logo yeni

ROTASYON UYGULAMASINA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ DE ALINACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

mudur odasi1Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Yöneticileri Yer Değiştirme Yönetmeliğine yapılan eleştiriler, Bakan Nabi AVCI’nın cevaplaması istemiyle önerge haline getirildi.

Bakan Avcı’nın cevaplaması istenen sorular şöyle:

1)Kamuoyunda Taşra Rotasyon Yönetmeliği olarak adlandırılan düzenlemeye göre yapılması gereken rotasyonla neyi amaçlıyorsunuz?

2)Bazı bölgelerde 2-3 yıl gibi kısa sürede rotasyona tabii olacak bir yönetici bu kadar kısa sürede ne kadar verimli olabilir?

3)Rotasyonla ilgili belirlenen takvim her defasında neden ertelenmiştir?

4)Rotasyon gündeme geldikten sonra bazı İl ve İlçelere; İlçe Müdürü, Şube Müdürü ve Müdür yardımcısı ataması yapıldığı doğru mudur?

5) Bu atamalarda 657 sayılı yasanın 76. maddesinin kullanıldığı görülmektedir. Aynı madde daha önceki Bakanlardan Hüseyin ÇELİK döneminde okul müdürleri için kullanılmış ve büyük bir bölümü yargı tarafından iptal edilmiştir. Buna rağmen aynı yöntemi kullanmanızın gerekçesi nedir?

6) Hüseyin ÇELİK döneminde 76.madde kapsamında atananlardan kaç tanesi yargı tarafından iptal edilmiştir?

7) Bakanlığınız döneminde 76.madde kullanılarak yaptığınız atama sayısı, kadro unvanına göre dağılımı ve atananların isimleri ile atandıkları kurum ve kadrolarını açıklar mısınız?

8) İlçe Müdürü, Şube Müdürü ve İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı kadrolarına kariyer ve liyakat esasına dayalı atamayı esas alan bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

9) Okul yöneticileri ile başlayan ve Taşra yöneticileri ile devam eden rotasyon uygulamanıza İl Milli Eğitim müdürlerini da alacak mısınız?

Önerge Yalova milletvekili Muharrem İNCE tarafından hazırlanarak Meclis Başkanlığına sunuldu.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.