logo yeni

ŞEFFAF KIYAFET YASAĞI NE DEMEKTİR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

CHP İstanbul milletvekili Umut Oran hala tartışmaların devam ettiği Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik  ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.

Önergesinde Yönetmelik ile ilgili noktalara değinen Umut Oran şu soruları yöneltti:

1-Yönetmeliğin “Kılık ve kıyafet sınırlamaları” başlıklı 4. Maddesinin 1-a fıkrasında yer alan, “Öğrenciler, öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takamaz" yasağı, Atatürk rozetini de kapsıyor mu? Öğrenciler okula giderken yakalarına, çantalarına Atatürk rozeti takamayacak mı?

2-Yönetmelikteki, “Öğrenciler insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyemez” yasağının kapsamı ve gerekçesi nedir? Bu fıkra neyi yasaklamaktadır örneklerle açıklar mısınız?

3-Yönetmelikteki, “‘Öğrenciler, yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez” yasağı, şeffaf yağmurlukları da mı kapsıyor? 10 yaşındaki çocuk niye şeffaf kıyafet giysin ki siz yasaklama ihtiyacı hissediyorsunuz? Öğrencinin yırtık veya delik elbisesi dışında giysisi yoksa ne yapacaksınız?

4-Yönetmelikteki, “Öğrenciler vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemez” yasağı örneğin 10 yaşındaki bir çocuk için neyi ifade ediyor? Öğrencilerin anne babası çocuklarına uygun kıyafeti seçecek hassasiyete sahip değil midir ki siz bunu düzenliyorsunuz? 10 yaşındaki bir Çocuğun kısa pantolon giymesinin sakıncası nedir? Bu yasak, öğrencilerin beden eğitimi derslerinde giydikleri şort, tayt ve eşofmanları da kapsıyor mu?

5-Yönetmelikteki, “Öğrenciler, siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz ve giysileri giyemez” yasağı, Atatürk’ün resmi, istiklal Marşı veya Gençliğe Hitabenin basılı olduğu fuları, çantayı, montu da kapsıyor mu?

6-Bu yönetmeliği çıkarma amacınız, yönetmeliğin 3. maddesinin 6. fıkrası ile paralel midir? Niçin bu yönetmelik değişikliğini yaptınız?

7-Bu yönetmelik öğrenciler arasındaki zengin-fakir ayrımını körükleyip, eşitlik duygusunu zedelemeyecek mi?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.