logo yeni

× Burada maaş, ek gösterge, tazminat, harcırah, aile ve çocuk yardımı, ek ödemeler, döner sermaye gibi mali haklar ile ilgili her türlü paylaşımda bulunabilirsiniz.

%100 artış tutarı

Daha
10 ay 3 hafta önce #12658 yazan erdal1837
benim 2016 ocak maaşımda %100 artış tutarı diye 78,60 TL kesinti yapılmış. bu kesintinin sebebini anlayamadım. daha önceki aylarda böyle bir kesinti olmamış. ocak ayında 1 derece aldım 5/2 den 4/2 ye düştüm. diğer aylarda da kesintiye devam edilirmi.
şimdiden teşekkür ediyorum

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
10 ay 3 hafta önce #12659 yazan hgultepe
Sayın erdal1837; Görev yaptığınız sınıf ve ünvandan hiç bahsetmemişsiniz. Ancak öncelikle tutar anlamında değilde mevzuat anlamında yardımcı olmaya çalışacağım. Yeni düzenlemeye göre Ocak ayında ilave 1 derece aldığınız anlaşılmaktadır. İlave 1 derece ile 5/2 den 4/2 ne gelmişsiniz. Genellikle Derece geçişlerinde (G.İ.H.S. 1-4 derece, T.H.S. 1-8 derece arasında v.b.) maaş göstergesi ve ek gösterge değişimi söz konusudur. Bu durumda ilk ay artışınız (maaş+ekgösterge) maaş bordrosunda artış tutarı olarak gösterilir ve tamamı emekli sandığı veya SGK ya artış olarak yatırılır. Sonraki ay normal kesintiler yapılarak maaş artışı olur. Ayrıca 1 derece düşmenizden dolayı diğer maaş kalemlerinde de ( Yan Ödeme, Ö.H.Taz., Ek Ödeme v.b.) artış olabilir. Bu artışlar aylık normal kesintiler yapılarak ait olduğu ayda maaşınıza yansır. Anladığım kadarıyla G.İ.H.Sınıfında görev yapıyorsunuz. Artış tutarınızdan tespitime göre 1 derece için 7,55, ek gösterge için 71,05 ( 4. derece 800 puan) toplamda 78,60 ilave almışsınız. G.İ.H.S. da yüksek öğrenimde 4. derece için 800, 3.derece için 1100, 2 derece için 1600, 1. derece için 2200 ek gösterge uygulanmaktadır. Ek göstergeler sınıf ve mezuniyete göre değişiklik gösterebilir. İyi çalışmalar dilerim.

Daha
10 ay 3 hafta önce #12666 yazan levent
Erdal bey ocak ayında nasıl derece aldınız onu anlayamadım devletin 2005 ten sonraki memurlarına verdiği dereceyi diyorsanız bu ocak ayında değil şubat 2016 tarihinden itibaren maaşa yansıyacaktır. diğer bilgileriniz eksik olduğundan sorunuz anlaşılamamıştır.

:)

Daha
10 ay 3 hafta önce - 10 ay 3 hafta önce #12667 yazan hgultepe
Sayın levent; Kanunla verilen 1 derece 2005 te göreve başlayıp 15.01.2016 tarih itibariyle halen çalışan personele verilmiş olup, geçerlilik tarihi 15.01.2016 dır. Ocak maaşı peşin ödendiği için dönem olarak 15.01.2016-14.02.2016 arasını kapsamaktadır. Yani Ocak ayı maaşında 1 derece dikkate alınmıştır. Bu hususta forum içerisinde ilave derece uygulama tarihi ile ilgili tartışma içerisine bakabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.
Son Düzenleme: 10 ay 3 hafta önce yazan hgultepe.

Daha
10 ay 3 hafta önce #12669 yazan erdal1837
sayın hgultepe ve levent bey. şef olarak görev yapıyorum (SGK da). 2005 yılı girişliyim. ek göstergem 800, yan ödeme 700, özel hizmet tazminatı 67, ek ödeme tutarım 105, bu bilgiler doğru ancak geçen yıllarda %100 artış tutarı diye bir kesintim yoktu. bu ay kesilmiş. bu kesintinin sebebi ve daha sonraki aylarda da kesintinin olup olmayacağını merak ediyorum.
bu arada derece artışının maaşlara şubat ayında yansıyacağı söylendi ancak kurumumuzun maliyeden aldığı görüşe istinaden ocak ayında maaşa yansıtılmasına ilişkin yazı geldi kuruma.

Daha
10 ay 3 hafta önce #12671 yazan osman1
%100 artış kesintisi; kademe ilerlemesinde, derece yükselmesinde ve kıdem yılı artışında rastlanan bir durumdur. Bu olayların gerçekleştiği tarihi takip eden ilk ayın maaşına ilişkin emekli kesintisi yapılırken, eski emekli keseneği matrahı ile yeni emekli keseneği matrahı arasındaki farkın %100'ü kesilir. Bu kesinti sadece 1 ay yapılır. Daha sonra benzer sebeplerle yeniden emekli keseneği matrahı artarsa yine benzer şekilde kesinti yapılır. Geçmiş yıllarda da benzer uygulamalar vardı ve farketmemiş olabilirsiniz.

Daha
10 ay 3 hafta önce #12672 yazan hgultepe
Sayın erdal1837; Önceki yazımda da bahsetmiştim. Siz Şef kadrosunda olduğunuz ve 5/2 olmanız sebebiyle ek göstergeden faydalanamıyordunuz. Çünkü idari kadroda ekgösterge 1-4 derecelere verilmiştir. Sizinde 4. dereceye inmeniz sebebiyle 800 puan ek göstergeden yararlandığınız görülmektedir. Özel Hizmet Tazminatınız 2015 yılında 60 puan iken toplu sözleşme ve kanun düzenlemesi ile 7 puan artı verilerek 2016 yılı için 67 puan olmuştur. Özel hizmet tazminatı maaşınızda 59 tl civarı bir artış sağlamış ve Ocak ayı maaşınıza yansımıştır. Ek ödeme puanınızda 5. derecede şef iken 95 puandı. 4. dereceye inmenizle 105 puan olmuş ve ocak maaşınıza yaklaşık olarak 84 tl yansımıştır. Geçmiş yıllarda %100 artış tutarı yoktu diyorsunuz. Her yıl terfi ederek 1 kademe alınır ve her derecenin 3. kademesine gelindiğinde bir alt dereceye indirilir. Her türlü derece ve kademe terfilerinde de ait olduğu ay maaşında artışın tamamı (maaş+ek gösterge) %100 artış olarak emekli sandığına veya SGK ya aktarılır. Maliyenin yazısında da hakların uygulama tarihi yazılıdır. Kanunlara göre kesintileri yapılır. Genel artışınızı şubat maaşınızda daha net görebilirsiniz. iyi çalışmalar dilerim.

Daha
10 ay 3 hafta önce #12681 yazan erdal1837
bilgi verdiğiniz için teşekkür ediyorum

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.353 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.