logo yeni

× Burada maaş, ek gösterge, tazminat, harcırah, aile ve çocuk yardımı, ek ödemeler, döner sermaye gibi mali haklar ile ilgili her türlü paylaşımda bulunabilirsiniz.

Aylıksız İzin Genel Sağlık Sigortası Primi Yatırılması

Daha
6 ay 5 saat önce #13565

Doğum nedeniyle 20.08.2014 Tarihinde aylıksız (ücretsiz) izin hakkımı kullanmaya başladım ve halen aylıksız izindeyim. İnternet ortamında e-devletten hizmet dökümüme baktığımda Genel Sağlık Sigortası Primlerinin sadece 1 yıl süre ile ( yani 20.08.2015 tarihine kadar) yatırıldığını, 20.08.2015 tarihinden sonra herhangi bir GSS Primi yatırma işleminin olmadığını gördüm. Bu durum hukuka aykırı mıdır ? GSS Primlerinin aylıksız izin süresince yani benim şu ana kadar izinli bulunduğum 20 ay boyunca yatırılması gerekmez miydi? Ayrıca GSS Primleri hesaplanması yöntemi nedir ? Bu hesap yapılırken çalışanın aylık ücret miktarı dikkate alınır mı ? Teşekkürler...

Lütfen tartışmaya katılmak için Giriş yap veya Bir hesap oluştur.

Daha
6 ay 2 saat önce #13567

Statünüze ve işe giriş tarihinize göre hakkınızdaki uygulama farklı olacaktır.
Devlet memuriyetine ilk defa 1 Ekim 2010 tarihi sonrasında girmişseniz, doğum nedeniyle aylıksız izin kullandığınız sürelerin en çok 1 yılı için
genel sağlık sigortası primleriniz kurumunuz tarafından ödenebilecektir.
Durumunuzun bu şekilde olması halinde, prime esas kazanç alt sınırının altında olmamak kaydıyla, primin ilişkin olduğu aydaki maaş hesabında esas tutulan katsayı rakamı ve taban aylık tutarına göre hesaplanacak prime esas kazancın %12 oranında GSS primi tahakkuk ettirilir.
Ancak, aylıksız izindeki memurarın sağlık giderleri SGK tarafından karşılanmaya devam edecektir.

Son Düzenleme: 5 ay 3 hafta önce yazan nazli.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: aobm

Lütfen tartışmaya katılmak için Giriş yap veya Bir hesap oluştur.

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.539 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.