logo yeni

× Burada maaş, ek gösterge, tazminat, harcırah, aile ve çocuk yardımı, ek ödemeler, döner sermaye gibi mali haklar ile ilgili her türlü paylaşımda bulunabilirsiniz.

666 KHK hk.

Daha
2 yıl 10 ay önce - 1 yıl 8 ay önce #5807 yazan rene
Merhabalar
2011 nisan ayında memur olarak saglik bakanliğinda göreve başladım.
2013 haziran ayında....... kurumlardan birini ........ olarak kazandim ve halen burada calişmaktayım.
Benim maaşım yaklaşık olarak 3000 TL 666 KHK öncesinde işe başlıyan .......... ise 5,500 - 6,000TL civari maaş almaktalar. Ben memuriyete 666 KHK öncesinde başladığım için eski kanuna tabii olduğumu ve eski çalışanlar ile aynı maası almam gerektigini düşünüyorum. Sonuç olarak 666KHK çıkmadan önce bende memur olarak çalışıyordum. Bunu öne sürerek dava acmam fayda sağlıycakmıdır?

All is Well
Son Düzenleme: 1 yıl 8 ay önce yazan rene.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 10 ay önce #5811 yazan papatya
Sayın RENE,

375 sayılı KHK’nın Ek 11 inci maddesinde, Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra üst kurullarda istihdam edilen personelden emsali belirlenmemiş olan personele, ilgili mevzuatı uyarınca ödenen her türlü maaş, aylık, ücret, ek ücret, prim, zam, tazminat, ikramiye, fazla çalışma ücreti, kâr payı ve her ne ad altında olursa olsun yapılan diğer ödemeler ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılan bütün ayni ve nakdi ödemelerin bir aylık toplam net tutarı, Bakanlar Kurulunca belirlenecek emsali Devlet memuruna ilgili mevzuatında kadrosuna bağlı olarak mali haklar ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılması öngörülen ödemelerin bir aylık toplam net tutarını geçemez hükmü getirilmiştir. Ve Bakanlar kurulu tarafından emsal personel belirlenmiştir.

Bu düzenleme, 15 Ocak 2012 tarihinden önce üst kurullarda çalışıyor olanları kapsamamaktadır. Eski düzenlemelerden yararlanarak yüksek maaş alabilmek için aranan şart, 15 Ocak 2012 den önce herhangi bir kurumda çalışıyor olmak değil, bu tarihten önce üst kurullarda çalışıyor olmaktır.

Söz konusu madde Anayasa Mahkemesi tarafından kısmen iptal edildikten sonra, madde aynı şekilde düzenlendi. Anacak, iptal edilen hükümler arasında “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra” ifadesi yer almadığından ve bu maddenin Anayasaya aykırı olmadığı değerlendirildiğinden, açılacak herhangi bir davada kazanma şansının düşük olacağını düşünmekteyim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: rene

Daha
2 yıl 10 ay önce #5817 yazan jebani
5-6 bin tl maaşta iyimiş. bu üst kurullar bir ara iyice zıvanadan çıkmıştı.

Daha
2 yıl 10 ay önce #5818 yazan rene
Bu arada farklı bir konu açmiyim burdan soriyim.
Ben saglik müdürlüğünde 2 sene caliştim 9/1 den 9/3 ine geldim mühendis olarak göreve başlayınca 8/1 den başlattılar tekrar bunun 8/3 olması gerekli değil mi?

All is Well

Daha
2 yıl 10 ay önce #5821 yazan osman1
Mühendis olmuşsanız zaten her kurumda ve her unvanda 8/1 den başlarsınız. Mühendisliği bitirmeden önce başka kadroda geçen hizmetleriniz de sayılır ve (2 yıl varsa) 8/3 olursunuz.

