logo yeni

× Burada intibak, kadrolar, ödül, ödev ve sorumluluklar, yasaklar gibi konularda bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Şark Görevi Muafiyeti

Daha
4 ay 1 gün önce #14326 yazan VolkanGmc
Herkese Merhaba..

Kafamı çok kurcalayan bir soru var ve maalesef hala net bir bilgi sahibi olamadım. Babamdan dolayı Terörle Mücadele Kapsamında bir kamu kuruluşuna atandım. Şuan bir polis memuru bayanla nişanlıyım kısmetse 3-4 ay içinde nikah düşünüyoruz. Kendisi henüz şark hizmetini gerçekleştirmedi. Kulaktan dolma gelen bir bilgiye göre Şehit çocuğuyla evlendiği için şark görevinden muhaf tutuluyormuş. Yine kendisiyle aynı meslekte ve şehit kızı olan bir bayan memurun aynı meslekten biriyle evlendiği için ikisininde şark hizmetinden muhaf tutulduğunu öğrenmiş. Bu konu hakkında net bir bilgisi olan var mı acaba ?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
4 ay 1 gün önce #14328 yazan metinc
Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yerdeğiştirme Yönetmeliğinin 23 üncü maddesinde aşağıdaki hükme yer verilmiştir:

"Talep etmeleri hâlinde, aşağıdaki personel zorunlu ikinci bölge hizmetinden muaf tutulur.
a) 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu veya 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; hayatını kaybeden veya Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunun kararı doğrultusunda yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak ve başkasının yardım ve desteğine muhtaç olacak derecede malûl olanların eşi, annesi, babası, çocukları, çocuklarının eşleri, kardeşleri ve kardeşlerinin eşleri.
b) Vazife malûlü idari polisler ve eşleri.
c) Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik kapsamında özürlü
sağlık kurulu tarafından verilen rapora göre kendisi, eşi veya çocuklarından;
1) Ağır özürlü olanlar,
2) Özür oranı %80 ve üzerinde bulunanlar,
3) Özür oranı %50 ve üzeri birden fazla engelli birey bulunanlar.

Daha
4 ay 14 saat önce #14338 yazan VolkanGmc

metinc yazan: Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yerdeğiştirme Yönetmeliğinin 23 üncü maddesinde aşağıdaki hükme yer verilmiştir:

"Talep etmeleri hâlinde, aşağıdaki personel zorunlu ikinci bölge hizmetinden muaf tutulur.
a) 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu veya 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; hayatını kaybeden veya Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunun kararı doğrultusunda yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak ve başkasının yardım ve desteğine muhtaç olacak derecede malûl olanların eşi, annesi, babası, çocukları, çocuklarının eşleri, kardeşleri ve kardeşlerinin eşleri.
b) Vazife malûlü idari polisler ve eşleri.
c) Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik kapsamında özürlü
1) Ağır özürlü olanlar,
3) Özür oranı %50 ve üzeri birden fazla engelli birey bulunanlar.

cevap için teşekkürler

Daha
3 ay 2 hafta önce #14407 yazan Hamdisahin
Benim bir sorum olacak. Ben polis memuruyum, Babamın hiçbir sosyal güvencesi yok, benim üzerinden SGK hizmetlerinden faydalanıyor ve be im yanımda ikamet ediyor. Hastalıkları var, engel raporu için heyete girdi ancak henüz raporu almadık, bu sebeple engel oranı henüz belli değil. Sorum şu; Babamın Engel raporuna göre ben ikinci şark görevi muafiyetinden yararlanabilirmiyim. Uzman kişilerin yardımını bekliyorum. Not: 2.şark Tayinim çıktı ancak henüz ilişki kesmedim.

Daha
3 ay 2 hafta önce - 3 ay 2 hafta önce #14410 yazan metinc

Hamdisahin yazan: Benim bir sorum olacak. Ben polis memuruyum, Babamın hiçbir sosyal güvencesi yok, benim üzerinden SGK hizmetlerinden faydalanıyor ve be im yanımda ikamet ediyor. Hastalıkları var, engel raporu için heyete girdi ancak henüz raporu almadık, bu sebeple engel oranı henüz belli değil. Sorum şu; Babamın Engel raporuna göre ben ikinci şark görevi muafiyetinden yararlanabilirmiyim. Uzman kişilerin yardımını bekliyorum. Not: 2.şark Tayinim çıktı ancak henüz ilişki kesmedim.

Yönetmeliğe göre, zorunlu ikinci bölge hizmetinden muaf tutulmak için:
"c) Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik kapsamında özürlü
1) Ağır özürlü olanlar,
3) Özür oranı %50 ve üzeri birden fazla engelli birey bulunanlar"

Yani maalesef engelli babanızın durumu zorunlu ikinci bölge hizmetinden muaf olmanızı sağlamamaktadır.
Son Düzenleme: 3 ay 2 hafta önce yazan metinc.

Daha
3 ay 2 hafta önce #14413 yazan Hamdisahin
Bakmakla mükellefin olduğum bir kişi babam. Eş ve çocuklardan farklı tutulması ne kadar doğru tartışılır. Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Daha
3 ay 2 hafta önce #14414 yazan metinc

Hamdisahin yazan: Bakmakla mükellefin olduğum bir kişi babam. Eş ve çocuklardan farklı tutulması ne kadar doğru tartışılır. Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Evet bence de yönetmeliğe eş ve çocuklar dışında bakmakla mükellef olunan kişilerin de eklenmesi gerekir.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.363 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.