logo yeni

TAŞERON İŞÇİLER NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

taseronKamu kurum ve kuruluşlarında taşeron firmalar aracılığıyla çalıştırılan işçilere çok düşük ücretler ödendiği, ağır koşullarda çalıştırıldıkları ve iş güvencelerinin olmadığı ileri sürülerek, bu konulara ilişkin iyileştirme yapılıp yapılmayacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soruldu.

Milletvekili Durmuşali TORLAK, verdiği soru önergesinde; “Bakanlığınız verilerine göre son 10 yılda taşeron işçi sayısının 350 binlerden 1 milyon 500 binlere ulaştığı iddia edilmektedir. Ancak gelinen noktada taşeron işçileri çok düşük ücretlerle ağır koşullarda çalıştırılırken, sendikasız istihdam edilen bu işçiler her an işten atılma korkusu yaşamaktadırlar.” dedi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’in aşağıdaki sorulara cevap vermesini istedi.

Önergede yer alan sorular:

1- Hükümetleriniz döneminde kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron firma kanalıyla çalıştırılan işçi sayısı yıllar itibariyle nedir? Bu işçilerin almakta olduğu maaş ne kadardır?

2- Bu maaşların yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Düşünmüyorsanız her hangi bir iyileştirme yapmayı planlıyor musunuz? Planlıyorsanız ne zaman yapacaksınız?

3- Anayasanın 128. maddesine göre kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevler memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle görülmek zorunda olduğu halde, kamu hizmetlerinin taşeron şirketler aracılığıyla gördürülmesi anayasal bir suç değil midir?

4- Anayasal bir suç ise yıllardır çok düşük ücretlerle kamuda taşeron firma kanalıyla çalıştırılan insanlarımıza kadro vermeyi düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bunu ne zaman sağlayacaksınız?

5- Kamu kurum ve kuruluşlarında 2003-2014 yıllan arasında yıllara göre, çalışan kadrolu işçi sayısı nedir? Bunların ne kadarı sendikalıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.