logo yeni

GÖREVİNDEN AYRILAN HANGİ PERSONELE NE KADAR TAZMİNAT ÖDENİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

para10Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele; emeklilik, toptan ödeme, sözleşmenin feshi, göreve son verme, görevin tamamlanması gibi hallerde, emekli olanlara ödenen tazminat olarak da bilinen, tazminat ödenmektedir.

Bu tazminat hangi personele ödenir?

Söz konusu tazminat;

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak aylık alan personele,

-926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi olarak aylık alan personele,

-3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi olarak aylık alan personele,

-3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa tabi olarak aylık alan personele,

-2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi olarak aylık alan personele,

-2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununa tabi olarak aylık alan personele,

-399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (II) sayılı cetvelde yer alan personele

-Kamu kurumlarında işçi olarak istihdam edilenlere

ödenir.

Hangi hallerde ödenir?

Yukarıda belirtilen personelden;

**Emekliliğini isteyen veya emekliye sevk olunanlara,

**Haklarında toptan ödeme hükümleri uygulananlara,

**Emekli iken yeniden hizmete alındıktan sonra cezaen olmamak üzere görevlerine son verilenlere,

**Kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilen veya hizmet sürelerinin bitiminde ayrılan sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erler ile terhis olan yedek subaylara,

**Bu tazminat kapsamında bulunanlardan görevde iken ölenlerin kanuni mirasçılarına

ödenir.

Nasıl hesaplanır?

Bu tazminatın miktarı, 13.558 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı ile belirlenir.

Bu şekilde hesaplanan tutar üzerinden Damga Vergisi kesildikten sonra oluşacak net rakam, tazminat olarak ödenir.

Memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamaya göre, 2013 yılı ikinci 6 ayı için geçerli olan katsayı itibariyle tazminat miktarı net 1.033,23 TL dir. 2013 yılı sonunda enflasyon farkından kaynaklı bir katsayı artışı olmaması durumunda, 2014 yılı sonuna kadar tazminat miktarında değişiklik olmayacaktır.

Tazminatın miktarı kişiye göre değişir mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele; emeklilik, toptan ödeme, sözleşmenin feshi, göreve son verme, görevin tamamlanması gibi hallerde ödenen tazminatın miktarı personelin hizmet yılına, unvanına veya başka kriterlere göre değişiklik göstermemekte, bu tazminatı hak eden personelin tümü  için aynı miktarda ödenmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.