Daha
2 yıl 10 ay önce #5828 yazan rene
hıı evet ben ilgili kişilerle iletişime geçip derece kadememin düzeltilmesini istiyim madem.
Özelde calişilan günler 2/3 oranında sayılıyordu ya benim durumumda da böyle bişiy var mi diye merak ettim. Düz memur olarak da calişsam fark etmiyo yani

All is Well

Daha
2 yıl 10 ay önce #5831 yazan scandisk
Özel sektörde geçen hizmetlerin bakımından hangi kadroda çalıştığın önemli. düz memur kadroasunda çalışıyorsan özel sektörde geçen hizmetlerin değerlendirilmeye alınmıyor maalesef.

Daha
2 yıl 10 ay önce #5839 yazan antib
Papatya Hanım “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra” ifadesi iptal olsaydı o zaman düzenleme sadece 6 kurum için değil bütün kurumlar için iptal olurdu. Yani bu hükmün korunmasının nedeni iptalin sadece bazı kurumları ilgilendirmesi.

papatya yazan: Sayın RENE,

375 sayılı KHK’nın Ek 11 inci maddesinde, Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra üst kurullarda istihdam edilen personelden emsali belirlenmemiş olan personele, ilgili mevzuatı uyarınca ödenen her türlü maaş, aylık, ücret, ek ücret, prim, zam, tazminat, ikramiye, fazla çalışma ücreti, kâr payı ve her ne ad altında olursa olsun yapılan diğer ödemeler ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılan bütün ayni ve nakdi ödemelerin bir aylık toplam net tutarı, Bakanlar Kurulunca belirlenecek emsali Devlet memuruna ilgili mevzuatında kadrosuna bağlı olarak mali haklar ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılması öngörülen ödemelerin bir aylık toplam net tutarını geçemez hükmü getirilmiştir. Ve Bakanlar kurulu tarafından emsal personel belirlenmiştir.

Bu düzenleme, 15 Ocak 2012 tarihinden önce üst kurullarda çalışıyor olanları kapsamamaktadır. Eski düzenlemelerden yararlanarak yüksek maaş alabilmek için aranan şart, 15 Ocak 2012 den önce herhangi bir kurumda çalışıyor olmak değil, bu tarihten önce üst kurullarda çalışıyor olmaktır.

Söz konusu madde Anayasa Mahkemesi tarafından kısmen iptal edildikten sonra, madde aynı şekilde düzenlendi. Anacak, iptal edilen hükümler arasında “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra” ifadesi yer almadığından ve bu maddenin Anayasaya aykırı olmadığı değerlendirildiğinden, açılacak herhangi bir davada kazanma şansının düşük olacağını düşünmekteyim.

Daha
2 yıl 10 ay önce #5842 yazan mağdur uzman
evet antib dostumun sorusuna papatya hanımın cevabını bekliyorum

Daha
2 yıl 10 ay önce - 2 yıl 10 ay önce #5846 yazan papatya
Sayın ANTİB,

Anayasa mahkemesine iptal başvurusunda bulunurken söz konusu "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra;" ifadesini de kapsayan Ek madde 11'in iptali de istenmiştir. Anayasa mahkemesi bu ifadeye ilişkin iptal kararı vermediğine göre, şu veya bu amaçla vermemiş olması gelinen aşama da çok da önem taşımamaktadır. Zira, bu hüküm iptal edilmemiş ve o maddede sayılan ve o maddeye herhangi bir şekilde sonradan ilave edilecek tüm kurum ve personeli, aksine bir hüküm getirilmedikçe bağlar hale gelmiştir.

Öte yandan, 1982 Anayasasında "Anayasa Mahkemesinin işin esasına girerek verdiği red kararının Resmî Gazetede yayımlanmasından sonra on yıl geçmedikçe aynı kanun hükmünün Anayasaya aykırılığı iddiasıyla tekrar başvuruda bulunulamaz." kuralının varlığı ile "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra;" ifadesi için de işin esasına girilerek red kararı verildiği hususu yapılacak değerlendirmelerde göz önünde bulundurulmalıdır diye düşünmekteyim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 2 yıl 10 ay önce yazan papatya.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: zebani

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.433 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.