logo yeni

EK GÖSTERGE ve EMEKLİLİK

Daha
2 yıl 6 ay önce #7613 yazan kahtaman21
Yıldız üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunuyum. Bir Kamu kurumunda Bilgi İşlem Şefi olarak çalışıyorum. ek göstergem 3600 Emekliliğim doldu. emekli olduğumda 3600 üzerinden emekli olabilirmiyim.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 6 ay önce #7618 yazan papatya
Sayın KAHTAMAN21,

1 inci derece Mühendis unvanlı kadrolar için belirlenen ek gösterge (3600) üzerinden emekli olabilmeniz için;1 inci derece mühendis kadrosunda görev yapmış olmanız ya da mühendis olarak görev yapmakta iken genel idare hizmetleri sınıfına dahil ilk dört dereceli bir kadroya atanmış olmanız gerekmektedir.

Öte yandan, hakkınızda halen 3600 ek gösterge uygulanıyor olduğu bilgisinden, genel idare hizmetleri sınıfına dahil bir kadroda görev yapıyor olsanız bile bu kadroya ait ilk 4 dereceye mühendis kadrosundan doğrudan atanmış olduğunuz anlaşılmaktadır. Bu durumda da emeklilik bakımından hakkınızda 3600 ek göstergenin uygulanması gerekecektir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
2 yıl 6 ay önce #7678 yazan kahtaman21
657 sayılı kanunun 399 KHK sinde sözleşmeli olarak görev yapıyorum. Mühendis kadrosunda hiç çalışmadım. Bilgi İşlem şefliği yapıyorum. ancak gerek ücretim gerekse ek göstergem mühendis olarak işlem görmekte. tereddütüm mühendis olarak görev yapmadığımdan emeklilikte 3600 ek göstergeyi alamayacağım konusunda.

Daha
2 yıl 6 ay önce #7681 yazan papatya
Sayın KAHTAMAN21,

399 sayılı KHK eki II sayılı cetvele dahil sözleşmeli pozisyonlarda çalışan personelin ek göstergesi bulunmamaktadır. 1/10/2008 tarihinden önce 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi olarak çalışmaya başlamış olan sözleşmeli personelin emeklilik işlemleri ise memur gibi değerlendirilerek yapıldığından bu personel hakkında emeklilik açısından ek gösterge uygulaması söz konusu olabilmektedir.

1/10/2008 tarihinden önce 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi olarak çalışmaya başlamış olmanız durumunda, Şef unvanında 1 inci dereceye ulaştığınızda emeklilik bakımından hakkınızda 1 inci derece Mühendisler hakkında uygulanan 3600 ek göstergenin uygulanabilmesi için;
*Mühendis unvanında çalışırken 1, 2, 3 veya 4 üncü dereceli şef pozisyonuna atanmış olmanız,
*Emekli olmadan önce 1 nci derece Mühendis pozisyonuna atanmanız,
gerekmektedir.

Aksi durumda, Şef unvanı için geçerli olan 2200 ek gösterge üzerinden emeklilik işlemlerinizin yapılması gerekeceğini değerlendirmekteyim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Sayfa oluşturma zamanı: 0.400 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.