logo yeni

× Burada intibak, kadrolar, ödül, ödev ve sorumluluklar, yasaklar gibi konularda bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Mesai saatinin ihlali

Daha
2 yıl 4 ay önce #8273 yazan alper74
Arkadaşlar benim babam 30 yıllık memur.Şuanda Liman Başkanlığında çalışıyor.Eskiden Çanakkeldeydi ve orada sorun yoktu.Buradaki Liman Başkanlığında son birkaç senedir sürekli haftasonları ve mesai saatlerinin dışında iş yapmak zorunda kalıyor.Limana giren çıkan gemilerin evrakları onun elinden geçiyor ve onayi gerekiyor.Haftasonları bu işler için gidiyor ve bu yetmezmiş gibi bazı gemiler sabaha karşı ve gece yarısında kalktığı için geminin acentasi tarafından aranip bunu onaylamasını istiyorlar.Onaylamak için internet üzerinde bi sistem var oradan onaylanıyor.Son birkaç haftadır kendisi de çok şikayetçi bu durumdan ve aşırı kızgın.Daire de yerine duracak başka kimse de yok izin bile alamiyor yıllık izinleri hep elinde patliyor.Resmen kölelik bu.Bende babama söylemeden böyle birşey yapayım dedim.Memurun hakkını kim ve nasıl savunuruz arkadaşlar.Bu durumda ne yapabiliriz.Babam adına herşeyi yapmaya hazırım :angry:

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 4 ay önce #8275 yazan osman1
Memuru fazla çalıştırıyorlarsa (normal mesainin dışında) bu çalışma karşılığında izin kullandırılması gerekir. Ayrıca, anayasaya göre de angarya yasaklanmıştır.

Babanızı mesai saatleri dışında çalıştırıyorlarsa ve karşılığında izin de kullandırmıyorlarsa konuyu, bir dilekçe ile kurumuna iletmesi ve mesai saatleri dışında yoğun çalışmasının yarattığı sorunları belirterek, çalışma koşullarının mesai saatlerine göre ayarlanmasını isteyebilir. Olumlu cevap verilmezse, daha üst makama şikayette bulunabilir.

Daha
2 yıl 4 ay önce #8278 yazan Kül Tigin
Osman1' in söylediklerine ilave olarak memur kullanmak istediği halde yıllık izinlerinin yanması mümkün değildir. Amir memurun yıllık iznini kullanma tarihini erteleyebilir ancak yıl içinde kullanmasına engel olacak şekilde bunu yapamaz.
Babanızın yapması gereken müracaat ve şikayet usulüne uygun olarak bir üst amirden başlayarak hakkını aramasıdır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
2 yıl 4 ay önce #8280 yazan alper74
Babamla konuştum bunun farkındaymış ama konuşamamasının sebebi başkaymış.Bana söylediğine göre eğer böyle birşey yaparsam beni doğuya karayolları müdürlüğüne falan sürerlermiş.Bazı arkadaşları bundan şikayetçi olduğunda başlarına bu gelmiş.İnanabiliyor musun çok komik.İnsana hakkını bile aratmıyorlar.Kanunların bile açığını bulmuşlar.

Daha
2 yıl 4 ay önce #8281 yazan osman1
Bazı amirler dediğiniz şekilde tehditlerde bulunabiliyorlar ve bazen de dediklerini yapıyorlar. Şikayet, dava açma gibi haklar memurlara tanınmış ama, uygulamada şikayhet edenin yaşadığı sıkıntılar, dava açınca davanın yıllar sürmesi ve arada yaşanacak sıkıntılara çözüm yok maalesef. Kanunlarda yazar, haksız uygulama yapan amirlerin orumluluğu vardır diye ama ben bu sebepten amire bişey olduğunu da duymadım.
Buradan gazel okumak olabilir belki, babanızın çalışma şartlarına, amirleri ruhsal durumuna, daha üst mirlerin olaylara bakışına göre babanızın hareket etmesi daha iyi olur sanki. Şikeyet et denir, ilgisiz bir yere tayin olunca sıkıntıyı yine babanız çeker..

Tayinlerde atamalarda amirlerin sorumluluğunu da kaldırdılar son zamanlarda, dava açılsa bile bişey elde edilemiyor. Günümüz koşullarında babanızın durumu için ne denebilir ki, hangi mevzuat çözüm bulabilir ya da bulsa ne zaman bulur ve o arada neler olur. Allah yardımcısı olsun.

Daha
2 yıl 4 ay önce #8287 yazan alper74
Eh idare ediyor öyle böyle emekliliği çoktan geldi zaten ama 2 tane çocuk okutmak kolay değil 1 tanesi üniversite.En azından bir tanemiz okulu bitirene kadar emekli olmayacak.Maaşı 2500 TL den 1500 TL ye düşecek o zaman yetmez büyük ihtimalle.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.438 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.