logo yeni

" Bu Nasıl Bir Rezilliktir = Maaşıma Bakın Yaa "

Daha
3 yıl 2 ay önce #581 yazan QIRIX
Yahu bu Hükümet nasıl iş yapıyor arkadaş?

Ben topu topu 8,5 yıllık bir hastabakıcıyım, önlisans mezunuyum derecem 6/1.

Allah hakkı için şu maaş verilerime bakın:

Ağustos ayı net maaşım artı dönerim(yani ek ödemem) = maaş: 1155.77+ ek ödemem(dönerim) 579.18 = 1734.95 TL

Eylül ayı net maaşım artı dönerim(yani ek ödemem) = maaş: 1087.13+ ek ödemem(dönerim) 579.18 = 1666.31 TL

Aradaki eksik fark : 68.64 TL maaşım düşmüş.. peki neden biliyormusunuz?

% 20 vergi dilimine girmişim..Ya ben nasıl %20'ye girerim. ben hastabakıcıyım YH Sınıfındanım, yönetici sınıfı değil?

yahu ben bulunduğum kurumda maaşı hemen hemen en düşük hastabakıcı kadrosunda memurum. ben nasıl vergi dilimine girerim.

Yani anlayacağınız hükümet bana 2.ci altı aylık zamda verdiği 55.37 TL zammı sadece 2 ay verdi.yani bu zammı temmuz ve ağustosta aldım.2 ayın toplamı = 110.74 TL

peki bu eylül ayında benden kestiği 68.64 TL'ye ne demeli? daha bu eylül maaşından kestiği. daha ekim kasım aralık ayı var.. ve her ay bu verği dilimi artarak yükselecek..Dolayısyla benden kesilecek parada her ay artacak.......

yani her ay 68.64 TL kesse bile 68.64 x 4 ay(Eylül,Ekim,Kasım,Aralık) = 274.56 TL maaşımdan kesilecek demektir. Eee Allah aşkın Ey Akparti: ben ne anladım memura verdiğiniz 2.ci altı aylık zamdan?

Ey Akparti,Ey faruk ÇELİK, Hani orda burda kendinizi paralıyorsunuz: memura ilk 6 ay şu kadar zam verdik yok ikinci 6 ay şukadar zam verdik diye?

Akparti hükümetine sesleniyorum. bu ne rezilliktir Allah aşkına.. yahu kardeşim sizin zammınızı istemiyorum sadece maaşımdan kesmeyin yeter.

Yahu benim şok olduğum bişey daha şu ki vallah kurumda benden daha düşük maaş alan bir memur sınıfı yok.Zaten ben YH Sınıfındanım. Ek göstergem bile yok.ben sadece kendi sınıfımdan lise mezunuyla hizmetliyle-hastabakıcıyla yarışıyorum..

Aha ben verileri olduğu gibi verdim..Rakamlar ordada..Bu ne yaaa...Vallahi Rezillik...Maaşım artacağına git gide düşüyor...

“Hayat iki bölümdür : Geçmiş bir Rüyadır ; Gelecek bir Dilektir.” (Arap Atasözü)

"Yükün Dürüstlükse,Gücün Düşer Belki Ama "Başın Düşmez" (Kızılderili Atasözü)

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 2 ay önce #584 yazan papatya

QIRIX yazan: Yahu bu Hükümet nasıl iş yapıyor arkadaş?

Ağustos ayı net maaşım artı dönerim(yani ek ödemem) = maaş: 1155.77+ ek ödemem(dönerim) 579.18 = 1734.95 TL

Eylül ayı net maaşım artı dönerim(yani ek ödemem) = maaş: 1087.13+ ek ödemem(dönerim) 579.18 = 1666.31 TL

% 20 vergi dilimine girmişim..Ya ben nasıl %20'ye girerim. ben hastabakıcıyım YH Sınıfındanım, yönetici sınıfı değil?

yahu ben bulunduğum kurumda maaşı hemen hemen en düşük hastabakıcı kadrosunda memurum. ben nasıl vergi dilimine girerim.

