logo yeni

× Burada maaş, ek gösterge, tazminat, harcırah, aile ve çocuk yardımı, ek ödemeler, döner sermaye gibi mali haklar ile ilgili her türlü paylaşımda bulunabilirsiniz.

Teknik öğretmenlerin zam ve tazminatı

Daha
3 yıl 1 ay önce - 3 yıl 1 ay önce #2764 yazan sun-faced
Arkadaşlar DEVLET MEMURLARINA ÖDENECEK ZAM VE TAZMİNATLARA İLİŞKİN BAKANLAR KURULU KARARI ile belirlenen 1 sayılı cetvelin b bendinin 3. maddesinde geçen "29/4/1992 tarihli ve 3795 sayılı Kanuna göre teknik öğretmen unvanı alanlardan kendi ihtisas dallarında" ibaresindeki ihtisastan kasıt öğretmenlik yapma şartı mı yoksa bilgisayar, elektrik gibi bölümler mi;
Yani ben bilgisayar teknikeri olarak görev yapan bir teknik öğretmenim zam oranım bu maddeye göre mi teknikere göre mi alacam ?
Son Düzenleme: 3 yıl 1 ay önce yazan Kül Tigin. Sebep: Forum Kuralları 3.10 gereğince başlıkta değişiklik yapılmıştır.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 1 ay önce #2765 yazan papatya

sun-faced yazan: Arkadaşlar DEVLET MEMURLARINA ÖDENECEK ZAM VE TAZMİNATLARA İLİŞKİN BAKANLAR KURULU KARARI ile belirlenen 1 sayılı cetvelin b bendinin 3. maddesinde geçen "29/4/1992 tarihli ve 3795 sayılı Kanuna göre teknik öğretmen unvanı alanlardan kendi ihtisas dallarında" ibaresindeki ihtisastan kasıt öğretmenlik yapma şartı mı yoksa bilgisayar, elektrik gibi bölümler mi;
Yani ben bilgisayar teknikeri olarak görev yapan bir teknik öğretmenim zam oranım bu maddeye göre mi teknikere göre mi alacam ?


Sayın FACED,

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın 4/e maddesinde; kurumların teknik hizmetler sınıflarına ait kadrolarında bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirenlere, kariyerleri (mesleki üst öğrenimleri) esas alınarak zam ve tazminat ödeneceği belirtilmiştir.
Kararın, ödenecek zamlara ilişkin bölümünde ise teknik hizmetler sınıfında bulunanların yararlanacakları zam miktarı, (başmühendis ve başmimarlar dışında tüm unvanlar için) ilgililerin kendi ihtisas dallarındaki hizmet sürelerine göre belirlenmiştir. Özel Hizmet Tazminatlarına ilişkin bölümde ise bu şekilde bir ifade yer almamıştır.
Öte yandan, “kendi ihtisas dallarındaki hizmet süresi”ne ilişkin olarak da ilgili bölümlerin not-1 kısmında “… “kendi ihtisas dallarındaki hizmet süresi”nin belirlenmesinde … teknik hizmetler sınıfında geçirilen süreler esas alınır. “ denilmiştir.
Teknik hizmetler sınıfında bulunanların bitirdikleri üst öğrenimin zam ve tazminatlarından yararlanacak olması, kendi ihtisas dalındaki hizmet süresinin, teknik hizmetler sınıfında geçirilen hizmetler olması ve bu yönüyle hizmetin ilgili unvanda geçirilmesi zorunluluğunun bulunmaması nedeniyle, bitirilen üst öğrenimin özel hizmet tazminatından yararlanılırken o unvan için öngörülen zam miktarından da yararlanılması gerektiğini düşünmekteyim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 1 ay önce #2766 yazan sun-faced
papatya hanım teşekkür ederim,
ben daha açık sorayım size bizim insan kaynakları 1. cetvelin b bendinde belirtilen kendi ihtisas alanı dediği için öğretmenlik yaparsanız bu uygulanır diyor. bende bölümü(bilgisayar) kasteddiğini düşünüyorum. sizce nedir?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 1 ay önce - 3 yıl 1 ay önce #2784 yazan papatya

sun-faced yazan: papatya hanım teşekkür ederim,
ben daha açık sorayım size bizim insan kaynakları 1. cetvelin b bendinde belirtilen kendi ihtisas alanı dediği için öğretmenlik yaparsanız bu uygulanır diyor. bende bölümü(bilgisayar) kasteddiğini düşünüyorum. sizce nedir?


Sayın FACED,

Önceki mesajımda da belirttiğim üzere, "kendi ihtisas dallarındaki hizmet süresi” nin ne demek olduğu, zam ve tazminatlara ilişkin kararnamenin Teknik Hizmetler Sınıfı personeline ödenecek zamların düzenlendiği bölümün Not-1 kısmında “… “kendi ihtisas dallarındaki hizmet süresi”nin belirlenmesinde … teknik hizmetler sınıfında geçirilen süreler esas alınır. “ şeklinde açıklanmıştır.

Bu hükümden, TH Sınıfında yer alan teknik öğretmenlerin yararlanacağı yan ödeme rakamının belirlenmesine esas hizmetin, teknik hizmetler sınıfında herhangi bir kadroda geçirdiği hizmet olarak anlaşılmaktadır.

Bu nedenle, mesleki üst öğrenim bitirerek kazandığınız teknik öğretmen unvanınızla, teknik hizmetler sınıfına dahil herhangi bir kadroda görev yapmaya devam ediyorsanız, teknik öğretmen için belirlenen zamlardan yararlanmanız gerekecektir diye düşünmekteyim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 3 yıl 1 ay önce yazan papatya.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.398 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.