logo yeni

Programcı ve Çözümleyici Şartları (Özel Durum)

Daha
2 yıl 6 ay önce #7709 yazan kemalkorcan
Arkadaşlar merhaba,

AÖF İşletme lisans mezunu birisi, YDS puanına ve MEB onaylı Bilgisayar Programcılığı sertifikasına sahipse (iki dili bildiğini belgelendirirse)
Programcı ve Çözümleyici kadrolarına atanabilir mi? Forumda örnekler var mı?

Bu şekilde başka bölüm bitirip sertifikayla kadrolara girenler GİH sınıfında mı yoksa 2 veya 4 yıllık teknik bölüm okuyanlar gibi TH sınıfında mı yer alıyor? Ortalama maaşlar güncel olarak nedir?

Kılavuzdaki tüm maddeleri ve birçok forumu okudum fakat uç durumlar var.
Misal çözümleyici olabilmek için illa ki okulda ders alınmış olmalı, yabancı dil için ydsnin yeterli olmadığı, kadro alınsa bile teknik bölüm bitirilmediğinden gih sınıfında çalışılabileceği gibi şeyler yazılıyor.
Konu hakkında detaylı bilgisi olanlar yazabilir mi?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 6 ay önce - 2 yıl 6 ay önce #7711 yazan Kül Tigin
Sayın kemalkorcan
işletme lisans mezunu ve meb onaylı bilgisayar programcılığı sertifikasına sahip birisi programcı kadrosuna atanabilir. Bu kişi TH sınıfında bir programcı kadrosuna atanacaktır.
Çözümleyici olmak içinse işletme lisans mezunu birinin bilgisayar alanında ders aldığını belgelendirmesi ve ayrıca Bilgisayar Analist Programcı Sertifikasına ya da programlama dillerinden en az iki tanesini bildiklerine dair sertifikaya sahip olmaları ve ingilizce bilmeleri gerekmektedir.
Programcı veya çözümleyici kadrosuna atanmak için gerekli şartları taşıyan herkes TH sınıfı kadrolara atanacaktır.
Bu kadroların maaşları ile ilgili en üst kısımdaki arama çubuğunu kullanabilir yada buradaki makaleye bakabilirsiniz.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 2 yıl 6 ay önce yazan Kül Tigin.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: kemalkorcan

Daha
2 yıl 6 ay önce #7712 yazan kemalkorcan
Programcı kısmı tamamdır.
Çözümleyici için soruyorum;
"Ve" bağlacından anladığım kadarıyla yalnızca sertifika ve ingilizce bilmek (yds) yeterli olmuyor ve ayrıca bilgisayar dersi AÖF olduğumuzdan dolayı bilgisayar alanında ders aldığını belgelendirme nasıl olacak? Üniversitede sadece Temel Bilgi Teknolojileri dersi gördük. Transkriptte yazıyor. Yeterli midir? Çözümleyici kadrosuna benzer şekilde atanmış arkadaşlardan bilgisi olan var mı acaba bu konuda?

Cevaplarınız için teşekkürler ayrıca.

