logo yeni

× Burada maaş, ek gösterge, tazminat, harcırah, aile ve çocuk yardımı, ek ödemeler, döner sermaye gibi mali haklar ile ilgili her türlü paylaşımda bulunabilirsiniz.

asgari gecim indirimi

Daha
10 ay 4 hafta önce - 10 ay 4 hafta önce #12584 yazan erkanbil
Papatya Hanim Ben burhaniye turizm danismada turizm arastirmacisiyim. Esim calismiyor ve 8,7 ve 3 yaslarinda uc cocugum var.ocak 2016 maaslarimi hesaplattim. asgari gecim indirimi 146,47 görünüyor. acaba 209.99 olmasi gerekmezmiydi. bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum
Son Düzenleme: 10 ay 4 hafta önce yazan erkanbil.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
10 ay 4 hafta önce - 10 ay 4 hafta önce #12586 yazan papatya

erkanbil yazan: Papatya Hanim Ben burhaniye turizm danismada turizm arastirmacisiyim. Esim calismiyor ve 8,7 ve 3 yaslarinda uc cocugum var.ocak 2016 maaslarimi hesaplattim. asgari gecim indirimi 146,47 görünüyor. acaba 209.99 olmasi gerekmezmiydi. bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum

Sayın ERKANBİL,
Normal koşullarda eşi çalışmayan ve aile yardımına müstehak 3 çocuğu olan memurun asgari geçim indiriminin 2016 yılında 209,99 TL olması gerekiyor. Ancak, memurun aylık geliri üzerinden hesaplanan gelir vergisi miktarının ilgili hakkında uygulanacak asgari geçim indirimi miktarından az olması durumunda, gelir vergisi kesintisi hiç yapılmayacak ancak ilgilinin yararlanmış olduğu agi miktarı da hak ettiği seviyeden aşağıda olacaktır.
Adaletli olmayan bu durum, bu yıl maaş artış oranının asgari ücret artış oranının çok altında olmasından kaynaklanıyor. Konuya ilişkin olarak bu sitede yer alan bir haberde ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. HABER

Öte yandan, Turizm Araştırmacısı kadrosunda görev yapan bir memurun (eşi çalışmayan ve 2-3 çocuklu turizm araştırmacısının yararlanacağı en düşük miktar) 178,33 TL tutarında asgari geçim indiriminden yararlanmasının mümkün olduğunu düşünüyorum. Hizmet süreniz ile derece/kademenizi belirtmeniz durumunda net maaşınız ve agi konusunda bilgi vermek mümkün olabilecektir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 10 ay 4 hafta önce yazan papatya.

Daha
10 ay 3 hafta önce #12588 yazan erkanbil
Papatya Hanım Vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederi. . Eşimin %46 engelli raporu var bu da maaşa 3. derece engelli eindirimi diye yansıyor. Ancak sorum şu: Aylık 56 tl kaybım var. yıllık 600 yakın yapıyor. acaba engelli indirimi bana daha fazla katkısı mı oluyor. olmuyorsa maaştadan kaldrıttayım mı?

Daha
10 ay 3 hafta önce - 10 ay 3 hafta önce #12590 yazan hgultepe
Sayın erkanbil; eşinizin engelli raporu olması sebebiyle 2016 yılı için belirlenen (üçüncü derece engelli indirimi) 210 TL, gelir vergisi matrahınızdan indirilerek gelir vergisi matrahınız bulunur. Gelir vergisi hesaplandıktan sonra (%15, %20 vs) bulunacak tutardan asgari geçim indirimi tutarı düşülerek kalan miktar gelir vergisi kesintisi olarak maaşınıza yazılır. Engelli indiriminin size katkısı 31,50 tl dir.Eşiniz ve 3 çocuğunuz olması sebebiyle a.g.indirimi tuturınız 209,99 tl olması gerekir. Buda maaşınızda a.g.i olarak görünür. Eğer gelir vergisi tutarınız 209,99 tl altında ise bu miktar kadar a.g.i alırsınız. Maaş bordronuzda a.g.i tutarı 209,99 tl altında ve gelir vergisi tutarı 0 ise işlem doğrudur. Şayet gelir vergisi tutarı var ise ve a.g.i tutarı 209,99 tl altında görünüyorsa kurumunuzun saymanlığına müracaat etmeniz önerilir. Engelli indiriminden faydalanmanız lehinizedir. İyi çalışmalar dilerim.
Son Düzenleme: 10 ay 3 hafta önce yazan hgultepe.

Daha
10 ay 3 hafta önce #12599 yazan papatya

erkanbil yazan: Papatya Hanım Vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederi. . Eşimin %46 engelli raporu var bu da maaşa 3. derece engelli eindirimi diye yansıyor. Ancak sorum şu: Aylık 56 tl kaybım var. yıllık 600 yakın yapıyor. acaba engelli indirimi bana daha fazla katkısı mı oluyor. olmuyorsa maaştadan kaldrıttayım mı?

