logo yeni

× Burada maaş, ek gösterge, tazminat, harcırah, aile ve çocuk yardımı, ek ödemeler, döner sermaye gibi mali haklar ile ilgili her türlü paylaşımda bulunabilirsiniz.

Doğum yardımı alabilir miyim?

Daha
2 yıl 5 ay önce #8113 yazan emuemu
Merhaba,

Eşim doğum yaptı ve şuan doğum izninde. Özel sektörde çalışıyor. Ben memur olarak 192.5 TL doğum yardımı alabilir miyim? bana söylenen eşin özel sektörde çalıştığı için doğum yardımını sgkdan kendisi alacak, ya da o almadığına dair belge getirecek sen alacaksın. Bu doğru mudur? nasıl alabilirim alabilirsem nasıl bir dilekçe yazmalıyım?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 5 ay önce #8114 yazan Kül Tigin
Sayın emuemu
657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre “Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği yapılan doğum yardımı ödeneği daha yüksek ise, memur olan eşe ayrıca doğum yardımı ödeneği ödenmez, daha düşük ise yalnız aradaki fark ödenir.”
Öte yandan, özel sektörde çalışanlara doğum yardımı yerine geçici işgöremezlik ödeneği verilmektedir. Bu ödenek, doğum yapan kadınlara, doğumdan önce ve sonra kullandıkları analık izni dönemleri için ödenir.

Buna göre, eşinize doğum yardımı ödenmediği konusunda eşinizin işyerinden alacağınız bir belge ile doğuma ilişkin belgeyi kurumunuza dilekçe ekinde vermeniz ve eşinizin doğum yardımından yararlanmamış olması nedeniyle doğum yardımından yararlanmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

Ancak eşinizin iş akdinde doğum yardımı ödenmesine ilişkin hüküm yer alıyor olması durumunda ise eşinize ödenecek doğum yardımı miktarının sizin alabileceğiniz miktardan düşük olması halinde, size aradaki fark kadar ödeme yapılacağından, eşinize ne kadar ödeme yapıldığına ilişkin belgeyi eşinizin kurumundan alarak kendi kurumunuza vermeniz gerekir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: emuemu

Daha
2 yıl 5 ay önce #8116 yazan emuemu
Açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim.

Daha
2 yıl 4 ay önce #8118 yazan metinc
sgk dan almak uzun sürebilir en iyisi senin alman gibi görünüyor. sgk dan yapılan her işlem insanı geriyor.

Daha
2 yıl 4 ay önce #8294 yazan emuemu
Bana sgk dan eşinin almayacağına dair belge getirmen gerek dediler, benim kafam iyice karıştı bu hususta

Daha
2 yıl 4 ay önce #8295 yazan osman1
Kurumunuz sgk tarafından ödeme yapılmamışsa ödeme yapacağından, oradan ödeme yapılmadığına ilişkin yazı almanız gerekecektir.

Daha
2 yıl 4 ay önce #8301 yazan emuemu
Doğum yardımı denen konu eşimin 16 haftalık doğum izninden kaynaklanan sgk nın ödeyeceği ücret haricindeki bir bedeldir değil mi (maaşının 2/3 ü)? Eğer öyleyse eşim sgk ya gidip benim doğum paramı eşim alacak memur olduğu için kendi kurumundan mı diyecek, memurlar için bu bedel 192.5 tl iken sgk nın ödeyeceği tutar ne kadadır bileniiz var mı?

Daha
2 yıl 4 ay önce #8312 yazan osman1
Eşinize ödenecek doğum yardımı miktarı sizin alacağınızdan azsa, eşiniz parayı almayıp yazı alsın. Doğum yardımı almadığına ilişkin yazıyı da siz kurumunuza verin sorun çözülmüş olur.

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.422 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.