logo yeni

KARİYER MESLEK SINAVLARINA GİREBİLMEK İÇİN HANGİ EĞİTİM DÜZEYLERİNDE OLMAK GEREKİYOR?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

personel3Kamu kurum ve kuruluşlarının yarışma ve yeterlik sınavı sonucuna göre atama yapılan kadrolarına atanacaklarda aranacak en düşük eğitim düzeyi şartı Kanunla belirlenmiştir.

Kurumların kariyer meslek diye de adlandırılan; müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, murakıp yardımcılığı, stajyer kontrolörlük, maiyet memurluğu, Dışişleri Bakanlığı meslek memurluğu ile konsolosluk ve ihtisas memurluğu, aktüer yardımcılığı, denetçi yardımcılığı gibi kadrolarına atanacaklarda aranacak en düşük eğitim seviyesinin ne olacağı, 657 sayılı Devlet Memurları kanununda belirtilmiştir.

657 sayılı Kanunun Ek 42 nci Maddesinde yer alan düzenleme ile, kamu kurum ve kuruluşlarının;-Aynı Kanunun 36/A/11 maddesinde sayılan unvanlardaki (müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, murakıp yardımcılığı, stajyer kontrolörlük, maiyet memurluğu, Dışişleri Bakanlığı meslek memurluğu ile konsolosluk ve ihtisas memurluğu, aktüer yardımcılığı, denetçi yardımcılığı) kadrolarına,

-Yarışma ve yeterlik sınavı ile atama yapılan kadro ve pozisyonlarına

alınacak personele ilişkin yapılacak sınavlara başvurabileceklerde aranacak eğitim düzeyinin en alt sınırı belirlenmiştir.

Bu belirlemeye göre, söz konusu unvanlara ilişkin yapılacak sınavlara; ilgili kurum ve kuruluşların kanunlarında belirtilen fakülte ve/veya bölümlerden ve ilgili kamu kurum ve kuruluşunca yürütülen kurumsal hizmet gerekleri çerçevesinde en az dört yıllık lisans eğitimi veren ve yönetmeliklerinde belirlenen yükseköğretim kurumlarından ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilmektedir.

Özetle, kariyer meslek sınavlarına girecek olanların; en az 4 yıl süreli lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarından ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları gerekmektedir. Öte yandan, en az 4 yıl süreli lisans mezunu olanlardan, ilgili kurumların mevzuatında söz konusu unvanlar için açılacak sınavlara girebileceği düzenlenmiş olan ve sınav duyurularında belirtilen fakülte ve/veya bölüm mezunları sınavlara girebilecektir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.