logo yeni

DERECE KADEME DÜŞÜRÜLMESİ

Daha
1 yıl 7 ay önce #11126 yazan azorka67
TSK PERSONELİ OLARAK 16 YIL GÖREV YAPTIKTAN SONRA 4/2DEN İSTİFA EDEREK BİR BELEDİYEYE GEÇİŞ YAPTIM. FAKAT BELEDİYE BENİ EMEKLİ SANDIĞINA ESAS OLAN 4/2 ÖDEMEYE ESAS OLAN 6/3 DEN GÖREVE BAŞLATTI . EK GÖSTERGE 800 DEN O (SIFIR) OLDUĞUNDAN HER AYKİ MAAŞIMDA 200-250 LİRA KAYBIM OLUŞMAKTADIR. ÖZLÜK HAKKINDA HUKUKİ BİLGİSİ OLANLARIN YARDIMINA İHTİYAÇ DUYUYORUM TEŞEKKÜRLER

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 7 ay önce #11129 yazan metinc
Emeklilik müktesebiniz kazanılmış hak aylığının önünde gidebilir. Yani emekli müktesebi 4/2 si iken kazanılmış hak aylığınız 5 veya 6 ıncı derece olabilir. Bu durumda sizi örneğin 5 veya 6 ıncı derece kadroya atamış olabilirler.

Daha
1 yıl 7 ay önce #11130 yazan azorka67
biraz daha genişletecek olursak benim derece kademe mi geriye çekmeleri hukuka uygun mu aykırı mı onu sormak istemiştim.

Daha
1 yıl 7 ay önce - 1 yıl 7 ay önce #11131 yazan metinc
emeklilik müktesebi ile kadro derecesi ayrı şeylerdir. Dolayısıyla önce 4/2 nedir onu netleştirmek lazım. Yani 4/2 dediğiniz sizin emeklilik müktesebi mi? yoksa kazanılmış hak aylığınız mı? yoksa kadro dereceniz mi? Bu üçü birbiriyle aynı da olabilir farklı da olabilir. Yani emeklilik müktesebi 4/2 iken 6 ıncı derece kadroya atanmanızda hukuka aykırı bir durum olmayabilir.
Bu tamamen sizin hizmet cetvelindeki ayrıntıları bilerek cevap verilebileceğimiz bir soru.
Yukarıdaki sorunuz bağlamında söylersem, mesela 4/2 emeklilik müktesebi olsun kadro derecende 6 olsun. Bu durumda senin emekliliğini geriye çekmiş olmuyorlar. Bunun sana olumsuz bir etkisi yoktur yani.
Ancak kurum kazanılmış hak aylığını vs. yanlış hesaplamış olabilir. Bunuda dediğim gibi hizmet cetveli ayrıntılarını görmeden bir şey söylemek mümkün değil.
Son Düzenleme: 1 yıl 7 ay önce yazan metinc.

Daha
1 yıl 7 ay önce #11132 yazan UzmanMuzman
Belediyede 4/3 .ncü derecede 11 yıllık Tekniker Kadrosunda çalışmakta iken;Kurumun 1 nci der. 1 nci kad. ilan etmiş olduğu Uzman (Kariyer Olmayan) kadrosu için, görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavına katılarak atanmaya hak kazandım.
20.11.2012 tarihinde Başkanlık oluru ile atanmamda yapıldı. Bu kadroda yaklaşık 2,5 yıl kadar görev yapmışken ,herhangi bir sebep olmaksızın tarafıma bildirilen personel hareket onayı belgesi ile yeni durumumun 3 der. 3 kad. olduğunu gördüm.Söz konusu hareket onayı belgesinde Bu durumun dayanağı olarak 657 nin 72 nci ve 76 ncı maddesi yazmakta.Bu durumun kazanılmış haklar konusunda hukuka uygun olup olmadığı ve ne yapmam gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla...

Daha
1 yıl 7 ay önce #11133 yazan azorka67
VERDİĞİNİZ CEVAPLAR İÇİN TEŞEKKER EDERİM DURUM AYNEN ŞÖYLE. İSTİFA ETTİĞİMDE HİZMET DURUM CETVELİMDE HEM EMEKLİ SANDIĞI ESAS AYLIĞIM 4/2 HEMDE MAAŞA ESAS DERECE KADEMEM 4/2 İDİ. YANİ HER İKİSİ DE AYNI OLARAK İSTİFA ETTİM. BELEDİYEYE GEÇİŞ YAPTIĞIMDA EMEKLİ SANDIĞI ESAS OLAN AYNI KALDI MAAŞA ESAS OLANI DÜŞÜRDÜĞÜ İÇİN EK GÖSTERGEM KAYBOLDU. YANI KAZANILMIŞ HAKKIM GİTTİ. ASIL SORUNDA BURDA ZATEN METİN KARDEŞİM. BUNU BELEDİYE YAPABİLİRMİ?

