logo yeni

× Burada intibak, kadrolar, ödül, ödev ve sorumluluklar, yasaklar gibi konularda bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Lisede fazla okunan yıllar için kademe ilerlemesi

Daha
1 yıl 4 ay önce - 1 yıl 4 ay önce #11490 yazan aa122aa
Merhabalar. Anadolu Teknik Lisesi mezunu (hazırlık+4 yıl), ayrıca alanında teknisyen olarak görev yapan memur lise öğreniminden dolayı kaç kademe ilerlemesi alır? 657 sayılı kanunun 36.6.b maddesinde, "Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir." denilmektedir. Dönemimde lise öğrenimi 3 yıl iken, hazırlık sınıfında 1 yıl ve Teknik Lİseden dolayı 1 yıl olmak üzere emsallerime göre toplamda 2 yıl fazla okudum. Benim kanunun ilgili maddesinden anladığım; birinci cümlede her başarılı yıl dediğinden fazladan 2 yıl için 2 kademe ilerlemesi, ikinci cümlede de mesleğimle ilgili bir görevde çalışmamdan dolayı 1 kademe ilerlemesi almam gerekir. Yani, toplamda 3 kademe ilerlemesi almam gerektiği kanısındayım. Ancak kurumum, lise öğrenimimden dolayı sadece 1 kademe ilerlemesi alabileceğimi söylemekte ve sadece hazırlık sınıfı için kademe ilerlemesi vermektedir. Bu konuyla ilgili herhangi bir şeyle veya herhangi biriyle karşılaşmadım. Kanunun ilgili maddesinin açık olduğunu ve konunun benim düşündüğüm gibi değerlendirilmesi kanısındayım. Konu hakkında fikriniz varsa paylaşmanızı rica ediyorum. Ayrıca, itiraz ederken ilk olarak ne yapmam gerektiği konusunda fikir verirseniz sevinirim.
Son Düzenleme: 1 yıl 4 ay önce yazan aa122aa.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 4 ay önce #11492 yazan nilüfer

aa122aa yazan: Merhabalar. Anadolu Teknik Lisesi mezunu (hazırlık+4 yıl), ayrıca alanında teknisyen olarak görev yapan memur lise öğreniminden dolayı kaç kademe ilerlemesi alır? 657 sayılı kanunun 36.6.b maddesinde, "Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir." denilmektedir. Dönemimde lise öğrenimi 3 yıl iken, hazırlık sınıfında 1 yıl ve Teknik Lİseden dolayı 1 yıl olmak üzere emsallerime göre toplamda 2 yıl fazla okudum. Benim kanunun ilgili maddesinden anladığım; birinci cümlede her başarılı yıl dediğinden fazladan 2 yıl için 2 kademe ilerlemesi, ikinci cümlede de mesleğimle ilgili bir görevde çalışmamdan dolayı 1 kademe ilerlemesi almam gerekir. Yani, toplamda 3 kademe ilerlemesi almam gerektiği kanısındayım. Ancak kurumum, lise öğrenimimden dolayı sadece 1 kademe ilerlemesi alabileceğimi söylemekte ve sadece hazırlık sınıfı için kademe ilerlemesi vermektedir. Bu konuyla ilgili herhangi bir şeyle veya herhangi biriyle karşılaşmadım. Kanunun ilgili maddesinin açık olduğunu ve konunun benim düşündüğüm gibi değerlendirilmesi kanısındayım. Konu hakkında fikriniz varsa paylaşmanızı rica ediyorum. Ayrıca, itiraz ederken ilk olarak ne yapmam gerektiği konusunda fikir verirseniz sevinirim.

657 sayılı Kanunun 36/A/6/b maddesinde "Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir." hükmüne yer verilmiştir.

Bu madde gayet açık olup, lisede hazırlık sınıfı okuyanlara ilave bir kademe verilmesi uygulaması da tereddütsüz uygulanmaktadır. Öte yandan, lise öğreniminin 3 yıl olduğu dönemde 4 yıllık liselerden mezun olanlara ilave bir kademe ilerlemesi de verilmek suretiyle memuriyete alınmaktadırlar. Ayrıca, normal öğrenim süresi fazla olan teknik okulu bitirenlerin teknik hizmetler sınıfı kapsamında görevlerini yapıyor olmaları durumunda ilave bir kademe ilerlemesi daha almaları gerekeceği Kanun hükmüdür.

Sizin de 3 kademe almanız gerekir diye düşünüyorum.

657 sayılı Kanunun 36/A/6/b maddesini yazarak, kurumunuza (amirlerinizi atlamadan) başvuruda bulunup, bu kanun hükmüne göre 3 kademe uygulanması gerekirken hakkınızda 2 kademe uygulandığını, konunun yeniden değerlendirilmesini ve konu hakkında tereddüte düşülmesi durumunda Devlet Personel Başkanlığından görüş istenmesini talep edebilirsiniz. Talebinizin reddedilmesi durumunda ise, istemeniz halinde idari yargıda dava açmanız da mümkündür.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.311 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.