Yani anlayacağınız hükümet bana 2.ci altı aylık zamda verdiği 55.37 TL zammı sadece 2 ay verdi.yani bu zammı temmuz ve ağustosta aldım.2 ayın toplamı = 110.74 TL

peki bu eylül ayında benden kestiği 68.64 TL'ye ne demeli? daha bu eylül maaşından kestiği. daha ekim kasım aralık ayı var.. ve her ay bu verği dilimi artarak yükselecek..Dolayısyla benden kesilecek parada her ay artacak.......

yani her ay 68.64 TL kesse bile 68.64 x 4 ay(Eylül,Ekim,Kasım,Aralık) = 274.56 TL maaşımdan kesilecek demektir. Eee Allah aşkın Ey Akparti: ben ne anladım memura verdiğiniz 2.ci altı aylık zamdan?

Ey Akparti,Ey faruk ÇELİK, Hani orda burda kendinizi paralıyorsunuz: memura ilk 6 ay şu kadar zam verdik yok ikinci 6 ay şukadar zam verdik diye?

Akparti hükümetine sesleniyorum. bu ne rezilliktir Allah aşkına.. yahu kardeşim sizin zammınızı istemiyorum sadece maaşımdan kesmeyin yeter.

Yahu benim şok olduğum bişey daha şu ki vallah kurumda benden daha düşük maaş alan bir memur sınıfı yok.Zaten ben YH Sınıfındanım. Ek göstergem bile yok.ben sadece kendi sınıfımdan lise mezunuyla hizmetliyle-hastabakıcıyla yarışıyorum..

Aha ben verileri olduğu gibi verdim..Rakamlar ordada..Bu ne yaaa...Vallahi Rezillik...Maaşım artacağına git gide düşüyor...

Belirttiğiniz bilgi ve rakamlara göre, maaşınızın hesaplanmasında yanlışlık bulunmaktadır. Gelir vergisi bakımından %20 diliminde değerlendirilmeniz Aralık ayında ve gelirinizin az bir bölümü için söz konusu olabilecektir.
Öte yandan, YHS 6/1 personelin gelir vergi diliminin %15'ten %20'ye yükselmesi ve bu oranın o ayın tüm gelirine uygulanması durumunda bile, aylık gelirde yaklaşık 45 TL gibi bir azalma meydana gelebilir.

Özetle, Eylül ayı maaşınızın (yıl içerisinde Gelir Vergisi Matrahına dahil edilmiş başka gelirler bulunmaması halinde) %20 Gelir Vergisi dilimine girmiş olamayacağı, bu dilime yıl içerisinde ilerleyen tarihlerde girse bile, maaştaki azalmanın belirttiğiniz miktarda olamayacağı düşünülmektedir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
3 yıl 2 ay önce #585 yazan QIRIX
SAYIN PAPATYA HANIM İSTERSENİZ SİZE E-BORDROMUN VERİLERİNİ VEREYİM BİR BAKIN...ZATEN GEÇEN YILDA EKİM AYINDA %20 VERGİ DİLİMİNE GİRMİŞTİM. DOLAYISIYLA OCAK AYINA KADAR 3 AY BOYUNCA MAAŞIMDAN KESİNTİ OLMUŞTU.HATTA KURUMUMDA BULUNAN MAAŞ MUTEMETLİĞİYLE DE GÖRÜŞTÜM YANLIŞLIK YOK DEDİLER..

