logo yeni

TORPİLLİ ATAMA İDDİALARINA YANIT GELDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Bern'e basın müşaviri olarak atanarak 12 bin dolar maaş aldığı ve dil bilmediği için 6 bin dolara tercüman tutulduğu iddia edilen personelle ilgili iddialara Bülent Arınç'tan yanıt geldi.

CHP İstanbul milletvekili Oktay Ekşi tarafından konu yazılı soru önergesi haline getirilerek Meclis’e taşınmıştı. Biz de soru önergesini burada haber konusu yaparak, konuyu takipçilerimize duyurmuştuk.

Ekşi, soru önergesinde, "Aylık 12 bin dolar maaşla, Türkiye’nin İsviçre (Bern) Büyükelçiliği Basın Müşavirliğine 2012 yılı Mayıs ayında Bay Hacı Mehmet Gani’nin atandığı; Bay Hacı Mehmet Gani’nin, İsviçre’de “basın müşavirliği” yapabilmesi için gerekli Almanca, Fransızca, İtalyanca dillerinden hiçbirini bilmediği; Bay Hacı Mehmet Gani’nin bildiğini iddia ettiği İngilizce’nin de “Nasılsınız?” sorusunu yöneltebilecek düzeyde olduğu" iddialarının yanıtlanmasını istedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan gelen yanıtta ise, Gani'nin "mevzuata uygun şekilde bu göreve atandığını" belirterek, şu ifadeleri kullandı;

"Hacı Mehmet Gani 01.10.2008-23.06.2009 tarihleri arasında 9 ay süreyle Ankara Üniversitesi TÖMER'de İngilizce kursuna devam etmiş, basın kanunu, basın kartı yönetmeliği, internet haber siteleri ve gazetecilerin yıpranma hakkı, yerel medya çalışanlarının eğitimi, yerel medya AB yolunda gibi konularda çalışma ve seminerlere katılmış, Eren Üniversitesi ve TRT Anadolu basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve basın mevzuatı konularında mesleki toplantı ve seminerlerde sunumlar yapmıştır."

Büro elemanı

Ekşi'nin soru önergesinde yer alan bir başka iddia ise, Hacı Mehmet Gani’nin “yabancı dil” eksiğini telafi için Bern Büyükelçiliği'nin Maliye Bakanlığından kadro istediği, 6 bin ABD Doları maaşla bir kişinin işe alındığı" idi. O iddialar ise Arınç tarafından şöyle yanıtlandı;

"189 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşları'nın Yurtdışı Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 8. maddesi ile Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Personeli'nin Yurtdışı Sürekli Göreve Atanmasına İlişkin Yönetmelik'in 6. maddesi uyarınca, yurtdışı ihtisas birimlerinde; gerek büro hizmetlerinin yürütülmesi, gerekse o ülkenin medya takibinin yapılması amacıyla, sözleşmeli pozisyon tahsis edilen birimlerde, mahalli katip sekreter, bu pozisyonun bulunmadığı birimlerde ise, hizmet alımı yoluyla personel görevlendirilebilmektedir. Bu kapsamda; mahalli katip sekreter pozisyonu tahsis edilemeyen müşavirlikte, belirtilen hizmetleri yürütmek üzere 3 bin İsviçre Frangı aylık ücretle hizmet alımı yoluyla bir adet personel görevlendirilmiştir."

Tebrik gönderilmemiş

Ekşi'nin, "2012 Kurban Bayramı dolayısıyla İsviçre basınına “Türkçe” bayram tebriki gönderildiği, ancak Türkçe bilmeyen ve Kurban Bayramı’ndan haberdar olmayan İsviçreli gazetecilerin gelen tebrik mesajının içeriğini ve sebebini anlayamadıkları" iddiasına ilişkin sorusunu ise Arınç, "Hacı Mehmet Gani tarafından, Türk gazete sahibi ve gazetecilerin dışında hiçbir yabancı gazeteciye kurban bayramı tebriği gönderilmemiştir" ifadesiyle yanıtladı.

Eşi Diyanet personeli

Arınç, Gani'nin eşi Özlem Gani'nin de Bern’deki Din Ataşeliği'nde 8 bin ABD Doları Maaşla ve “Hafize” unvanıyla görev yapmasına ilişkin soruya karşılık ise, "Gani'nin eşi Diyanet İşleri Personeli olup, yurtdışında geçici olarak görevlendirilmesi, özlük hakları ile, aranılan koşulları taşıyıp, taşımadığı, konusu, anılan kurumun yetki ve sorumluluğunda bulunmaktadır" ifadesini kullanarak cevapladı.

Arınç, Zürih'te düzenlenen yerel medya konulu bir toplantıya "Türkiye'den bürokrat kafilesi davet edildiğine" ilişkin iddiaya karşılık ise, anılan toplantıya Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nü temsilen, Basın Yayın Dairesi Başkanı'nın katıldığını bildirdi. Yanıtta, söz konusu toplantıya tirajları göz önünde bulundurularak Türkçe yayın yapan gazete ve dergi temsilcileri ile İsviçre basınından da gazetecilerin davet edildiği belirtildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.