Sayın ERKANBİL,

Sayın HGÜLTEPE'nin açıklamalarının tamamına katılmakla birlikte, bana yönelttiğiniz soruya şahsınızın durumu ile ilgili bazı açıklamalar yapma gereği duydum.
2016 yılı ilk altı ayı için geçerli olan belirlemelere göre, sizin engelli indiriminden yararlanıyor olmanızın maaşınıza herhangi bir etkisi olmayacaktır. Öte yandan asgari geçim indiriminden de 209,99 TL tutarında yararlanmanız gerekirken, maaşınız üzerinden hesaplanan gelir vergisi bu tutardan az olacağından (derece kademenizi ve hismet sürenizi bilmediğimden, engelli indirimi dikkate alınmadan tahmini olarak 178,33 TL tutarında gelir vergisi) asgari geçim indiriminden de kısmen yararlanmış olacaksınız.
Belirttiğiniz kadarıyla, asgari geçim indirimi miktarınıza ilişkin size verilen bilgi doğrudur.

Daha
10 ay 3 hafta önce #12603 yazan erkanbil
Sayın Papatya Hanım: Olayı şöyle özetlemek isterim . Dün Gerek mal müdürlüğü gerekse deftarlıktaki uzman tanıdıklara ve mutemetçilere kime sorduysam ya hiç kimse net cevap veremedi. ya engelli indirimin etkisi var dedi yada bilemiyoruz dediler. Bazılarıda eşinin 3.derece engelli indirimini kaldır en iyisi öyle hesapla maaşını dediler. bende öyle yaptım. maaş net elime geçen tutar aynı kaldı.ama asgari geçim 146 lirada 177 liraya çıktı... yine aynı kaldı maaşım... Ocak 2016 Asgari geçim indirimim 146,47 krş. . 2015 Aralık 153,19 , kasım 186,47, ekim 236,47 devam ediyor böyle . Mal müdürlüğüne teslim ettiğim maaşlara ait ödeme emri belgesinin ekindeki asgari geçim indirimine ait bordro ( maaş+ ek ders ) yer alıyor.Buarada acaba ayvalık meslek yüksek okulunda bir yıldır almanca derslerine giriyorum onun etkiside olabilir mi?

Daha
10 ay 3 hafta önce #12606 yazan papatya
M

erkanbil yazan: Sayın Papatya Hanım: Olayı şöyle özetlemek isterim . Dün Gerek mal müdürlüğü gerekse deftarlıktaki uzman tanıdıklara ve mutemetçilere kime sorduysam ya hiç kimse net cevap veremedi. ya engelli indirimin etkisi var dedi yada bilemiyoruz dediler. Bazılarıda eşinin 3.derece engelli indirimini kaldır en iyisi öyle hesapla maaşını dediler. bende öyle yaptım. maaş net elime geçen tutar aynı kaldı.ama asgari geçim 146 lirada 177 liraya çıktı... yine aynı kaldı maaşım... Ocak 2016 Asgari geçim indirimim 146,47 krş. . 2015 Aralık 153,19 , kasım 186,47, ekim 236,47 devam ediyor böyle . Mal müdürlüğüne teslim ettiğim maaşlara ait ödeme emri belgesinin ekindeki asgari geçim indirimine ait bordro ( maaş+ ek ders ) yer alıyor.Buarada acaba ayvalık meslek yüksek okulunda bir yıldır almanca derslerine giriyorum onun etkiside olabilir mi?

Sayın ERKANBIL,

Maaş hesabı yapılırken öncelikle engelli indirimini dahil etmek gerekir. Bu indirim sonrası elde edilecek matraha göre geli vergisi hesaplanacak. Ve agi tutarınız bu rakamdan düşecek. Net maaşınız degismeyecek. Agi tutarınız ise en çok, 209,99 TL aşılmamak kaydıyla, ödeyeceğiniz gelir vergisi kadar olacaktır.
Geçen aylara ait agi rakamlarından söz etmişsiniz. Ancak 2015 yılında ağı en çok 153.19 TL olabiliyor. Ek ders ucretleri, engelli indirimi ve %20 gelir vergisi ile düşündüğümüzde bile aralık ayında en çok 193,19 TL asgari geçim indirimi+engelli indirimi olacaktır.

Daha
10 ay 3 hafta önce #12626 yazan erkanbil
Papatya Hanim , kisaca bisey soracam: bu kadar yazilanlardan sonra calismayan es ve 3 cocuk AGi ocak 2016 da 209.99 olmasi gerekiyordu degil mi?

Daha
10 ay 3 hafta önce #12627 yazan metinc

erkanbil yazan: Papatya Hanim , kisaca bisey soracam: bu kadar yazilanlardan sonra calismayan es ve 3 cocuk AGi ocak 2016 da 209.99 olmasi gerekiyordu degil mi?

Evet çalışmayan eş ve 3 çocuk için asgari geçim indirmi 209.99 TL

Daha
10 ay 3 hafta önce #12632 yazan oyuncemberi
güzel bir arşiv olmuş herkese teşekkürler..

http://www.gebelikhesaplama.net.tr/

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.371 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.