logo yeni

Uzman erbaşların Sınavsız görevde yükselmeleri mümkünmü

Daha
2 yıl 8 ay önce #6748 yazan lionyilmaz6728
2013 yılı itibari ile uzman erbaşlıktan kendi isteğiğmle ayrıldım.zonguldakta bir ilçe belediyesinde açıktan atama usuli ile göreve başladım.atamam yapılırken gih de boş kadro olmadığı için yardımcı hizmetler sınıfından bekçi kadrosu ile atamam yapıldı gih e geçmem için sınava girmem gerekiyomu.
Konu kilitlendi.
Daha
2 yıl 8 ay önce #6756 yazan papatya
Sayın LİONYILMAZ6728,
Devlet Personel Başkanlığı tarafından çıkarılan ve 6.6.2000 tarihli ve 24071 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2000/2 nolu Tebliğ çerçevesinde, Uzman Erbaşların, kurumlarda koruma ve güvenlik görevlisi kadroları ile kurumların görevde yükselme yönetmeliklerinde bu düzeyde belirledikleri diğer kadrolara görevde yükselme sınavına girmeden atanmaları mümkün bulunmaktadır.
Buna göre, memur unvanlı kadroya atanmanız için görevde yükselme sınavına girmenize gerek bulunmamakla birlikte, atama konusundaki takdir kurumunuza aittir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Kül Tigin, lionyilmaz6728
Konu kilitlendi.
Daha
2 yıl 8 ay önce - 2 yıl 8 ay önce #6758 yazan narmenx
Başbakanlığın ilgili tebliğinde;

'''Uzman erbaşların diğer kamu kurum ve Kuruluşlarına Atanmaları'na ilişkin tebliğde şu ifadeler yer alıyor: "Uzman erbaşların, 657 sayılı kanunun 97. nci maddesinde belirtilen sürelere tabi olmaksızın yürürlükteki Başbakanlık genelgeleri çerçevesinde açıktan atama izni alınması suretiyle aynı kanunun 92. maddesine göre koruma ve güvenlik görevlisi kadroları ile kurumların görevde yükselme yönetmeliklerinde bu düzeyde belirledikleri diğer kadrolara atanmaları hizmet ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kamu kurum ve kuruluşlarının takdirinde bulunmaktadır." denilmektedir.
Bu açıklamalar doğrultusunda benim şahsi kanaatim şudur;
Sizin atamanızın dayanağı Devlet Personel Başkanlığı tarafından çıkarılan ve 6.6.2000 tarihli ve 24071 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2000/2 nolu Tebliğ olduğuna göre,bu durumda bence kurum boş kadro yok demek suretiyle sizi yardımcı hizmetler sınıfına verdiğini düşünmekteyim.Çünkü kurumların boş kadro olmadığı gerekçesi ile işlem tesis ettik söylemi,artık moda oldu gibi.Görevde Yükselmeye girmeden Memur kadrosuna atanma işine gelince;
Benim kanaatim sizin görevde yükselmeye girmeden Memur kadrosuna atanmanızın yapılmayacağı yönündedir.Bu yönde yapacağınız itiraza da muhtemelen,sizin açıktan atamanın yapıldığı zamanda kadro olmadığından memur kadrosuna atayamadık,kişi de yardımcı hizmetlere atanmayı kabul ettiği için bu sınıfa mağdur olmaması için atama yaptık denileceğini düşünüyorum.

Sadece şahlar hamleleri önceden sezer......
Son Düzenleme: 2 yıl 8 ay önce yazan narmenx.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: lionyilmaz6728
Konu kilitlendi.
Daha
2 yıl 8 ay önce #6759 yazan lionyilmaz6728
Teşekkür ederim fakat Iki farklı cevap olmuş bununla ilgili bir hüküm veya mahkeme kararı ayda emsal karar varomıdır acaba...
Konu kilitlendi.
Daha
2 yıl 8 ay önce #6760 yazan narmenx
Ben uygulamada idarelerin bu tür işlemlerine çok şahit olduğum için kişisel görüşümü yazdım.Üzülerek belirmek istiyorum ki idareler işlemlerini yerine getirirken işlemin hukuka uygunluğu ile ilgili hassas davranmadığı gözlemlenmektedir.Bu tür işlemlerde de bire bir mahkeme kararı bulmak zor ancak benzerlik gösteren kararların içindeki önemli noktalardan hareket edilebilir.Bu hususta böyle bir karar bulursam sizinle paylaşırım.