AYRICA SİZE BİR ÖRNEK DAHA VEREYİM...
BAKIN AGUSTOS AYI:
GELİR VERGİSİ KESİNTİM: 62.99 TL
DAMGA VERGİSİ KESİNTİM: 11.08 TL

EYLÜL AYI:

GELİR VERGİSİ KESİNTİM: 130.39 TL
DAMGA VERGİSİ KESİNTİM: 12.32 TL

İSTERSENİZ AYLIK VERGİ MATRAHIMI AY AY YAZAYIM..
MESELA AĞUSTOS AYI
AYLIK VERGİ MATRAHIM: 909.24 TL
GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHIM: 9575.97 TL

ŞİMDİ EYLÜLE BAKALIM:
AYLIK VERGİ MATRAHIM: 1072.64 TL
GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHIM: 10485.21 TL

BEN BU ARDA SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONELİYİM.

papatya yazan:

QIRIX yazan: Yahu bu Hükümet nasıl iş yapıyor arkadaş?

Belirttiğiniz bilgi ve rakamlara göre, maaşınızın hesaplanmasında yanlışlık bulunmaktadır. Gelir vergisi bakımından %20 diliminde değerlendirilmeniz Aralık ayında ve gelirinizin az bir bölümü için söz konusu olabilecektir.
Öte yandan, YHS 6/1 personelin gelir vergi diliminin %15'ten %20'ye yükselmesi ve bu oranın o ayın tüm gelirine uygulanması durumunda bile, aylık gelirde yaklaşık 45 TL gibi bir azalma meydana gelebilir.

Özetle, Eylül ayı maaşınızın (yıl içerisinde Gelir Vergisi Matrahına dahil edilmiş başka gelirler bulunmaması halinde) %20 Gelir Vergisi dilimine girmiş olamayacağı, bu dilime yıl içerisinde ilerleyen tarihlerde girse bile, maaştaki azalmanın belirttiğiniz miktarda olamayacağı düşünülmektedir.

“Hayat iki bölümdür : Geçmiş bir Rüyadır ; Gelecek bir Dilektir.” (Arap Atasözü)

Daha
3 yıl 2 ay önce #586 yazan QIRIX
HATTA PAPATYA HANIM SİZE AY AY VERGİ MATRAHIMI YAZAYIM:

OCAK AYI:

AYLIK VERGİ MATRAHI:852.12 TL
GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI: 0

ŞUBAT AYI:

AYLIK VERGİ MATRAHI:852.74 TL
GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI: 1445.2 TL

MART AYI:

AYLIK VERGİ MATRAHI:866.2 TL
GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI:3454.84 TL

NİSAN AYI:

GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI: 4321.04 TL

MAYIS AYI:

GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI: 5765.69 TL

HAZİRAN AYI:

GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI: 6631.89 TL

TEMMUZ AYI:

AYLIK VERGİ MATRAHI:900.85 TL
GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI: 8654.99 TL

AĞUSTOS AYI:

AYLIK VERGİ MATRAHI:909.24 TL
GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI: 9575.97 TL

EYLÜL AYI:

AYLIK VERGİ MATRAHI:1072.64 TL
GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI: 10485.21 TL

BUNLAR YETMEZSSE TEK TEK ALDIĞIM MAAŞI DAHİ YAZAYIM...KALEM KALEM..BURDA YAZAYIM Kİ HERKES GÖRSÜN..

Daha
3 yıl 2 ay önce - 3 yıl 2 ay önce #587 yazan papatya
Verdiğiniz bilgilere göre yaptığımız tahmini hesaplama ve değerlendirmemiz şu şekildedir.

6/1 Göstergeniz: 760
Kıdem yılınız: 8
Yan ödemeniz : 500+300
Özel Hizmet Tazminat oranı: 45
Sabit döner sermaye oranı: 80
Bu bilgilere göre aylık net ücretiniz Ağustos ayında: 1.730,84 TL olacaktır.

Ağustos ayı Gelir Vergisi Matrahınız: 896,49
1 Ocak – 30 Haziran dönemine ait aylık matrahlarınızın 860,80 olması gerekiyor.
860,80X6= 5.164,81
1 Temmuz -31 Aralık dönemi için Ağustos matrahını esas alırsak:
896,49X6=5.371,41
Yıllık matrah= 10.536,22
%20 Gelir vergisi dilimine girilmesi için 10.700’e ulaşılması gerekiyor.
Bu hesaba göre %20 dilimine 2013 yılında girmemeniz gerekiyor.