Daha
2 yıl 6 ay önce #7714 yazan Kül Tigin
Evet işletme mezunu olduğun için sertifika ve İngilizce dışında ders aldığını da belgelendirmen gerekecek. Ayrıca kurum bunlar dışında ekstra bir nitelikte arıyor olabilir. Bilgisayar alanında ders gördüğünü transkript ile kanıtlayabilirsin. Şahsi görüşüm temel bilgi teknolojileri dersinin yeterli olması gerektiği şeklindedir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
2 yıl 6 ay önce #7719 yazan mateş
Öncelikle hangi kurumda çalıştığınız önemli mahalli idareler mi yoksa genel bütçeli kurumlar mı çünkü mahalli idareler görevde yükselme yönetmeliği 07/05/2014 tarihinde değişti.Artık sadece fakülte mezunu olmak yetmiyor. "Fakültelerin ve ya dört yıllık yüksek okulların; bilgisayar, elektrik, elektronik, elektrik-elektronik, elektronik ve haberleşme, endüstri, fizik, matematik mühendislikleri ile matematik, fizik veya istatistik bölümlerinden mezun olmak, "şartı getirildi bu bölümler dışında atanamıyorsunuz ve programcı kadrosu; oda değişti mevzuata göre programcı olabilmek için sadece "Bilgisayar programcılığı alanında en az iki yıllık yüksek okul mezunu olmak" ve "En az iki programlama dilini bildiğini belgelemek", şartı getirildi. Özetlersek artık mahalli idarelerde bu iki unvanda sertifika alarak atanamıyor. Büyük olasılıkla genel bütçeli kurumların görevde yükselme sınavlarında bu unvanlar için ilgili yönetmelik örnek olur..

Daha
2 yıl 6 ay önce - 2 yıl 6 ay önce #7753 yazan kemalkorcan
@mateş;
Bahsettiğiniz yeni yönetmelik aşağıdaki gibi fakat bu görevde yükselme ve ünvan değişikliği için yapılmış bir değişikliktir.
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/05/20140507-2.htm

Diğer kurumlara da baktım, Nisan 2014, Ekim 2013 gibi tarihlerde çıkan yönetmeliklerinde
yine 4 yıllık mezuniyet arayan da var, tam bu şartlara benzer olanlar da var.
Fakat hepsi kurum içi görevde yükselme ve ünvan değişikliği için geçerli olan yönetmelikler.

Yani ilk defa atanacakları son KPSS kılavuzunda belirtildiği şekliyle bağlamamaktadır.
Şimdi KPSS 2014 öncesi Haziran sonunda 2012 puanıyla son atama olacak, bu kılavuzda özel şartlarda aksi belirtilmezse
yeni atanacaklar için hem genel bütçeli hem mahalli idareler de eski şartlar geçerlidir diye düşünüyorum.

Ben bir kamu kurumunda çalışmıyorum şu anda.
Bir kurumda çalışsam, evet, o yeni yönetmelik ünvan değişikliğinde sıkıntılı olur benim için fakat sertifikayı alırsam ve diğer şartları da sağlarsam programcı ve çözümleyici kadrolarına ilk kez atanmada sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Sizce de öyle gözükmüyor mu?
Son Düzenleme: 2 yıl 6 ay önce yazan kemalkorcan. Sebep: ekleme

Daha
2 yıl 6 ay önce #7754 yazan metinc
Evet ilk girişte görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğinde ne yazdığının bir önemi yok. Önemli olan kpss kılavuzu ile tercih edeceğin kadro için aranan nitelikleri taşıyor olmandır.

Daha
2 yıl 5 ay önce #8006 yazan mmmm44
Arkadaşlar bende lisans kimya bölümü mezunuyum programcılık sertifikam var fakat bu son kpss alımında programcılık kardolarına başvuramıyorum sistem kabul etmiyor... Sistemdemi bir bozukluk var yoksa biz bu kadrolara başvuramıyormuyuz yardımcı olursanız sevinirim

Daha
2 yıl 5 ay önce #8009 yazan osman1
Tercihle alakalı bir sorun olabilir. Başvuruda bulunacağınız kadro için aranan özel niteliklere bakın derim.

Daha
2 yıl 5 ay önce #8010 yazan lazslo

mmmm44 yazan: Arkadaşlar bende lisans kimya bölümü mezunuyum programcılık sertifikam var fakat bu son kpss alımında programcılık kardolarına başvuramıyorum sistem kabul etmiyor... Sistemdemi bir bozukluk var yoksa biz bu kadrolara başvuramıyormuyuz yardımcı olursanız sevinirim

lisans kimya bölümü olman programcılığı etkilememesi lazım. başka bir sorun olabilir.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.443 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.