logo yeni

× Burada intibak, kadrolar, ödül, ödev ve sorumluluklar, yasaklar gibi konularda bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Göreve Başlama Derece/Kademe

Daha
1 yıl 5 ay önce #11418 yazan dilaveratik
Merhaba;
5393 sayılı kanunun 49. maddesine istinaden belediyede sözleşmeli personel olarak, programcı kadrosuna karşılık göreve başladım. 6495 sayılı kanun ve ilgili dilekçem gereği kadro atamam yapıldı. Kadro atamam yapıldığında Bilgisayar Programcılığı (2 Yıllık Yüksekokul) ve Açık Öğretim İşletme (4 yıllık ) fakültesi diplomalarım vardı. Kadro ataman yapıldığında ilk göreve başlama derece kadememin 657 sayılı kanunun 36. maddesindeki "2 yıl süreli yüksek öğrenim bitirenler 10 / 2" veya "4 yıl süreli yüksek öğrenim bitirenler 9 / 1" olarak belirtilen ibarelerin hangisi üzerinden değerlendirilmesi gerektiği konusunda bilgi almak istiyorum.

İyi çalışmalar şimdiden teşekkürler.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 5 ay önce #11419 yazan zebani
fakülte öğrenimin dikkate alınması gerekir bence.

Daha
1 yıl 5 ay önce #11420 yazan dilaveratik
Personel daire başkanlığına danışılmış ve 26/06/2013 tarih ve 9683 sayılı karar var benzer bir durum buna istinaden kurumdan işlem yapmasını talep edicem. Bu karara görede 9/1 den başlatılması gerektiği söyleniyor.

Daha
1 yıl 5 ay önce #11421 yazan metinc
giriş derece ve kademesinde en yüksek öğreniminin dikkate alınması doğru olur

Daha
1 yıl 5 ay önce #11422 yazan papatya

dilaveratik yazan: Merhaba;
5393 sayılı kanunun 49. maddesine istinaden belediyede sözleşmeli personel olarak, programcı kadrosuna karşılık göreve başladım. 6495 sayılı kanun ve ilgili dilekçem gereği kadro atamam yapıldı. Kadro atamam yapıldığında Bilgisayar Programcılığı (2 Yıllık Yüksekokul) ve Açık Öğretim İşletme (4 yıllık ) fakültesi diplomalarım vardı. Kadro ataman yapıldığında ilk göreve başlama derece kadememin 657 sayılı kanunun 36. maddesindeki "2 yıl süreli yüksek öğrenim bitirenler 10 / 2" veya "4 yıl süreli yüksek öğrenim bitirenler 9 / 1" olarak belirtilen ibarelerin hangisi üzerinden değerlendirilmesi gerektiği konusunda bilgi almak istiyorum.

İyi çalışmalar şimdiden teşekkürler.

Sayın DİLAVERATİK,

Devlet memurlarının eğitim durumları itibariyle memuriyete başlangıç ve ilerleyebilecekleri derece/kademeler 657 sayılı Kanunda düzenlenmiştir. Memuriyete başlama tarihinde hem 2 yıllık hem de 4 yıllık okul mezunu olunması halinde, memuriyet başlangıç derece/kademesi eğitim durumuna göre memuriyete girilebilecek en ileri seviyeye ilişkin eğitim durunmu esas alınmaktadır.

Örneğin; 2 yıl süreli teknik yüksek öğrenim sonrası 4 yıllık işletme lisansiyeri olan ve Tekniker kadrosunda görev alanlar için, lisans mezunu sayılmakla birlikte 2 yıllık yüksekokula göre giriş derece/kademesi belirlenecektir. Çünkü, İşletme lisans mezunu 9/1 den başlarken, önlisans mezunu Tekniker 9/2'den başlamaktadır.

Öte yandan, 2 yıl süreli teknik yüksek öğrenim sonrası 4 yıllık işletme lisansiyeri olan ve Programcı kadrosunda görev alanlar için, 4 yıllık lisans mezuniyetine göre giriş derece/kademesi belirlenecektir. Çünkü, İşletme lisans mezunu 9/1 den başlarken, önlisans mezunu 10/2'den başlamaktadır.

