logo yeni

SİVİL MEMURLARIN ASKER KİŞİ SAYILMASI ANAYASAYA AYKIRI MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mutsuzAskeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanununun uygulanmasında Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli sivil memurların da asker kişi sayılmasına ilişkin düzenlemenin Anayasaya aykırı olup olmadığı konusunda Anayasa Mahkemesi karar verecek.

Anayasa Mahkemesinin 17 Haziran 2015 tarihinde yapacağı toplantının gündeminde, 1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanunu’nun 20. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “...sivil

memurlar…” ibaresinin iptaline karar verilmesi istemine ilişkin ilk incelemenin yapılması da yer alıyor.

Görülmekte olan bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını ciddi bulan Danıştay 16.Dairesi, konuyu Anayasa Mahkemesine taşımıştı.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanununun “Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin görevleri” başlıklı 20. Maddesinin ikinci fıkrasında, söz konusu Kanunun uygulanmasında kimlerin asker kişi sayılacağı belirtilirken, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli sivil memurların da asker kişi sayılacağına hükmedilmiş bulunmaktadır.

1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanunu’nun ilgili düzenlemesi:

Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin görevleri

Madde 20-  “(2) Bu Kanunun uygulanmasında asker kişiden maksat; Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli bulunan veya hizmetten ayrılmış olan subay, askeri memur, astsubay, askeri öğrenci, uzman jandarma, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er, erbaş ve erler ile sivil memurlardır.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.