Öte yandan, bir kişinin gelirinde artış olmamışsa(zam, ilave ek ödeme vs. ya da başka gelir, emekli keseneği artışı gibi ) aylık gelir vergisi matrahı değişmez. Yani Ağustosta vergi matrahının hesabına hangi unsur dahilse eylül ayında da aynı unsur dahil olur. Bu da her iki ayın Gelir vergisi matrahının aynı olmasını gerektirir. Verdiğiniz bilgiye göre, Ağustosta 909 TL olan aylık matrahınız Eylülde 1.072’ye çıkmıştır. Bunun olabilmesi için Eylül ayında farklı bir gelir elde ettiğiniz ya da hesaplamada yanlışlık olduğu anlamına gelmektedir.
Ancak net bir bilgi verilebilmesi için maaş bordrosundaki tüm bilgilerin ve vergi matrahınızı artıran başka gelirlerin olup olmadığının bilinmesi gerekmektedir.

Son Düzenleme: 3 yıl 2 ay önce yazan papatya.

Daha
3 yıl 2 ay önce #590 yazan esesli
kaşıkla veriyor kepçeyle geri alıyor bunlar

Daha
3 yıl 2 ay önce #591 yazan QIRIX
PEKİ PAPATYA HANIM OCAKTAN İTİBAREN MAAŞIM VE DÖNERİMİ TEK TEK YAZIYORUM...

ŞİMDİ VERİLERİ Bİ SONRAKİ MESAJ İLE YAZMAYA BAŞLIYORUM.DİKKATLİCE İNCELEYİNİZ LÜTFEN TEŞEKKÜRLER..

papatya yazan: Verdiğiniz bilgilere göre yaptığımız tahmini hesaplama ve değerlendirmemiz şu şekildedir.

6/1 Göstergeniz: 760
Kıdem yılınız: 8
Yan ödemeniz : 500+300
Özel Hizmet Tazminat oranı: 45
Sabit döner sermaye oranı: 80
Bu bilgilere göre aylık net ücretiniz Ağustos ayında: 1.730,84 TL olacaktır.

Ağustos ayı Gelir Vergisi Matrahınız: 896,49
1 Ocak – 30 Haziran dönemine ait aylık matrahlarınızın 860,80 olması gerekiyor.
860,80X6= 5.164,81
1 Temmuz -31 Aralık dönemi için Ağustos matrahını esas alırsak:
896,49X6=5.371,41
Yıllık matrah= 10.536,22
%20 Gelir vergisi dilimine girilmesi için 10.700’e ulaşılması gerekiyor.
Bu hesaba göre %20 dilimine 2013 yılında girmemeniz gerekiyor.

Öte yandan, bir kişinin gelirinde artış olmamışsa(zam, ilave ek ödeme vs. ya da başka gelir, emekli keseneği artışı gibi ) aylık gelir vergisi matrahı değişmez. Yani Ağustosta vergi matrahının hesabına hangi unsur dahilse eylül ayında da aynı unsur dahil olur. Bu da her iki ayın Gelir vergisi matrahının aynı olmasını gerektirir. Verdiğiniz bilgiye göre, Ağustosta 909 TL olan aylık matrahınız Eylülde 1.072’ye çıkmıştır. Bunun olabilmesi için Eylül ayında farklı bir gelir elde ettiğiniz ya da hesaplamada yanlışlık olduğu anlamına gelmektedir.
Ancak net bir bilgi verilebilmesi için maaş bordrosundaki tüm bilgilerin ve vergi matrahınızı artıran başka gelirlerin olup olmadığının bilinmesi gerekmektedir.

