logo yeni

× Burada maaş, ek gösterge, tazminat, harcırah, aile ve çocuk yardımı, ek ödemeler, döner sermaye gibi mali haklar ile ilgili her türlü paylaşımda bulunabilirsiniz.

Özel Sektör Eş Durmu Tayini

Daha
1 yıl 3 ay önce - 1 yıl 3 ay önce #11724 yazan UrbanPlanner
Merhaba arkadaşlar herkese iyi günler diliyorum,

Arkadaşlar ben taşrada bir kurumda mühendis olarak 2 Yıldır çalışmaktayım. Eşim başka bir ilin ilçesinde bir muhasebe bürosunda muhasebe elemanı olarak yaklaşık olarak 14 aydır(1 yıl 2 ay) çalışmakta ben Eş durumundan eşimin bulunduğu ile tayinle gidebilirmiyim. Bugün yapılan toplu sözleşmede eş durumu tayinleri için 1 yıl kesintisiz SSK prim Şartı açıklandı yani 3 yıldan 1 yıla indirildi. Fakat eşimin çalıştığı firma çok büyük bir firma değil küçük bir ilçede 5 çalışanı olan bir muhasebe bürosu. Ben tayin isteyip gidebilirmiyim. Teşekürler...
Son Düzenleme: 1 yıl 3 ay önce yazan UrbanPlanner.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 3 ay önce - 1 yıl 3 ay önce #11728 yazan osman1

UrbanPlanner yazan: Merhaba arkadaşlar herkese iyi günler diliyorum,

Arkadaşlar ben Çevre ve Şehircilik Bakanlığı taşrada mühendis olarak 2 Yıldır çalışmaktayım. Eşim başka bir ilin ilçesinde bir muhasebe bürosunda muhasebe elemanı olarak yaklaşık olarak 14 aydır(1 yıl 2 ay) çalışmakta ben Eş durumundan eşimin bulunduğu ile tayinle gidebilirmiyim. Bugün yapılan toplu sözleşmede eş durumu tayinleri için 1 yıl kesintisiz SSK prim Şartı açıklandı yani 3 yıldan 1 yıla indirildi. Fakat eşimin çalıştığı firma çok büyük bir firma değil küçük bir ilçede 5 çalışanı olan bir muhasebe bürosu. Ben tayin isteyip gidebilirmiyim. Teşekürler...

Toplu sözleşmedeki düzenleme nasıl çıkacak tam bilemiyorum. Ayrıca geçerlilik ve uygulama tarihi de önemli. Kesintisiz çalışma süresi 1 yıla inerse ve eşinizin durumu uyuyorsa, firmanın büyük ya da küçük olması önemli sayılmaz. Naklen atamanız yapılabilir.
Toplu sözleşmenin en erken 2016 başında uygulanabileceğini de unutmamak lazım. (Toplu sözleşmedeki hükmü görmek lazım)
Son Düzenleme: 1 yıl 3 ay önce yazan osman1 .

Daha
1 yıl 3 ay önce #11732 yazan semazen
evet önemli olan eşinin kesintisiz bir yıl sigortalı çalışmış olması. Büronun büyüklüğü küçüklüğü önemli değil. Ancak toplu sözleşmede alınan karar yeterli değil bu konuda genel yönetmelikte düzenleme yapılması gerekiyor. O da biraz zaman alabilir.

Daha
1 yıl 3 ay önce #11756 yazan semazen
Genel yönetmelikteki düzenleme bugün yayınlandı.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: UrbanPlanner

Daha
1 yıl 3 ay önce #11758 yazan UrbanPlanner
Evet Yönetmelik çıktı ama son iki yılda 360 gün sigorta nasıl olacak atıyorum Eş durumuna Dayalı tayin talebinde Bulunduğum tarih itibariyle kişinin tam 360 gün Sigorta'sı var ve 12 aydır Çalışıyor olsalar geçerliydi yani illa ki son iki Yıldır Çalışıyor olması şartında varma tam anlayamadım.

Daha
1 yıl 3 ay önce #11759 yazan UrbanPlanner
yani özel sektörde çalışan eş işe gireli bir yıl olmuşsa nakli olmayacak; ama iki yıl veya daha fazla sigortalı ise olacak böylemi acaba.

Daha
1 yıl 3 ay önce #11761 yazan metinc
Yani ilk durumda eşin kesintisiz 3 yıl çalışması gerekiyordu. Diyelim ki 10 gün ara verdi o zaman bu 3 yıllık sigortalı çalışma geçerli sayılmıyordu.
Bu konuda gelen itirazlar da değerlendirilerek, sigortalı çalışılması istenilen süre 360 güne indirildi. Yani kişi başvurduğu tarihten geriye doğru iki yıl içinde, eşinin toplam 360 gün sigortalı çalışması yeterli olacak.

Daha
1 yıl 3 ay önce #11774 yazan Adige
İlçede çalışan memur, yeni toplu iş sözleşmesine göre il merkezinde sigortalı çalışan eşinin yanına tayin istenebilir mi?

Daha
1 yıl 3 ay önce #11778 yazan metinc
Toplu sözleşme bu konuda bir düzenleme yapmadı. Sadece 3 yılı bir yıla indirdi. Burada ilçe ile il merkezi arasındaki uzaklık fazla ise kurumunun eş durumundan atamayı yapması lazım. Ancak yapmıyorsa dava açabilirsin.

Daha
1 yıl 3 ay önce - 1 yıl 3 ay önce #11781 yazan xray
Ben çevre ve şehircilik il müdürlüğünde bir buçuk yıldır memurum ve bizim kurumda 2. yıl dolduğu an eş durumundan tayin isteme hakkımız var. Fakat bu yönetmelik bütün kurumlar için son 2 yılda toplamda en az 360 gün sigortalı olma şartı geçerli mi? Eşim bugün itibariyle kendi memleketimde özel sektörde bu gün itibariyle sigortalı olarak çalışsa 360 gün sonra ben eş durumundan tayin isteme hakkı elde edebilir miyim? Ayrıca sigorta priminin en alt ve ya en üst primden yatması ve ya iş kolu farkeder mi?
Son Düzenleme: 1 yıl 3 ay önce yazan xray.

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.358 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.