Konu kilitlendi.
Daha
2 yıl 8 ay önce #6761 yazan Kül Tigin
Konu ile ile ilgili şahsi görüşüm, uzman erbaşlıktan memuriyete geçmiş bir personel için memur düzeyindeki unvanların kazanılmış hak olduğudur. Her ne kadar YHS bir kadroya atanmış ta olsa bu kazanılmış hak dolayısıyla memur düzeyindeki bir kadroya görevde yükselme sınavı olmaksızın atanabilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bu konuda açılacak bir mahkemenin de olumlu sonuçlanma ihtimalini yüksek görüyorum.
Uzman erbaşların memur düzeyindeki kadrolara atanabileceği hakkındaki DPB görüşü için buraya bakabilirsiniz..

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Konu kilitlendi.
Daha
2 yıl 8 ay önce - 2 yıl 8 ay önce #6762 yazan narmenx
Sayın Kültigin;
Uzman erbaşların Memur düzeyindeki ünvanlara atamalarının yapılması konusunda hem fikirim, ancak kişinin kadro yokluğu gerekçesi ile yardımcı hizmetler sınıfında bulunan bir kadroya atamasının yapılması işlemi idarelerin sık sık kadro yokluğunu gerekçe göstererek asıl kafasındaki işlemi tesis ettiğidir.Kişinin açıktan atama ile ilgili memur kadrosuna atamasının yapılması gerektiği ile ilgili hemfikiriz ama sorun kişinin yarın birgün açılacak olan Görevde Yükselme sınavında sınavsız geçiş yapamayacağı yönünde kişisel görüşüm var.İdareler bu tür işlemlere çok başvuru yaptığı görülmektedir.Dediğiniz üzere açılacak bir davada bu hususlar gözönünde bulundurularak davayı kazanma şansını yükseltebilecektir diye düşünüyorum.

Kül Tigin yazan: Konu ile ile ilgili şahsi görüşüm, uzman erbaşlıktan memuriyete geçmiş bir personel için memur düzeyindeki unvanların kazanılmış hak olduğudur. Her ne kadar YHS bir kadroya atanmış ta olsa bu kazanılmış hak dolayısıyla memur düzeyindeki bir kadroya görevde yükselme sınavı olmaksızın atanabilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bu konuda açılacak bir mahkemenin de olumlu sonuçlanma ihtimalini yüksek görüyorum.
Uzman erbaşların memur düzeyindeki kadrolara atanabileceği hakkındaki DPB görüşü için buraya bakabilirsiniz..

Son Düzenleme: 2 yıl 8 ay önce yazan narmenx.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Kül Tigin, lionyilmaz6728
Konu kilitlendi.
Daha
2 yıl 8 ay önce #6764 yazan lionyilmaz6728
Bilgi için herkese teşekkürler. Fakat anladigim kadarıyla net bir bilgi yok anlaşılan..daha somut belgeler olursa memnun olurum.tekrar dan herkese saygilar sunar teşekkür ederim..görüş ve onerilerinizi bekliyorum her zaman destek vermeye hazirim ayrıca....
Konu kilitlendi.
Daha
2 yıl 8 ay önce #6769 yazan lionyilmaz6728
Bu iş biraz karışık galiba .....fakat bu konuda gerçekten bizlere destek olacak arkadaşlar yardımlarınız için şimdiden teşekküller ....DTP görüşleri sanki ilk atanma durumuna işaret ediyor gibi..benim asıl isteğim uzman çavuşluktan bir yhs sınıfına atandıktan sonra bu haklar ışığında gys olmadan atanma hakkı .....tekrar teşekkür eder saygılar sunarım...
Konu kilitlendi.
Daha
2 yıl 8 ay önce #6784 yazan nazli
İlk atamada atanma imkanı olan kadrolara, sonradan atanmada da görevde yükselme sınavı şartı aranmaması gerekir bence.
Konu kilitlendi.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.503 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.