logo yeni

× Burada maaş, ek gösterge, tazminat, harcırah, aile ve çocuk yardımı, ek ödemeler, döner sermaye gibi mali haklar ile ilgili her türlü paylaşımda bulunabilirsiniz.

3 üncü dereceye atanan müdürün aylığı

Daha
10 ay 3 hafta önce #12740 yazan karslı
merhabalar,

KHA 6/1 olan ve görevde yükselme sonucunda 3. derece müdür kadrosuna atanan şef, atandığı (3. derece) kadronun aylığını mı alır yoksa yine hakkı müktesebi olan 6/1 üzerinden mi aylığını alır, ataması 657 sayılı kanunun 45. maddesine göre yapılmıştır.

aylığını atandığı (3 veya 4. derece) kadrodan alabilmesi için atama onayında 657 sayılı kanunun 68/B maddesinin belirtilmesi zorunlu mudur, bu madde dayanak gösterilmeden alamaz mı ...

iyi çalışmalar ...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
10 ay 3 hafta önce - 10 ay 3 hafta önce #12742 yazan hgultepe
Sayın karslı; öncelikle KHA 6/1 olarak yazdığınız için 2016 yılı içinde (15.01.2016) verilen 1 dereceden faydalandığınızı ve yüksek görenim ( 4 yıllık) olduğunuzu düşünerek yaklaşık 6 yıllık toplam hizmetinizin var olduğu kanaatindeyim. Bu tip durumlarda bilgilerinizi tam yazarsanız daha faydalı olur. Şahsınız 3. derece müdür kadrosuna atanmışsınız ancak haklarından faydalanmadığınızı beyan etmişsiniz. 68 / B ye göre atamanızın olabilmesi için aranan kriterlerden ( 3 ve 4 dereceli kadrolar için 8 yıl hizmet) şartını yerine getirmediğiniz görülmektedir. Bu durumda atandığınız 3. derece müdür kadrosunun maaş+ek gösterge haklarından faydalanamıyorsunuz. Ancak yan ödeme, özel hizmet tazminatı ve ek ödeme haklarından ilgili cetvellerdeki 3. derece müdür haklarından faydalanırsınız. Yan ödeme puanı 1100, ÖHTazminatı puanı 80 ve ek ödeme puanınız 170 olması gerekmektedir. Atama onayınızda mutlaka 68/B ibaresi bulunmak zorundadır. Hizmetiniz konusunda yazdıklarım doğru ise 8 yılı tamamladığınızda hakkınızda kurumunuzca 68/B uygulaması yapılabilir. İyi çalışmalar dilerim.
Son Düzenleme: 10 ay 3 hafta önce yazan hgultepe.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: karslı

Daha
10 ay 2 hafta önce #12746 yazan papatya

karslı yazan: merhabalar,

KHA 6/1 olan ve görevde yükselme sonucunda 3. derece müdür kadrosuna atanan şef, atandığı (3. derece) kadronun aylığını mı alır yoksa yine hakkı müktesebi olan 6/1 üzerinden mi aylığını alır, ataması 657 sayılı kanunun 45. maddesine göre yapılmıştır.

aylığını atandığı (3 veya 4. derece) kadrodan alabilmesi için atama onayında 657 sayılı kanunun 68/B maddesinin belirtilmesi zorunlu mudur, bu madde dayanak gösterilmeden alamaz mı ...

iyi çalışmalar ...

Sayın KARSLI,

Sorunuza Sayın GÜLTEPE tarafından verilen cevapta da ifade edildiği üzere, konu hakkında sağlıklı bir değerlendirme yapmak ancak hizmet sürenizin ve eğitim durumunuzun bilinmesiyle mümkün olabilecektir.

