logo yeni

okullar açıldı herkese hayırlı olsun! Önlemler neler?

Daha
3 yıl 2 ay önce #831 yazan Kemal
Herkese kolay gelsin.
Okullarda tek çalışan hizmetlilerin iş açısından çalışma hakları nelerdir? (okul temizliği,mesai saati,kalorifer v.s) yasal olarak yapmamız gerekenleri yazarsanız memnun olurum. Mesela okul müdürleri internetten ezbere çalışma çizelgesi çıkartıyorlar evlere şenlik. Kendilerini kurtarmak için birde imza attırıyorlar.
Bu arada yaklaşık 1-1,5 senedir takip ediyorum sizi. Memurlar netten uzaklaşmanız size yaklaşmama vesile oldu.
Her şey güzel olacak..!

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 2 ay önce #837 yazan nilüfer
657 sayılı Kanunda YHS'nin görevleri konusunda şöyle denilmiştir: Yardımcı hizmetler sınıfı, kurumlarda her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak, müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek; hizmet yerlerini temizleme, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak veya basit iklim rasatlarını yapmak; ilaçlama yapmak veya yaptırmak veya tedavi kurumlarında hastaların ve hastanelerin temizliği ve basit bakımı ile ilgili hizmetleri yapmak veya kurumlarda koruma ve muhafaza hizmetleri gibi ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde her kurumun özel bünyesine göre ve yine bu mahiyette olmak üzere ihdasına lüzum gördüğü yardımcı hizmetleri ifa ile görevli bulunanlardan işçi sayılmayanları kapsar.
Bu sınıfa dahil personel tarafından yerine getirilmesi gereken hizmetlerden hizmet yerlerinin ve tedavi kurumlarının temizlenmesi,tesisatın bakım ve işletilmesi ve benzeri nitelikteki hizmetlerin üçüncü şahıslara ihale yoluyla gördürülmesi mümkündür.

Bu maddede yazan görevler böyleyse de, yhs de çeşitli unvanlar olduğundan bu görevler söz konusu personele verilen görevlere göre yürütülmektedir.

Maalesef tanım geniş olunca amirler de her işi yaptırma yoluna gidiyorlar.

Anayasaya göre ise angarya yasaktıt

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.

Daha
3 yıl 2 ay önce #931 yazan Kemal
Madde 17. Kalorifercinin Görev ve Sorumlulukları :

1-Kalorifercinin görevleri şunlardır;

a) Kalorifer dairesi ile ilgili hizmetleri yapmak, temiz ve düzenli tutmak,

b) Tesisatı kontrol altında bulundurmak, ısıyı ayarlamak,

c) Yakıt durumunu ilgililere bildirmek,

d) Kalorifer tesisatının korunmasına özen göstermek, arızaları zamanında amirine bildirmek,

e) Kazan yanarken görevi başında bulunmak,

f) Tesisatın suyunu tamamlamak, bacayı temizlemek, kazan dairesinde bulunan alet ve edavatı korumak,

g) Kaloriferin çalışmadığı zamanlarda idarece verilecek işleri yapmak.
Kalorifercinin görevleri bunlar iken, eşıkkındaki Kazan yanarken görevi başında bulunmak kısmı ne olacak?
Hem kazana bakıp, hem diğer işlere mi bakacağız. Ayrıca mesai saatleri kazan yanınca değişiyor. Geniş kavramda 1 hizmetli bunların hepsini yapar ibaresi yok!

Daha
3 yıl 2 ay önce #940 yazan turanaga
Kaloriferciye başka iş (kalorifer iş ve işlemleriyle alakalı olmayan iş) yaptırılmasının hukuka aykırı olması gerekir.

Daha
3 yıl 2 ay önce #1226 yazan m_y_37
belediye işçileri geldiğin de, işçi temizlik yapacak teknisyen yardımcısı kalorifere bakacak denildi ama bunu kimse tebliğ etmedi hem işçiyle birlikte temizlik yapıyorum hem kalorifere bakıyorum ben temizik yapmam dediğimde bu sana tebliğ edildimi diyorlar

Daha
3 yıl 2 ay önce #1265 yazan Kemal
bu konuya kanunlar çerçevesinde bilgilendirebilecek bir bilgili arkadaş yok mu?

Daha
3 yıl 2 ay önce #1266 yazan Ferhat_10

Kemal yazan: Madde 17. Kalorifercinin Görev ve Sorumlulukları :

1-Kalorifercinin görevleri şunlardır;

a) Kalorifer dairesi ile ilgili hizmetleri yapmak, temiz ve düzenli tutmak,

b) Tesisatı kontrol altında bulundurmak, ısıyı ayarlamak,

c) Yakıt durumunu ilgililere bildirmek,

d) Kalorifer tesisatının korunmasına özen göstermek, arızaları zamanında amirine bildirmek,

e) Kazan yanarken görevi başında bulunmak,

f) Tesisatın suyunu tamamlamak, bacayı temizlemek, kazan dairesinde bulunan alet ve edavatı korumak,

g) Kaloriferin çalışmadığı zamanlarda idarece verilecek işleri yapmak.

arkadaşlar kanunda belirtilen görevler bunlardır evet ama kurum amirleri görev tebliği yaparken genelde en madde şeklinde müdür ve müdür yardımcılarının verdiği diğer görevleri yerine getirmek şeklinde ayrıca iş yükü verirler ve yazılı olarak verildiği için bu görevleri de yapmak zorunda bırakılırsınız. İşin kanuni yönüne gelince iş mahkemesine kanunda belirtilen görevlerim haricinde çalıştırılıyorum diye dava açabilirsiniz ancak sonuç ne olur muamma.

Daha
3 yıl 2 ay önce #1275 yazan birgul
Kurumların bir kısmı doğal gazla ısıtılmaya başlayınca, kaloriferci kadrosunda bulunanlar ne yapıyor ki?

Daha
3 yıl 2 ay önce #1284 yazan Edirneden

birgul yazan: Kurumların bir kısmı doğal gazla ısıtılmaya başlayınca, kaloriferci kadrosunda bulunanlar ne yapıyor ki?

doğrudur doğal gaz ,kömür ve mazotlu sisteme göre daha pratik ve temiz..

ama kalorifercinin işi bitmez..

kazan söner bişey olur gecenin 3 ünde arayıp çağırırlar..

kalorifer sisteminde en ufak bir sorun çıksın mesuliyeti ve maddi hasarı sana yıkmaya çalışırlar..

Anlayacağın,eskiden durumları ziyanlıktı..

sonradan doğal gaz çıkınca biraz insani çalışmaya başladılar!!!..

örneğin ben kurumda gece nöbeti tutuyorum..ve kalorifer söndüğü an hangi saat olursa olsun kaloriferciyi çağırmam emredildi..fakat doğal gaz sistemi nispeten kolay bi sistem..iniyorum kazan dairesine bakıyorum eğer bir düğmeye basmalık iş varsa (doğal gaz sisteminden anlıyorum) adamı çağırmadan sistemi çalıştırp odama dönüyorum..ama ben halledemesem adam gelecek..geçen kış yine nöbete kalıyordum..ve kalorifer çok defa söndü..

Sayfa oluşturma zamanı: 0.366 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.