logo yeni

YEMİNLİK MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARINDA SPK MEVZUATI STAJ HAKKINI KAZANANLARI DA ETKİLİYOR MU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kpssYeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılarak “Sermaye Piyasası Mevzuatı”nın da kapsama alınması sebebiyle, bu değişikliğin staj hakkı kazananlara uygulanıp uygulanmayacağı konusundaki tereddütler Maliye Bakanına soruldu.

Ankara milletvekili Aylin NAZLIAKA tarafından hazırlanan önerge ile gündeme gelen konuya ilişkin tereddütlerin Maliye Bakanı MEHMET ŞİMŞEK tarafından cevaplandırılması istenirken, önergede şu ifadelere yer verildi:

“Yeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 19 Ağustos 2014 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmeliğin 7. Maddesinde yapılan değişiklikle Mali Müşavirlik sınavına girecek olan stajyerlere ek olarak “Sermaye Piyasası Mevzuatı” dersi getirilmiştir. Yönetmelikte yapılan değişikliğin, 19 Ağustos 2014 tarihinden önce mali müşavirlik ve serbest muhasebeci staj hakkı kazanan adaylara uygulanıp uygulanmayacağı konusunda bir netlik yoktur.

Bu dersin 19 Ağustos 2014 tarihi öncesinde mali müşavirlik stajı hakkını elde eden adaylara uygulanması hukukun temel normlarına uymayacağı gibi kariyer planlamasını mevcut derslere göre yapmış binlerce adayı olumsuz yönde etkileyecektir.

Bu bağlamda;

1.19 Ağustos 2014 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Yeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav Yönetmeliğinin 7. maddesi bu tarihten önce staj hakkı kazanan adaylara uygulanacak mıdır? Uygulanması halinde kaç kişiyi etkileyecektir?

2.Bu dersin 19 Ağustos 2014 tarihinden önce staja hak kazanan adaylara uygulanması hukukun temel normlarına aykırı değil midir? Bu durum dikkate alınarak, hak kayıplarının engellenmesi amacıyla bu maddede ivedi olarak yeniden düzenleme yapılacak mıdır?

3.Bu dersin 19 Ağustos 2014 tarihinden önce staj hakkı kazananlara uygulanması nedeniyle açılacak davaları kurumun kaybetmesi halinde adaylar lehine doğacak tazminatlar kim tarafından ödenecektir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.