logo yeni siyah

MEB İLÇE MÜDÜRÜ ATAMALARINDA NÜFUS ŞARTI UYGULANMIYOR MU?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte, yer değiştirme suretiyle yapılacak atamalarda memurların atanamayacağı yerler de belirtilmiştir. Yönetmelikte sayılan unvanlara yapılacak atamalarda, memurlar; kendisinin veya eşinin nüfusa kayıtlı olduğu il ve bu il'e bağlı ilçeler ile nüfusa kayıtlı olmamakla birlikte, en az 15 yıl müddetle devamlı olarak ikamet ettikleri veya hizmetini olumsuz yönde etkileyecek maddi ilişkisinin bulunduğu il veya ilçeye, bu il'e bağlı ilçelere, ilçenin bağlı bulunduğu il ve bu il'e bağlı diğer ilçelere atanamamaktadırlar. Ancak, atama yapılacak il ve ilçe merkezlerinin nüfusunun belli bir sayının üzerinde olması halinde bu yerlere atama yapılabilmektedir.

İzmir Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılan atamanın bu düzenlemeye aykırı olduğu iddiaları üzerine, konu Meclis gündemine taşındı.

MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran BULUT verdiği soru önergesinde, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 15 inci maddesinde il ve ilçe müdürlerinin, emniyet müdürü, emniyet amiri, milli eğitim müdürü vb. hizmetleri yürüten personelin atanamayacağı yerlerin belirtilmiş olduğunu; 2011 yılı Türkiye İstatistik Kurumu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (Adnks) Veri Tabanına göre İzmir İli Bergama ilçesinin merkez toplam nüfusunun 60.559 olduğunu; 10.01.2011 tarihinde Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başlayan ve halen bu görevi yürüten kişinin durumunun ise Yönetmeliğe uygun olmadığını belirterek, konuya ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından şu sorulara cevap verilmesi istendi:

“1.Bergama İlçe nüfusunun 60.559 olmasına kaşın bu atama hangi mevzuata göre yapılmıştır?

2.Yapılan atama; Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 15. maddesine uygun bulunmamaktadır. Bu yanlış atamanın iptali konusunda bir işlem yapacak mısınız?

3. Bu atamayı yapanlar hakkında ne tür cezai işlemler uygulanacaktır?”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.