logo yeni

MEMUR ÖĞRETMENLER NEDEN KPSS' YE GİRİYOR?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen10Öğretmen olduğu halde halen memur olarak çalışanların öğretmenliğe atanmak için KPSS’ ye girmek zorunda olmaları önergeye konu edildi.

Mili Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplanması istemiyle, İstanbul milletvekili Mahmut TANAL tarafından verilen soru önergesinde yer alan hususlar şöyle:

“Milli Eğitim Bakanlığınca 06/05/2010 tarihinde yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5,12,17,21 ve 22. maddelerinde 31/08/2012 gecesi yapılan değişiklik ile memurlukta süresi esasına dayalı atama çeşidi olan “Kurum içi İlk Atama ve Kurumlar Arası İlk Atama” yürürlükten kaldırılmıştır. Kurum içi ve Kurumlar arası atama kaldırılarak kamu görevi hizmetinde çalışan memurların tekrar KPSS’ ye girerek puan üstünlüğüne göre atanma şartı getirilmiştir. Söz konusu değişiklik ile memur öğretmenler bir anda mağdur durumuna düşmüşlerdir. Bu konu hakkında aşağıdaki sorularımın cevaplandırılması zorunluluğu doğmuştur.

1- Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısında, 6 yıl dershanelerde hizmeti bulunanları KPSS şartı aramaksızın öğretmenlik kadrolarına atamalarını uygun görülürken, neden kamu hizmetinde bulunan memurlara KPSS şartı getirilmiştir?

2- Kamu hizmetinde bulunan memurların en üst öğrenim gördükleri mesleklerde çalıştırılmaları birçok mahkeme kararıyla hükme bağlanmışken böyle bir uygulamanın getirilmesi mahkeme kararlarına aykırılık teşkil etmez mi?

3- Kamu hizmetinin bütünlüğü göz önüne alındığında ilgili işlemin kamu işlerinin bütünlüğü ilkesine aykırılık teşkil etmez mi?

4- Memur öğretmenlerin bu mağduriyetinin giderilmesi için Bakanlık olarak bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne aşamadadır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.