Daha
1 yıl 7 ay önce #11136 yazan papatya

UzmanMuzman yazan: Belediyede 4/3 .ncü derecede 11 yıllık Tekniker Kadrosunda çalışmakta iken;Kurumun 1 nci der. 1 nci kad. ilan etmiş olduğu Uzman (Kariyer Olmayan) kadrosu için, görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavına katılarak atanmaya hak kazandım.
20.11.2012 tarihinde Başkanlık oluru ile atanmamda yapıldı. Bu kadroda yaklaşık 2,5 yıl kadar görev yapmışken ,herhangi bir sebep olmaksızın tarafıma bildirilen personel hareket onayı belgesi ile yeni durumumun 3 der. 3 kad. olduğunu gördüm.Söz konusu hareket onayı belgesinde Bu durumun dayanağı olarak 657 nin 72 nci ve 76 ncı maddesi yazmakta.Bu durumun kazanılmış haklar konusunda hukuka uygun olup olmadığı ve ne yapmam gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla...

Sayın UZMANMUZMAN,
Görevde yükselme suretiyle atamanız yapılırken kazanılmış hak aylığınız 4/3 iken 1 inci derece kadroya atanmışsınız. Bu atama 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi kapsamında (önlisans mezunu olanların en az 12 yıl hizmetinin bulunması şatıyla) yapılmıştır. Torba kadro ataması da denilen bu atama şeklinde, atama yapılan kadro derecesi ilgililer için kazanılmış hak teşkil etmemektedir. Kurumların memurları aynı unvanda ve kazanılmış hak aylık derecelerinden düşük olmayacak şekilde ilk 4 derece içerisinde ataması mümkün olabilmektedir.
Özetle, anlattığınız olayda, mevcut mevzuata göre kazanılmış bir hakkınızın elinizden alınması durumu söz konusu olmamakla birlikte, konuya karşı dava açmanız durumunda mahkemeler tarafından farklı değerlendirmeler yapılması da mümkün olabilir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
1 yıl 7 ay önce #11138 yazan metinc

azorka67 yazan: VERDİĞİNİZ CEVAPLAR İÇİN TEŞEKKER EDERİM DURUM AYNEN ŞÖYLE. İSTİFA ETTİĞİMDE HİZMET DURUM CETVELİMDE HEM EMEKLİ SANDIĞI ESAS AYLIĞIM 4/2 HEMDE MAAŞA ESAS DERECE KADEMEM 4/2 İDİ. YANİ HER İKİSİ DE AYNI OLARAK İSTİFA ETTİM. BELEDİYEYE GEÇİŞ YAPTIĞIMDA EMEKLİ SANDIĞI ESAS OLAN AYNI KALDI MAAŞA ESAS OLANI DÜŞÜRDÜĞÜ İÇİN EK GÖSTERGEM KAYBOLDU. YANI KAZANILMIŞ HAKKIM GİTTİ. ASIL SORUNDA BURDA ZATEN METİN KARDEŞİM. BUNU BELEDİYE YAPABİLİRMİ?

Askerlerdeki derece kademe hesabı ile memuriyetteki hesap arasında fark olabiliyor. Aynı sorunu uzman çavuşluktan memuriyete geçen personelde yaşıyor. Dolayısıyla asker iken devlet memuruna göre daha ileri bir dereceden göreve başladıysanız kazanılmış hak aylığınız buna göre hesaplanmış olabilir.

Daha
1 yıl 7 ay önce #11153 yazan UzmanMuzman
Sayın Papatya hanım verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum,
Ancak Kurum görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavı açarken Uzman kadrosunun 1 der. 1 kadm. de bir kadro olduğunu ilan etmiş ti,ben de 1der. bir kadro olduğu için sınava girmiştim.
Şimdi ben Tekniker kadrosuna geri dönsem,ileri ki yıllarda Uzman kadrosunda çalışmış olmam benim için uzman kadrosuna tekrar dönüş yapma hakkı veya bazı müdürlükler için başvuru hakkı sağlar mı?(Aynı zamanda kamu yönt. ve işletme böl. mezunuyum)

Daha
1 yıl 7 ay önce #11154 yazan Kül Tigin

UzmanMuzman yazan: Sayın Papatya hanım verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum,
Ancak Kurum görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavı açarken Uzman kadrosunun 1 der. 1 kadm. de bir kadro olduğunu ilan etmiş ti,ben de 1der. bir kadro olduğu için sınava girmiştim.
Şimdi ben Tekniker kadrosuna geri dönsem,ileri ki yıllarda Uzman kadrosunda çalışmış olmam benim için uzman kadrosuna tekrar dönüş yapma hakkı veya bazı müdürlükler için başvuru hakkı sağlar mı?(Aynı zamanda kamu yönt. ve işletme böl. mezunuyum)

Uzman kadrosuna atandıktan sonra başka bir kadroya geçtiyseniz, ileride tekrar uzman kadrosuna atanmak için görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavına girmenize gerek kalmaz. Bu durum sizin için kazanılmış hak niteliğindedir. Ancak müdür kadrosu için aynı şeyi söyleyemeyiz. Çünkü Mahalli İdarelerin Görevde Yükselme ve Unvan değişikliği Yönetmeliğinde, örneğin, "Ekli (2) sayılı listede sayılan müdürlükler için son müracaat tarihi itibariyle iki yılı uzman, sivil savunma uzmanı, şef, ayniyat saymanı, kontrol memuru, eğitmen veya muhasebeci kadrosunda çalışmış olmak," şartına yer verilmiştir. 2 yıl uzman kadrosunda çalışmadan bazı müdürlükleri başvuru hakkınız olmayacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Sayfa oluşturma zamanı: 0.366 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.