Öte yandan;
-Lisans mezunu olup en az 8 yıl hizmetiniz varsa (önlisans en az10 yıl hizmet), aylık dereceniz 6/1 iken 3. derece Müdür kadrosuna atanabilirsiniz. Ancak bu atama ister onayda belirtilsin ister belirtilmesin, 68/B maddesi kapsamında gerçekleşebilir. Atamanız bu çerçevede yapılmış ise, 3/1 aylığı ile müdür için belirlenen ek gösterge, ek ödeme, zam ve tazminatlardan yararlanırsınız.
-Hizmet süreniz yeterli olmamasına rağmen, 6/1 aylık derecesinde iken 3 üncü derece kadroya atamanız yapılamayacağından, hukuka uygun olmayacak böyle bir (atama) işlemi nedeniyle herhangi bir haktan yararlanmanız da mümkün olamayacaktır.
-Atamlarda, atamaların mevzuatın hangi hükümlerine istinaden yapıldığı genellikle belirtilmekte ise de, 68/B kapsamı dışında atama yapılması imkanı olmayan bir kadroya usulüne uygun yapılmış bir atamaya ilişkin onayda atamanın 68/B maddesine göre yapıldığı yazmasa bile söz konusu kadro görevine ilişkin mali hakların ödenmesi gerektiğini değerlendirmekteyim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
10 ay 2 hafta önce - 10 ay 2 hafta önce #12750 yazan hgultepe
Sayın (Papatya) Yöneticinin yapmış olduğu değerlendirmenin bir kısmına katılamıyorum. Mevzuattaki 657 sayılı DMK 68/B hükmü aşağıdaki gibidir.
B) (Değişik: 4/5/1984 - KHK 199/1 md.) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir. (2)
(Değişik ikinci paragraf: 13/2/2011-6111/101 md.) Ancak, bu şekilde bir atamanın yapılabilmesi için ilgilinin;
a) 1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl,
b) 1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300’den az olanlar için en az 10 yıl,
c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl,
hizmetinin bulunması ve yükseköğrenim görmüş olması şarttır. Dört yıldan az süreli yükseköğrenim görenler için bu sürelere iki yıl ilave edilir. ... denilmektedir.
68/B maddesi ... atama yapılabilir ibaresi ile idareye takdir hakkı vermiş olup 68/B ye göre atamamın mutlaka atama onayında belirtilmesi gerekmektedir. Müşterek kararla yapılan atamalarda bile bu husus belirtilmektedir. (Örnekler Resmi gazetedeki atamalarda görülmektedir.)
İyi çalışmalar dilerim
Son Düzenleme: 10 ay 2 hafta önce yazan hgultepe.

Daha
10 ay 2 hafta önce #12754 yazan karslı
merhabalar,
öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim,
hizmet süresinde (10 yıl) ve eğitim (lisans) durumunda bir sıkıntı yok, sayın h gültepe' nin yorumuna bende katılıyorum, atanılan kadronun tüm haklarından yararlanmak için 68/B maddesinin onayda mutlaka belirtilmesi gerekir, yoksa buna neden torba kadro densin ki
45. maddeyle 68/B maddenin farklı olması nasıl yorumlanır ...
tekrar teşekkür ederim,
iyi çalışmalar ....

Daha
10 ay 2 hafta önce #12764 yazan papatya

karslı yazan: merhabalar,
öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim,
hizmet süresinde (10 yıl) ve eğitim (lisans) durumunda bir sıkıntı yok, sayın h gültepe' nin yorumuna bende katılıyorum, atanılan kadronun tüm haklarından yararlanmak için 68/B maddesinin onayda mutlaka belirtilmesi gerekir, yoksa buna neden torba kadro densin ki
45. maddeyle 68/B maddenin farklı olması nasıl yorumlanır ...
tekrar teşekkür ederim,
iyi çalışmalar ....

Sayın KARSLI,
Uygulamada (ve resmi gazetede yer alan atamalarda) 68/B'den söz edilmekle birlikte, atama onaylarında bu ifadenin yazılmasının veya yazılmamasının, o atamadan kaynaklı mali haklara hak kazanmak bakımından zorunlu bir şart olmadığını, zira bu yönde bir mevzuat hükmünün olmadığını ifade ettim.
Örneğin yan ödeme kararnamesinde yer alan "ğ) 657 sayılı Kanunun 69 uncu maddesi uyarınca zam ve tazminat ödenebilmesi için, atamanın bu maddeye göre yapıldığının ve anılan madde uyarınca aranan hizmet gerekçesinin atama onayında belirtilmiş olması zorunludur. " şeklinde bir düzenleme olmadığı sürece, usulüne göre yapılan atamadan (eğitim ve hizmet şartı uygun) dolayı memurların mali haklarının ödenmemesinin hukuki yönü olmayacaktır.
68/B'nin belirtilmesi gereği, mevzuattan kaynaklanan bir durum olmayıp, uygulamada alışıla gelmiş bir ifade tarzı olarak karşımıza çıkmaktadır. (diye düşünüyorum)

Öte yandan 6/1'den 3 üncü dereceye atama yapılmış ise, bunun sadece 68/B ile olacağı muhahakkaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.393 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.