL iken, 2014 yılının ilk altı ayında net 846 TL, ikinci altı ayında da 891,04 TL olarak belirlenmiştir.

Üç çocuğu olanlardan gelir vergisi alınmayacağı tarafınızdan açıklanmıştır.

Hükümet sözcüsü Sayın Bülent Arınç “Asgari ücretin tespitinde mümkün olduğunda yüksek tutulması prensip olarak benimsendi. Asgari ücrete ilave olarak da, bildiğiniz gibi 4 çocuğu olanlar sıfır vergiye tabii idi. Bunu üç çocuklulara değiştirmek suretiyle, 40-50 liraya yaklaşan bir gelir elde edebilecekler. Ancak bu çözüm, kanun ile olabileceği için, madde ilave edilerek düzenleme yapılması gerekli” demiştir.

Ancak uzmanlar, kanun çıktığında gelir vergisi ödemeyen üç çocuklu asgari ücretlinin 8 TL vergi avantajı olacağım belirtmektedirler. Diğer bir deyişle üç çocuklu asgari ücretlinin ayda 8 TL fazla ücret alacağı belirtilmektedir.

Bu bağlamda; .

1. Üç çocuklu asgari ücretli kişinin aylık gelirini 8 TL artıran gelir vergisi muafiyetinin üç çocuklu asgari ücretli kişinin geçim sıkıntısına destek olduğunu düşünüyor musunuz?

2. Aylık 8 TL’lik artışın 3 çocuklu asgari ücretli kişinin ailesine yeterli geleceği hangi kritere göre hesaplanmıştır?

3. Gelir vergisi muafiyeti ile üç çocuklu asgari ücretli kişinin gelirinin 50 TL artıracağı kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir açıklama değil midir?

4. Günümüz şartlarında üç çocuk için verilen artış 50 TL bile olsa yetersiz değil midir? Bir ay boyunca 50 TL. bir çocuğun eğitimine, beslenmesine ve hastalandığı zaman vereceği katkı payına yetecek midir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.