logo yeni

UZMAN JANDARMALARA ASTSUBAYLIĞA GEÇİŞ HAKKI VERİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

uzman jandarmaUzman jandarmaların yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi adına, astsubaylığa geçişleri ile ilgili bir çalışma olup olmadığı Bakana soruldu.

İzmir CHP milletvekili Murat Bakan tarafından hazırlanan soru önergesinde konuyla ilgili şu bilgilere ve sorulara yer verildi:

“Türkiye Büyük Millet Meclisimizce 6661 sayılı kanun ile 926 sayılı TSK personel kanununa eklenen EK 39 uncu madde ile Albayları emekliliğe teşvik etmek için 17 ila 58 bin Türk lirası arasında değişen ek ikramiye ve mağdur olmamaları için istekleri halinde emsalleri gibi OYAK üye aidatlarını yatırabilme hakkı verildi bu yasa TSK'da zaten özlük hakları en güçlü olan subaylar için ek bir olanak sağlandı ve emekli olmaları bu yasa değişikliği ile teşvik edildi.

6656 sayılı kanun ile 926 sayılı TSK personel kanununa eklenen Geçici Ek madde 38 ile de Astsubaylarımızın uzun yıllar sonra bir çok eksiği olmasına rağmen intibakları yapıldı.

Ancak; Jandarma Genel Komutanlığımda görev yapan, okulları kapatılıp, kadroları Astsubay kadrosuna dönüştürülen, bir alt kadro uzman erbaşlarımız ile özlük hakları eşitlenen, önünü görememezlikten dolayı "istifa ve erken emeklilik" nedeni ile sayıları gün be gün eriyen 3466 sayılı kanuna tabi uzman jandarmaları ile ilgili bir iyileştirme yapılmadı. Bu bağlamda üniforması kefeni olan canla başla çalışarak canı pahasına vatanına hizmet eden Uzman Jandarmalarla İlgili olarak;

1)3466 sayılı kanuna tabi Uzman jandarmaların, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir plan dahilinde Astsubay'lığa geçişleri için Hükümetinizin bu yolda atılmış bir adımı ve planı var mıdır?

2)Henüz atılmış herhangi bir adım yok ise bu konuda nasıl bir çözüm üretmeyi düşünüyorsunuz ?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.