logo yeni

MEB İDARECİLERİNİN DURUMU NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

mudur2Milli Eğitim Bakanlığında çeşitli kademelerde görev yapan idarecilerin görevlerinin 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle sona erecek olması nedeniyle ortaya çıkacak durum konusunda Milli Eğitim Bakanının cevaplandırması istemiyle soru önergesi verildi.

Milletvekili Atilla KART tarafından verilen soru önergesinde;

-01.03.2014 tarihinde kabul edilen "Milli Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair" 6578 sayılı Kanunun 22. maddesine göre,  tüm idarecilerin görevlerinin 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle sona ereceği,

-Bu uygulamayla birlikte, kişisel anlamda telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerin ve hak kayıplarının doğacağı, hukuki ihtilaflar doğacağı ve eğitim hizmetinin verilemez hale geleceği,

-Bu süreçte mevcut idarecilere sendikalarını değiştirmedikleri takdirde, görevlerine son verileceği yönünde baskıların uygulandığı

ifadelerine de yer verilerek, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından konuya ilişkin şu sorulara cevap verilmesi istendi:

(1) “Kıdem-liyakat-uzmanlık” esasları - ölçütleri ortadan kaldırıldığında; hangi esaslara göre “idareci” görevlendirmesi yapılacaktır? Bu durum kaçınılmaz olarak “keyfiliği, adaletsizliği ve ayırımcılığı” getirmeyecek midir?

(2)  Hükümet'e yakın-Hükümet'in güdümünde olan bir “Sendikaya üye olmak” ölçütünün esas alınması; görev ve yetkinin kötüye kullanılması anlamına gelmez mi? Böylesine adaletsiz bir yönetim anlayışı ve uygulamanın sonucunda “nitelikli eğitimin ve başarının sağlanması” söz konusu olabilir mi?           

(3) “Eğitim” konusunda akademik bir ünvanınızın bulunmasına rağmen; “ne pahasına ve neden” böylesine karanlık ve haksız bir tabloda “görev ve rol” üstleniyorsunuz? 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.