logo yeni

× Burada intibak, kadrolar, ödül, ödev ve sorumluluklar, yasaklar gibi konularda bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Belediyede Kurumiçi Geçici Görevlendirme Hakkında

Daha
1 yıl 7 ay önce #11091 yazan Preneto
Arkadaşlar merhaba.

Hepinizin de bildiği üzere 6360 sayılı kanun ile 13 il belediyesi Büyükşehir statüsü kazanmış ve mülki sınırlar değişmiştir. Daha evvel köy olarak gözüken yerler şimdi ilçeye bağlı mahalle olmuş durumda. Belediye başkanı sürgün etmek amacıyla 1 kişilik konteynerdan bozma bir yapıyı ilçe merkezine 30 km uzaklıkta bulunan ve merkez yerleşim yeri ile herhangi bir bütünlük arz etmeyen yere dikmiştir. VHKİ kadrosunda çalışan beni söz konusu yere "Koordinatör" (Belediye norm kadrosunda koordinatör kadrosu yok) olarak görevlendirmiştir. Asgari çalışma koşullarını taşımayan (elektrik,su,lavabo yok) bu yerde görevimi icra etmem istenmektedir. Görevlendirmemin nedenini sorduğumda " kamu yararı ve kamu hizmetinin gereği" cevabını aldım. Böyle bir görevlendirme mümkün müdür? İptal edebileceksem ne gibi bir yol izlemeliyim?

Şimdiden teşekkürler..

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 7 ay önce #11092 yazan metinc
Merhaba Preneto

Kurumiçi geçici görevlendirme maalesef bazı durumlarda, personeli ayrılmaya, başka kuruma geçmeye zorlama veya cezalandırma mantığıyla yapılmaktadır. Senin durumunda böyle görünüyor.

Kurum içi geçici görevlendirmelerin nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili açıklayıcı bir yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsin.
http://memurunyeri.com/memur/atama-ve-yerdegistirme/5796-kurum-icinde-gecici-gorevlendirme-nasil-yapilir.html

Bu yazıdaki şartları taşımayan kurumiçi geçici görevlendirmelere karşı yapılabilecek ya referans bularak Başkanı ikna etmek yada dava açıp görevlendirmeyi iptal ettirmektir.

Dava açmak istersen de aşağıdaki örnek mahkeme kararını inceleyebilirsin.
http://memurunyeri.com/memur/atama-ve-yerdegistirme/7205-gecici-gorevlendirmeye-iliskin-ornek-bir-mahkeme-karari.html

Daha
1 yıl 7 ay önce #11093 yazan semazen
Yapabileceklerin:
1-Başkanla birebir görüşmek
2-Sendika üyesi isen sendika yöneticilerinin görüşmesi
3- Siyasi bir büyügümüze ulaşmak
4-Kamu denetçiliği kurumuna başvurmak
5-Dava açmak
Buradaki bazı adımlar ters tepebilir :)

Daha
1 yıl 7 ay önce #11099 yazan Preneto
metin bey teşekkürler. ilgili mahkeme kararı gayet yeterli oldu :)

Kimseyi araya koymak veya torpil kullanmak istemiyorum. Hakkım olanı yasal çerçevede talep ediyorum sadece..

Sayfa oluşturma zamanı: 0.362 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.