logo yeni

HAKSIZ YERE İŞTEN ÇIKARTILAN SÖZ.MEMUR

Daha
3 yıl 1 ay önce #2604 yazan Mrfreeman
Öncelikle selamlar, ben 399 sayılı KHK ya tabi sözleşmeli devlet memuru olarak PTT de çalışmakta iken, bundan yaklaşık 5 yıl önce, uydurma bir zimmet suçlamasıyla sözleşmem fesh edildi ve adli yargıda yargılanarak 2,5 yıl önce beraat ettim, kurum bu kararı yargıtaya taşıdı, şu anda daha yeni Yargıtay'da hakkımdaki BERAAT kararının onandığını öğrendim,diğer yandan Danıştay'da idari davam devam ediyor,fakat Danıştay 10 ay önce hiçbir gerekçe göstermeden, idari mahkemenin kararını yerinde görerek RET kararı verdi. Halbuki idare mahkemesi hakkımdaki adli yargılamayı beklemeden karar vermişti. Ben de bu karara Tashi Karar( kara düzeltme)yoluyla itiraz ettim.Daha bir karar çıkmadı.Benim sizlerden yardımınızı istediğim konu; Yargıtay'da kesinleşen Beraat kararı sonrasında kuruma başvursam kurum beni tekrardan göreve alır mı, alması gerekir mi? Ayrıca kuruma maddi-manevi tazminat davası açabilirmiyim? Bu Danıştay ve tazminat davalarında uzman birisinin yardımına ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 1 ay önce #2605 yazan metinc
idare mahkemesindeki ve danıştaydaki davanın konusu nedir, sözleşmenin fesh edilmesimine karşımı açmıştın

Daha
3 yıl 1 ay önce #2606 yazan NEDVED
GERÇEKTEN BU KONULARDA UZMAN BİR AVUKATA İHTİYACINIZ VAR.
BENCE UĞRAŞIRSANIZ KESİN KAZANIRSINIZ.GERİYE DÖNÜK TÜM MADDİ MAAŞ KAYIPLARINIZIDA ALIRSINIZ.
TABİ İŞİNİZE DE GERİ DÖNERSİNİZ.
UĞRAŞIN, PEŞİNİ BIRAKMAYIN.

(Ey Muhammed!) Biz senden önce hiçbir insana ölümsüzlük vermedik; ve şimdi sen ölürsün de onlar baki mi kalır? (Enbiya-34)

Biz, her insanın kaderini kendi boynuna(Kişisel Seçimine) bağlamışızdır.Diriliş günü, kendisi için bir kayıt çıkarıp yayımlarız. (İsra-13)

Daha
3 yıl 1 ay önce #2612 yazan papatya

Mrfreeman yazan: Öncelikle selamlar, ben 399 sayılı KHK ya tabi sözleşmeli devlet memuru olarak PTT de çalışmakta iken, bundan yaklaşık 5 yıl önce, uydurma bir zimmet suçlamasıyla sözleşmem fesh edildi ve adli yargıda yargılanarak 2,5 yıl önce beraat ettim, kurum bu kararı yargıtaya taşıdı, şu anda daha yeni Yargıtay'da hakkımdaki BERAAT kararının onandığını öğrendim,diğer yandan Danıştay'da idari davam devam ediyor,fakat Danıştay 10 ay önce hiçbir gerekçe göstermeden, idari mahkemenin kararını yerinde görerek RET kararı verdi. Halbuki idare mahkemesi hakkımdaki adli yargılamayı beklemeden karar vermişti. Ben de bu karara Tashi Karar( kara düzeltme)yoluyla itiraz ettim.Daha bir karar çıkmadı.Benim sizlerden yardımınızı istediğim konu; Yargıtay'da kesinleşen Beraat kararı sonrasında kuruma başvursam kurum beni tekrardan göreve alır mı, alması gerekir mi? Ayrıca kuruma maddi-manevi tazminat davası açabilirmiyim? Bu Danıştay ve tazminat davalarında uzman birisinin yardımına ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın MRFREEMAN,

Göreve son verme sebebinin adli yargıya intikal etmiş olan konuyla ilişkili olması durumunda,idari yargının görevden alma işlemini karara bağlaması için mutlaka adli yardı sonucunu beklemesi gerekmeyebilir. Öte yandan, bazı durumlarda, idari yargı yerleri adli yargıda davanın sonuçlanmamış olmasını bekletici sorun olarak değerlendirerek, kararını adli yargıda verilecek kararın neticesine göre verebilmektedir.

İdari yargının davayı karara bağlaması ya da adli yargı kararının sonucunu beklemesi, dava konusu olaylara göre, bilgi ve belgelere göre farklılık gösterebilmektedir.

Ayrıca, adli yargıda görülen bir konuda beraat kararı verilmiş olması, ilişkili bir konuda idari yargıda açılmış bulunan davanın da ilgili lehine sonuçlanmasını gerektirmemektedir. Beraat edilmiş olmasına rağmen idari yargıda açılan ve kaybedilen çok sayıda davaya da rastlamak mümkündür.

Verilen beraat kararı ve idare mahkemesi kararında yer alan bilgiler ve değerlendirmeler görülmeden konuya ilişkin sağlıklı bir cevap verilmesi ise mümkün olamayacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Sayfa oluşturma zamanı: 0.372 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.