logo yeni

× Burada maaş, ek gösterge, tazminat, harcırah, aile ve çocuk yardımı, ek ödemeler, döner sermaye gibi mali haklar ile ilgili her türlü paylaşımda bulunabilirsiniz.

İhya Bedeli̇

Daha
1 yıl 8 ay önce #10824 yazan cengizmahir
Selamlar ..arkadaşlar annemi geçenlerde rahmetli babamdan dolayı emekli ettik zira babam vefat edeli 4 seneyi aştı 2011 senesinde vefat ettik ten bir kaç ay sonra postane yoluyla anneme 120 tl gibi bir mktar para geldi ve annem o parayı çekti buraya kadar herşey yolunda fakat içerde birikmiş olan yaklaşık 4 senelik maaşı sözüm ona postanedeki ihya bedeli denilen o parayı alındığından dolayı ödenemiceğini söylediler sorun o ki bu ihya denilen para için annemin veya ailemizden bir baska kişinin bir başvurusu dahi olmamışdır konuyla alakalı bir bilgisi veya tavsiyesi olanlar yardımcı olursa sevinirim ...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 8 ay önce #10825 yazan murtaza
Öyle bir uygulamamı olur? Parayı aldın başka ödeme yapılmaz diye.
Sizin durum biraz farklı gibi. Babanız ememkli olduktan sonra mı vefat etmişti yoksa emekli olmadan ve emekli aylığına hak kazanmadan mı vefat etmişti.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: cengizmahir

Daha
1 yıl 8 ay önce #10838 yazan cengizmahir
hocam babam emekli falan değildi hatta prim gün sayısı bile azdı vefat ettikten sonra bu işlerle ilgilenen bir adamını bulduk borçlanma falan yapmış galiba bu arada borçlanma olduğunuda sgk müdürü bana söyledi sözüm ona ptt deki 120 tl lik parayı(ihya bedeli) almakla beraber bu parayı kabul etmiş sayılıyormuşuz ve asıl benim karın ağrım şu ben dava yoluna çıkarsam anneme bağlanan aylığında geri alınmasından çekiniyorum zira bu işi halleden kişiye ulaşamıyorum

Daha
1 yıl 8 ay önce #10844 yazan osman1

cengizmahir yazan: hocam babam emekli falan değildi hatta prim gün sayısı bile azdı vefat ettikten sonra bu işlerle ilgilenen bir adamını bulduk borçlanma falan yapmış galiba bu arada borçlanma olduğunuda sgk müdürü bana söyledi sözüm ona ptt deki 120 tl lik parayı(ihya bedeli) almakla beraber bu parayı kabul etmiş sayılıyormuşuz ve asıl benim karın ağrım şu ben dava yoluna çıkarsam anneme bağlanan aylığında geri alınmasından çekiniyorum zira bu işi halleden kişiye ulaşamıyorum

Babanız emekli olmamış ve sadece ödenmiş primlerinden dolayı ödeme yapılmış. Siz aracılarla uğraşmadan, sgk ile görüşüp ne yapmanız gerektiğini öğrenin. Sonuçta ödemeyi de kesmeyi de orası yapacağından, yanlış bir işlemde sıkıntı yaşar anneniz.

Daha
1 yıl 8 ay önce #10849 yazan cengizmahir
hocam başka bir sorum daha olacak şahsın biri öldükten sonra anlaşılıyorki eski işveren sigorta primini hiç yatırmamış dava edilse ve işverenin itirafıyla çalıştığı gün kadar prim ödense (900 gün) ölen eşinden dolayı karısına maaş bağlanırmı bir de bu 900 günlük prim cezasıyla ne kadara patlar

Daha
1 yıl 8 ay önce #10855 yazan osman1
İşveren prim ödememişse ve bu sonradan ortaya çıkmışsa, primler cezasıyla birlikte ödenir. Ceza ne kadar olurun hesabı, ödenmeyen aylık primlere, gecikmenin ne kadar olduğuna bağlı olarak değişecektir.

Daha
1 yıl 8 ay önce #10856 yazan cengizmahir
hocam asgari ücretlinin sigorta primi ortalama aylık 420.00 try civarı 900 gün olduğuna göre 12.600 try ana para oluyor en azından tahmini olarak ne kadar daha faziz ve ceza biner şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

Daha
1 yıl 8 ay önce #10857 yazan osman1
Olayın gerçekleştiği tarihe göre farklı rakamlar çıkacaktır. O nedenle tahmini rakamlar sonuçta karşılaşılacak tutarlardan çok farklı olabilir. SGK ile görüşün derim.

Daha
1 yıl 8 ay önce #10859 yazan cengizmahir
hocam öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum malumunuz 900 prim gününe dul kalan kadına maaş bağlanmakta bununla beraber ödenecek olan prim ve faiz tutarları hakkında ssk yetkililerine sorulduğunda hiç bir açıklma yapılmıyor faiz ve ceza sı ana para olan 420 tl yi (bir aylık)geçermi en azından bir öngörünüz varmı

Daha
1 yıl 8 ay önce #10864 yazan osman1
Kaç gün prim yatmamış, hangi tarihte yatmamış, bu dönem içerisinde af veya yapılandırma olmuş mu olmamış mı gibi hususlara göre hesaplanacak olan tutarın çok daha fazla olması da söz konusudur.

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.360 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.