logo yeni

DİŞ HEKİMLERİNİN STRATEJİK PERSONEL MAĞDURİYETİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

dis-hekimiSağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam edilen diş hekimlerinin, stratejik personel sayılması ve bu sebeple bazı haklardan yararlanamamaları soru önergesine konu edilerek, Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’ na soruldu.

İstanbul milletvekili Kadir Gökmen ÖĞÜT tarafından hazırlanan önergede stratejik personel ilan edilen diş hekimlerinin yararlanamadıkları haklar ve konuyla ilgili sorular şu şekilde ifade edildi:

“Sağlık Bakanlığının 26 Mart 2013 günü Resmi Gazetede yayımlanan atama nakil yönetmeliği ile tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi mevzuatına göre uzman olmuş personel ile tabip ve diş tabibi unvanındaki personelin tamamı stratejik personel sayılmıştır. Eş durumu tayinlerinde eşi özel sektörde çalışan ve kendisi stratejik personel olan kişi eş durumu tayini isteyememekte; isteseler de reddedilmektedir. Diş hekimleri bu sebeple büyük mağduriyet yaşamakta ve ailesini zor ve kısıtlı şartlar altında görebilmektedir.

Bu bağlamda;

1) Atama bekleyen binlerce diş hekimi neden stratejik personel yapılmıştır?

2) Yukarıda bahsi geçen sebepler yüzünden eş durumu tayini mağduru kaç kişi İlgili resmi kurumlara veya Bakanlığınıza ulaşmıştır?

3) Anayasanın 41. maddesi Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar” diye hükmeder. Dolayısıyla eşi özel sektörde çalıştığı için eş durumu tayini isteyen stratejik personelin anayasal hakkı ihlal edilmekte değil midir?

4) Yönetmelik değişikliği planlanmakta mıdır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.