Daha
3 yıl 2 ay önce - 3 yıl 2 ay önce #592 yazan papatya
Verdiğiniz bilgi şu şekilde ama toplam rakam (Ocak- Haziran) tutmuyor. Bunun da değerlendirilmesi gerekir.

HATTA PAPATYA HANIM SİZE AY AY VERGİ MATRAHIMI YAZAYIM:

OCAK AYI:

AYLIK VERGİ MATRAHI:852.12 TL
GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI: 0

ŞUBAT AYI:

AYLIK VERGİ MATRAHI:852.74 TL
GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI: 1445.2 TL

MART AYI:

GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI:3454.84 TL

NİSAN AYI:

GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI: 4321.04 TL

MAYIS AYI:

GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI: 5765.69 TL

HAZİRAN AYI:

GEÇEN AYLAR VERGİ MATRAHI TOPLAMI: 6631.89 TL

Son Düzenleme: 3 yıl 2 ay önce yazan papatya.

Daha
3 yıl 2 ay önce #593 yazan QIRIX
KIDEM YIL 8 YIL 1 AY..
DERECE KADEME: 9/2 LİSE MEZUNU

E-BORDRO VERİLERİNE GÖRE

OCAK AYI:
GELİR VERGİSİ: 54.42 TL
DAMGA VERGİSİ: 10.43 TL

GELİR TOPLAMI: 1798.79 TL
KESİNTİ TOPLAMI: 702.88 TL
NET ÖDENEN:1095.91 TL
DÖNER SERMAYE KATKI PAYI: O
TOPLAM ÖDENEN:1095.91 TL

YANİ OCAK AYINDA ELİME GEÇEN NET MAAŞ ARTI SABİT DÖNER LİSE MEZUNU İÇİN: 1095.91+487.29= 1583.2 TL..BAŞKADA KIL YÜN TÜY ÇORAP YOK..

ŞUBAT AYI:

GELİR VERGİSİ: 54.51 TL

GELİR TOPLAMI: 1798.29 TL
KESİNTİ TOPLAMI: 709.23 TL
NET ÖDENEN:1089.06 TL
DÖNER SERMAYE KATKI PAYI: 487.29 TL
TOPLAM ÖDENEN:1576.35

YANİ ŞUBAT AYINDA ELİME GEÇEN NET MAAŞ ARTI SABİT DÖNER LİSE MEZUNU İÇİN: 1089.06+487.29= 1576.35 TL..BAŞKADA KIL YÜN TÜY ÇORAP YOK..

DEVAMI GELİYOR:)

Daha
3 yıl 2 ay önce #594 yazan QIRIX
MART AYI:
GELİR VERGİSİ: 56.53 TL
DAMGA VERGİSİ: 10.53 TL

GELİR TOPLAMI: 1811.75 TL
KESİNTİ TOPLAMI: 711.35 TL
NET ÖDENEN: 1100.4 TL
DÖNER SERMAYE KATKI PAYI: 974.58
TOPLAM ÖDENEN:2074.98 TL

OYSAKİ MART AYINDA ELİME GEÇEN NET MAAŞ ARTI SABİT DÖNER LİSE MEZUNU İÇİN: 1100.4+487.29= 1587.69 TL'İDİ..BAŞKADA KIL YÜN TÜY ÇORAP YOK..

NİSAN AYI:

GELİR VERGİSİ: 56.53 TL

GELİR TOPLAMI: 1811.75 TL
KESİNTİ TOPLAMI: 711.35 TL
NET ÖDENEN: 1100.4 TL
DÖNER SERMAYE KATKI PAYI: 0 TL
TOPLAM ÖDENEN:1100.4 TL

YANİ NİSAN AYINDA ELİME GEÇEN NET MAAŞ ARTI SABİT DÖNER LİSE MEZUNU İÇİN: 1100.4+487.29= 1587.69 TL..BAŞKADA KIL YÜN TÜY ÇORAP YOK..

BAŞKA DA DAHA DA YAZAYIM MI?

Sayfa oluşturma zamanı: 0.470 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.