logo yeni

× Burada intibak, kadrolar, ödül, ödev ve sorumluluklar, yasaklar gibi konularda bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Dava Süreci Hakkında

Daha
5 ay 2 hafta önce #14009 yazan elifteymur
Merhabalar bir kamu kurumunda memur olarak çalışıyorken ünvan değişliği sınavı ile teknisyen(bilişim) kadrosuna atandım. Yaklaşık 1.5 yıldır teknisyen olarak evrak ve yazışma işleri yürütmekteyim ancak 657 sayılı kanunda da bahsedildiği gibi hakkım olan kendi sınıfım içinde çalışmak istiyorum. Yani teknik büroda ( bilgi işlem) teknik iş yapmak istiyorum.Kurumum bir bakanlık ve ben il müdürlüğünde çalışmaktayım.
Bu durumu personel müdürüyle ayak üstü konuştum açıkcası mümkün olmadığını söyledi bana tek bir yol kalıyor dava açmak.
Dava açma noktasında siz değerli arkadaşların yardımlarına ihtiyacım var yani herhangi bir hata yapmadan ve disiplin cezası almadan bu süreci atlatmak istiyorum.
1- Nasıl bir dilekçe yazmalıyım ?
2-Verecekleri olumsuz cevapta dava süreci nasıl başlatmalıyım?
3-Dava ne kadar sürede sonuçlanır?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
5 ay 2 hafta önce #14010 yazan nazli
Konuya ilişkin olarak bu sitede çeşitli haber ve mahkeme kararları var. ÖRNEK

Öncelikle kurumunuza müracaat ederek, kadronuzun bulunduğu sınıfta çalışmanızın sağlanmasını isteyebilirsiniz. Bu isteğinize 60 gün içinde olumsuz bir cevap verilirse, cevap tarihinden itibaren 60 gün içinde; cevap verilmezse 60 ıncı günden itibaren 60 gün içinde idare mahkemesine dava açabilirsiniz.

Davanın ne kadar süreceği konusunda net bir şey söylenemez. Yürütmenin durdurulmasını da isterseniz ilk karar 3-4 ay içinde çıkabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: elifteymur

Daha
5 ay 2 hafta önce #14011 yazan elifteymur
Teşekkürler, yürütmenin durdurulması kısmını anlamadım? Ben dava açıcam dava lehimde sonuçlanırsa kurum davayı temyize götürme hakkı olabiliyor değil mi ? Ayrıca bu süreçte bana rotasyon uygulayabilirler mi ? Ben il müdürlüğünde çalışıyorum ilçeye gönderirler mi?

Daha
5 ay 2 hafta önce #14012 yazan nazli
Kurumunuzun size vereceği cevaba karşı açacağınız davada, hizmet sınıfınızda çalıştırılmamanız yönündeki işlemin sadece iptalini isteyebileceğiniz gibi. iptal kararı verilinceye kadar bu işlemin yürütülmesinin durdurulmasını da isteyebilirsiniz. Yürütmenin durdurulması talepleri mahkemeler tarafından daha erken sonuçlandırılır.

Dava aşamasında kurumunuz tarafından hakkınızda başka işlemler yapılması da mümkün olabilir. Bu işlemler kurumun mevzuatına uygun da yapılabilir, amirlerin keyfi hareketleriyle de yapılabilir. Böyle bir durumda yine dava açma durumunda kalabilirsiniz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: rene, elifteymur

Daha
5 ay 2 hafta önce #14013 yazan elifteymur

nazli yazan: Kurumunuzun size vereceği cevaba karşı açacağınız davada, hizmet sınıfınızda çalıştırılmamanız yönündeki işlemin sadece iptalini isteyebileceğiniz gibi. iptal kararı verilinceye kadar bu işlemin yürütülmesinin durdurulmasını da isteyebilirsiniz. Yürütmenin durdurulması talepleri mahkemeler tarafından daha erken sonuçlandırılır.

Dava aşamasında kurumunuz tarafından hakkınızda başka işlemler yapılması da mümkün olabilir. Bu işlemler kurumun mevzuatına uygun da yapılabilir, amirlerin keyfi hareketleriyle de yapılabilir. Böyle bir durumda yine dava açma durumunda kalabilirsiniz.

Çok teşekkürler Nazlı hanım, bu veya buna benzer durum yaşayıp dava açan arkadaşlar varsa dava sürecini ve tecrübelerini paylaşmalarını isterim.

Daha
5 ay 1 hafta önce - 5 ay 1 hafta önce #14057 yazan elifteymur
Papatya hanım bu konuyla alakalı dilekçemi yazaken 657 sayılı DMK da Uygulamayı isteme hakkını vurgulamam mı gerekiyor ? Dilekçenin genel hatları nasıl olmalı yardımcı olabilir misiniz?
Son Düzenleme: 5 ay 1 hafta önce yazan elifteymur.

Daha
5 ay 1 hafta önce #14059 yazan papatya
Sayın ELİFTEYMUR,
Müracaatınızı usulüne uygun yapmanız gerekecektir. Konuya ilişkin ayrıntılara ve dilekçe şekline ilişkin bilgilere burada yer alan bir yazıdan ulaşabilirsiniz. YAZI
Öte yandan dilekçenizde, uygulamayı isteme hakkına ilişkin hükümden de söz edebilirsiniz.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: elifteymur

Daha
5 ay 1 hafta önce #14060 yazan elifteymur
Papatya hocam öncelikle çok teşekkür ederim. Yine kafamda bazı sorular var onları sormak isterim ben bir bakanlığın il teşkilatında görev yapıyorum bulunduğum birimde şube müdürü amirim var.Ancak personel işleriyle ilgilenen ayrı bir bölüm var.
1- Dilekçemi personel işleri bölümüne kendi biriminden amirimin onayı ile mi göndermem gerekiyor? Yoksa doğrudan ilgili bölüme mi müracaat etmem gerekir?
2- Kendi birimimden gönderirsem büyük ihtimalle amirin imzalamak istemez bu durumda ne yapmam gerekir.?
3-Dilekçem bir şekilde ilgili bölüme gönderdikten sonra bana red cevabı gelirse bu sonucu mu mahkemeye götürmem gerekir yoksa olayın birde bakanlık kısmı var mı ?

Daha
5 ay 1 hafta önce #14061 yazan papatya
Sayın ELİFTEYMUR,

Müracaatınızı usulüne uygun yapmanıza rağmen, konuyu çözmeye yetkili olmayan amir tarafından başvurunuzun belli bir süre haricinde üzerinde tutmayarak daha üst makamlara iletmesi gerekir.

Öte yandan konunun bakanlıkla değil, il müdürlüğünde çözülebilecek bir konu olduğunu anlıyorum.

Müracaatınız üzerine yapılacak işleme veya işlem yapılmaması durumuna göre dava açmanız söz konusu olabilecektir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Sayfa oluşturma zamanı: 0.342 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.