Buna göre sizin de lisans mezuniyetinize göre memuriyet giriş derece/kademenizin belirlenmesi gerekecektir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
1 yıl 5 ay önce - 1 yıl 5 ay önce #11423 yazan dilaveratik
Vermiş olduğunuz cevap ve bilgi için teşekkürler iyi çalışmalar.
Son Düzenleme: 1 yıl 5 ay önce yazan dilaveratik.

Daha
1 yıl 5 ay önce #11434 yazan dilaveratik
Merhaba Papatya;
Vermiş olduğunuz bilgi ve personel daire başkanlığının görüşler bölümündeki (26/06/2013-9683) tarih ve sayılı yazısına istinaden kurumuma intibakımın 4 yıllık okul üzerinden yapılması için dilekçe verdim. Fakat dilekçeyi vermeden önce kurumdaki personel arkadaşla yapmış olduğum görüşmede bitirmiş olduğum okulun kendi hizmet sınıfımdan (TH) farklı olduğu ve unvanımla ilgili olmadığı için 4 yıllık işletme fakültesi diplomasının intibak için geçerliği olmadığı söylendi. Konuyla ilgili tekrardan personel daire başkanlığından görüş alınmalımı yoksa 657 sayılı kanunun 36. maddesi intibakın yapılması için yeterlimi..

İyi çalışmalar.

Daha
1 yıl 5 ay önce #11436 yazan papatya

dilaveratik yazan: Merhaba Papatya;
Vermiş olduğunuz bilgi ve personel daire başkanlığının görüşler bölümündeki (26/06/2013-9683) tarih ve sayılı yazısına istinaden kurumuma intibakımın 4 yıllık okul üzerinden yapılması için dilekçe verdim. Fakat dilekçeyi vermeden önce kurumdaki personel arkadaşla yapmış olduğum görüşmede bitirmiş olduğum okulun kendi hizmet sınıfımdan (TH) farklı olduğu ve unvanımla ilgili olmadığı için 4 yıllık işletme fakültesi diplomasının intibak için geçerliği olmadığı söylendi. Konuyla ilgili tekrardan personel daire başkanlığından görüş alınmalımı yoksa 657 sayılı kanunun 36. maddesi intibakın yapılması için yeterlimi..

İyi çalışmalar.

Sayın DİLAVERATİK,

657 sayılı Kanunun 36/A/12/d maddesinde "Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak ... üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe, her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler." denilmektedir.

Bu düzenlemede, bitirilen öğrenimin aynı hizmet sınıfında görev almaya ilişkin olacağına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Öte yandan, ön lisans mezunu olarak işe girenlerin çalışırken lisans eğitimi görmeleri genellikle bulundukları derece/kademelerde herhangi bir değişikliğe sebep olmamaktadır. Yani verilen diploma sonras memurun derece/kademesi değişmeyebilmektedir.

Bunun nedeni; önlisans mezunları 10/2'den memuriyete girmektedir. (mesleki teknik olmayan) Lisans mezunları ise 9/1'den başlamaktadırlar. İki eğitim arasında 2 yıllık süre ve memuriyete başlama bakımından 2 kademe fark vardır. emsal uygulamasında 2 yıllık süreye karşılık 2 kademe ilerlemesi yapılmış sayılacağından, önlisans sonrası lisans mezunu olan memurun derece/kademesi değişmemiş olacaktır. Ancak göreve başlama tarihleri bu konuda farklı sonuçların görülmesine de neden olabilir.

Buna göre, her iki diplomanızı da ibraz etmiş olmanız durumunda programcı kadrosuna atandığınızda memuriyet başlangıç derecenizin 9/1 olarak belirlenmesi, önlisan diplomanız esas alınarak 10/2 yapılmış olması durumunda, dilekçe ile lisans mezuniyetinizden söz ederek, memuriyet başlangıç derecenizin son eğitim surumunuza göre belirlenmesini isteyebilirsiniz. Bu konuda görüş almaya gerek olmadığını ve konunun açık olduğunu düşünmekteyim. Buna rağmen kurumunuz tereddüt ediyorsa, konuyu Devlet personel başkanlığına sorabilir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: dilaveratik

Daha
1 yıl 5 ay önce #11437 yazan dilaveratik
Teşekkürler biraz yordum sizi.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.361 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.