logo yeni

Yurtdışı Diploma Denkliği Bilgi Paylaşımı

Daha
3 yıl 2 ay önce #378 yazan scooby doo
YÖK sayfasında yurt dışındaki tanınan ülkelerin listesi yayınlanmıştır.
Listelerdeki tanınan üniversitelerden mezun ilgililerin denklik başvuruları, Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği hükümlerine göre değerlendirilecek olup ilgili üniversitenin listelerde bulunması, bu üniversitelerden mezun ilgililerin direk denklik alabilecekleri anlamına gelmemektedir. İncelemeye değer olduğu anlamına gelmektedir.

Listede yer almayan yükseköğretim kurumlarının tanınıp tanınmadığı hususunda Kurulumuza dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. (Dilekçenizde Amerika için bölüm ve derece; Hollanda için bölüm belirtilmesi gerekmektedir)

Tanınan üniversitelerin listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://yoksis.yok.gov.tr/PORTALUYG/swf/main.swf?ucode=yurtdisiUniversiteListesi

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 2 ay önce #379 yazan narmenx
Sayın scooby doo;

Öncelikle göreviniz hayırlı olsun,inşallah her platformda bizlere fedakarlık yapmaktan sıkılmayan sitemizi yukarılara taşımak için birlikte el ele çalışıcağız.kolay gelsin.

Bu arada Editörlere özel bölümde de istişarelerde bulunalım.

Sadece şahlar hamleleri önceden sezer......

Daha
3 yıl 2 ay önce #380 yazan scooby doo
YÖK'e denklik için başvurunuzu yaptınız.Aylar geçti ve siz evrağınızdan bir haber alamadınız.YÖK, sayfasında denklik başvurusu yapanların "evrak durumunu" öğrenmeleri için çok önemli bir hizmeti kullanıma açmıştır.
YÖK, denklik başvurusu yapan herkesin evrak durumunu sisteme kayıt ediyor ve siz aşağıdaki adresten TC kimlik numaranız ile sorgulama yaparak evrağınızın hangi aşamada olduğunu öğreniyorsunuz.Sayfada sorgulama yapılabiliyor ancak evrak durumu şu an için boş çıkıyor.Yakında bu sorunda düzeltilip hizmete girecektir.
Evrak durumunu öğrenme linki:

https://yoksis.yok.gov.tr/PORTALUYG/swf/main.swf?ucode=denklikBasvuruSorgulama

Daha
3 yıl 2 ay önce #397 yazan tansuinan
direk denklik istiyoruz..türkiyede adalet hukuk varmış gibi bunu bizim diplomalarımızda aramaya çalışıyorlar..askere gitmek gerekiyor ama denklik almadan 15 ay..tabi askerlik görevimizi yapmadan iş de yok..dert büyük keder var..birileri bizi de sahiplensin umarım..3 günlük dünyayı zehir etmeye gerek yok..

Daha
3 yıl 2 ay önce #455 yazan nilüfer
Rusya Federasyonu'ndaki Saint Petersburg Devlet Tıp Üniversitesi’nden alınan diplomalara denklik verilmiyor.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu, Saint Petersburg Devlet Üniversitesi'ni denklik listaesine 08.12.2009 tarihli kararı ile almış, Saint Petersburg Devlet Tıp Üniversitesi'nden mezun bir kişiye de 11.04.2012 tarihli kararı denklik belgesi vermiş. Yükseköğretim Yürütme Kurulu 14.08.2013 tarihli kararı ile bu söz konusu Tıp Üniversitesinin denk olmadığına Karar vererek, verdiği denklik belgesinin iptaline karar vermiştir.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.

Daha
3 yıl 2 ay önce #458 yazan jayjay
Benim önemli bir sorunum var.azerbaycanda bilgisayar sistemleri ve ağları lisans bölümünü bitirdim.denkliğimi de aldım.şu an devlet memuruyum.yalnız ben hangi ünvanı kullanabildiğimi bilmiyorum.acaba bilgisayar mühendisliği ünvanını kullanabiliyor muyum ? yökün sitesinde böyle bir ünvan listesi yok.üstelik kaç tane mail attım cvpta gelmedi

Daha
3 yıl 2 ay önce - 3 yıl 2 ay önce #464 yazan scooby doo
Sayın jayjay:

Diploma bölümü ayrı şey, memur ünvanı ayrı şeydir.Bir üst ünvana geçişler unvan sınavı ile mümkündür.Bilgisayar sistemleri ve ağları bölümü ile Bilgisayar mühendisliği ünvan sınavına başvuru yapamazsınız.Programcı ve çözümleyici ünvanları sınavına başvuru yapabilirsiniz.Ayrıca bağlı bulunduğunuz bakanlığın görevde "yükselme ve ünvan değişikliği yönetmeliği" ni okuyun, orda kim hangi ünvana geçiş yapabilir yazmaktadır.
Son Düzenleme: 3 yıl 2 ay önce yazan scooby doo. Sebep: tümce ekleme

Daha
3 yıl 2 ay önce #465 yazan jayjay
benim sorduğum şey farklı birşey.şimdi şöyle bir durum var.daha yeni yapılan düzenlemeyle teknoloji fakültesi mezunları da mühendis ünvanını kullanabiliyor.bn zaten mühendislik fakültesi mezunuyum.ama denklik belgemde böyle birşey yazmıyor.bn şimdi 9/1den GİH sınıfında memurluğa başladım.amacım mühendis ünvanını kullanabildiğimi kanıtlamak ve 8/1 dereceye düşmek.GİH sınıfında olduğum için mali haklardan yararlanamayacağımı biliorum zaten.sadece amacım 1 derece düşmek.bilgisayar sistemleri ve ağlarının mühendis ünvanı sıfatını taşıdığının aslında birçok emsal olayı var.bn sadece birini yazıorum.2011/1 merkezi atamalarda danıştay başkanlığı 1 adet mühendis ünvanında kadro açmıştır.ve kadronun tek nitelik kodu şartı 4532 (bilgisayar sistemleri ve ağları) idi.yani eğer mühendis ünvanını kullanamıyorsak danıştay nasıl bizim bölümden mühendis alabildi ?

Daha
3 yıl 2 ay önce #516 yazan nilüfer
Bitirdiğiniz bölümün denk tutulduğu bölümlerden mezun olanların mühendislik unvanını kullanabilmeleri durumunda, dereceniz 8/1 olabilir diye düşünüyorum. Denklik belgesinde herhangi bir açıklama yok diyorsanız, o zaman da bitirdiğiniz bölümden dolayı mühendis unvanını kazandığınıza Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından karar verilmesi gerekebilir.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.

Daha
3 yıl 2 ay önce - 3 yıl 2 ay önce #626 yazan scooby doo
Tam 6 ay 1 hafta geçti hala denklik işlemlrim sonuçlanmadı.Arada bir YÖK'ü arayıp evrak durumumu öğreniyorum.inş. bu kadar beklemeye değer bir sonuç çıkar.
Son Düzenleme: 3 yıl 2 ay önce yazan scooby doo.

Yetkililer: scooby doo
Sayfa oluşturma zamanı: 0.366 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.