logo yeni

SAĞLIK KURUMLARI YÖNETİCİLİĞİ ACİL TIP TEKNİSYENLERİNİN ÜST ÖĞRENİMİ MİDİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

adaletDanıştay 8. Dairesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın Sağlık Kurumları Yöneticiliği Bölümünde görülen öğrenimin Acil Tıp Teknisyenleri için bir üst öğrenim sayılmadığına dair kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Dava Sağlık Meslek Lisesi Acil Tıp Teknisyenliği Bolümü mezunu olan ve sağlık memuru olarak görev yapan davacının, … Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Sağlık Kurumları Yöneticiliği Bölümünden 2012 yılında mezun olarak aldığı eğitimin üst öğrenim olarak kabul edilerek intibakının yapılması ve yeni öğrenim düzeyinden ücretinin belirlenmesi istemiyle yaptığı başvurunun, Valilikçe Sağlık Kurumları Yöneticiliği Bölümünde görülen öğrenimin Acil Tıp Teknisyenleri için üst öğrenim sayılmayacağına ilişkin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 05.04.2013 gün ve 2317 sayılı işlemi gerekçe gösterilerek davacıya sağlık lisansiyeri olarak zam ve tazminat ödenmesinin mümkün olmadığı yönünde işlemin tesis edilmesi üzerine açılmıştı.

8. Daire kararında, “2009-ÖSYS Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu’nun 'Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları ile Aynı Alanlardaki Lisans Programları" başlıklı 6 Nolu Tablosu’nda, Acil Tıp Teknisyenliği Bölümü mezunlarının Sağlık Kurumları Yöneticiliği Lisans Programı’nı tercih edebileceklerinin belirtildiği görülmektedir.

Bu durumda, davacının bitirmiş olduğu Sağlık Meslek Lisesi Acil Tıp Teknisyenliği Bölümü’nün devamı olarak nitelendirilen Sağlık Yüksekokulu Sağlık Kurumları Yöneticiliği Bölümü’ne 2547 sayılı Kanun’un 45. maddesinde belirtilen şekilde ek puanla yerleştirilmesi karşısında, yerleştirdiği programın, bitirmiş olduğu Acil Tıp Teknisyenliği Bölümü’nün üst öğrenimi olarak kabulü zorunlu olduğundan, aksi yönde tesis edilen Yükseköğretim Kurulu işleminde hukuka uyarlık bulunmadığı açıktır”.  ifadelerine yer verildi.

Söz konusu karara ulaşmak için tıklayınız.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.