logo yeni

“Sağlığı Koruma Katkı Payı”

Daha
1 yıl 1 ay önce #12160 yazan ADEM
Merhaba,
Sizlerden önemli bir konuda görüş ve bilgi almak istiyorum. En üst makamları ilgilendiren öyle bir fikrim var ki, fikrin sunuluşundan ziyade hedefine ulaştırmak için desteğinize ihtiyacım var.
Konusu oldukça ciddi bir alana sahip fikrimin hayata geçirilmesi için işbirliği önerisinde bulunmak istiyorum. Şayet uygun bulur ve işbirliğini kabul eder ya da gerçekten ciddi olarak işbirliğine sıcak bakacak bir yetkiliye ulaşmamda yardımcı olursanız, başarının yolu açılmış olacaktır.

FİKİR KONUSU: “Sağlığı Koruma Katkı Payı”

Ülkemizde sağlık harcamalarının büyük bölümü, belli bir alandan gelmektedir. Bu alan ise "SİGARA TÜKETİMİ" kapsamında incelenmesi mümkündür. Gerek Cumhurbaşkanımız gerekse Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere pek çok kişi ve kuruluşlar bu sigara tüketimine karşı savaşmaktadır.

Hayatın olağan akışı içinde ben farklı bir cepheye dikkatleri çekmek istiyorum. Önceliği hep içenler üzerinde yoğunlaşarak kendilerine yardımcı olma yönünde gayretler sarf edildiği kaçınılmaz bir gerçektir.

Ben bu tüketicilerin sağlık ve maddi kayıplarının öne çıkartılarak verilen mücadelenin başarı şansını mevcut durumdan katlayacak bir taktik üzerinde durulmasını önermekteyim. Sigara içmekte olan birine, sağlığını kaybetmiş olmasına rağmen, onu bıraktırma çabalarında başarı sağlanamadığı çoğunlukla görülmektedir. Örneğin bir Doktor, hemşire gibi sağlık çalışanına dahi etkili olamayan yöntemler ve bu güne kadar izlenen yolların boyutlarını allak bullak edecek bir fikri hayata geçirilebilirsek, bütün içicileri adeta çatlatacak duruma sürükleyebiliriz.

Şu anda sigara tüketen birinin aylık maddi kaybı kendisi tarafından hesaplanması mümkündür. O yönden bu bakış benim fikrimin dışındadır. İçenleri kendi kararlarını kendileri verirken, hangi mağduriyetler ile karşı karşıya kaldıklarını bilmektedir.

Olayı içmeyenler üzerinde yoğunlaştırmamız halinde, bu güne kadar hiç denenmedik bir yöntem olarak görülecektir.

Sigara kullanmayanların alacağı bir sağlık raporu belgesi ile, tüm gelir (maaş) sahibi olanlara tebrik ve teşekkür mahiyetinde gelirlerine 100 Lira “Sağlığı Koruma Katkı Payı” adı altında ilave edilmesi halinde, bu işlemden iki taraf (içen-içmeyen) doğrudan etki altına alınmış olacaktır.

Bu fikrin öncelikle kamuoyunda irdelenmesi sonucu, cazip olup olmadığına bakılarak, alınacak tepkilere göre planlamaya yön vermek mümkün olabilecektir.

Saygılarımla. 03.11.2015
Adem AYDIN – BALIKESİR
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Tel: 507 390 85 69

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 1 ay önce #12161 yazan turanaga
Güzel bir öneri. Ama memlekette güzel ve yararlı önerilere itibar eden pek olmuyor gibi.

Daha
11 ay 3 hafta önce #12395 yazan ADEM
Çok doğru demişsiniz gerçekten, yazımı kaldırsam mı acaba! Yoksa ben mi izah edemedim diye düşünmekten kendimi alamıyorum...

Daha
11 ay 3 hafta önce #12398 yazan kemal cebi
Sigara içmediğini nasıl ispatlayacak?

Daha
10 ay 4 hafta önce #12611 yazan oyuncemberi
evet, nasıl ispatlayacak..

http://www.gebelikhesaplama.net.tr/

Daha
10 ay 2 hafta önce - 10 ay 2 hafta önce #12768 yazan ADEM
Bir bardak alkol alan basit bir yöntemle içtiği ispatlandığına göre, sigara içenleri de tespit etmek çok kolay, sağlık raporu...! Bu olayda önemli olan, içmeyenleri ödüllendirip, içenlerin maddi kayıplarını da gözlerine sokmaktır. Şöyle bir düşünün; 100 kişilik bir çalışan ortamında, yarısı içiyor yarısı içmiyor ve içenlere oranla maaşlarında 100 Lira daha fazla ek gelir sahibi olacaklar. Böylesi bir maddi fark (miktarı çokta önemli değil) diğer sigara kullanıcılarını çıldırtmaya ( :dry: ) yeter!

BAŞARIYI ÖDÜLLENDİRME ŞEKLİNDE KABUL EDELİM. YILDA 1.200TL. KİMİN HOŞUNA GİTMEZ !..
ÜSTELİK, SİGARA İÇEN BİRİ AYLIK ORTALAMA 250 TL HARCADIĞINI VARSAYALIM... 250 x 12 = 3000 TL 1.200 TL DE DİĞERİ = 4.200 TL KAYBEDİLEN MADDİYAT...

ÖZELLİKLE BİR ASGARİ ÜCRETLİ İÇİN, BU MİKTAR BENCE BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜLSÜN...
Son Düzenleme: 10 ay 2 hafta önce yazan ADEM.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.372 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.