logo yeni

× Burada maaş, ek gösterge, tazminat, harcırah, aile ve çocuk yardımı, ek ödemeler, döner sermaye gibi mali haklar ile ilgili her türlü paylaşımda bulunabilirsiniz.

Norm Kadro Yönetmeliğine Usulsuz Atama

Daha
1 yıl 10 ay önce - 1 yıl 10 ay önce #10261 yazan NafirKeyh
Merhaba Arkadaşlar,

Bulunduğum okulda 55 İngilizce dersi var ve anlamadığım bir sebepten dolayı okuluma 3. norm kadro verildi ve atanan hoca yarın (22.01.2015) göreve kendi okulundan ayrılarak başlayacak.

Bugün öğrendimki yöneticilerim dersleri yanlış hesaplayıp 55 olan İngilizce dersini 57 olarak göstermişler ve bu sebepten ötürü (müdürümün söylediğine göre) okula yeni bir İngilizce öğretmeni atandı, seneye ise var olan İngilizce dersi 47 düşeceği için norm kadro fazlası oluyorum.

Yönetmeliğe baktım ve şunları gördüm:

Madde18

a) 6 - 31 saate kadar 1,

b) 31 - 42 saate kadar 2,

c) 42'den fazla olması halinde her 21 saate 1,

genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu verilir. Bu şekilde hesaplama sonrasında artan ders yükünün en az 15 saat olması halinde ilave olarak 1 genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu daha verilir.

Burada benim anladığım 63 saat olmadan okuluma 3. öğretmen norm kadrosu verilemiyor.

Müdürüm ise durumun 42 +15 ile 57 derse 3. norm kadrosunun verildiğini ve durumun kendilerinin hatası olduğunu söylediler. Baya üzgün görünüyorlardı ve durumu yazıp dilekçe ile başvurmam doğrultusunda kanuni sürecin başlatılacağını, kendilerinin büyük ihtimalle cezalandırılacağını söyledi, dava sürecinin 2 ay kadar süreceğini benzer davaların kararlarını araştırarak öğrendim. Okuluma atanan öğretmen arkadaşımın ise tekrar başka okula gönderileceğini öğrendim. Hatta daha sonra o da mağdur edildiği için şikayetci olup idarecilere bir ceza da oradan geleceğini öğrendim. Hatta işin içinde ilçe milli eğitim müdürü bile girebiliyor. Yani kalabalık.

Bunca şey olduktan sonra ise o okulda ne kadar içim rahat çalışabilirim kafamı kurcalıyor doğrusu. Sizin anlayacağını hakkımı arıyarak daha da mağdur olabilirim. Müdür ve yardımcı samimi olduğum kimsiler. Ne onlara ne de gelen arkadaşa böyle şeyler yapmak istemem. Ama sevdiğim ve evime daha yakın bir okuldan da suçum olmadan gönderilmek üzereyim.

Ne yapabilirim?
Son Düzenleme: 1 yıl 10 ay önce yazan papatya.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 10 ay önce #10265 yazan osman1
Hoş olmayan bir durumla karşılaşmışsınız. Ancak atama işleminin geri çekilmesi için yazışma yapıp durumu düzeltmeye çalışmak daha doğru olabilir. illa ki müdüre ceza verilecek diye bir şart yok. Sehven bu tür işlerin olması da mümkün.

Daha
1 yıl 10 ay önce #10267 yazan NafirKeyh
Bir de yönetmeliğe göre ders saatinin 63 olması lazım ki 3. norm kadro açılsın. Benim anladığım bu.

Ama müdürüme göre 42 + 15 yani onların sehven yaptığı hata ile 57 ders saatine 3. norm kadro açılıyor. Yani ders saati 55 iken 3. norm kadro açılmıcakmış ve ben norm kadro fazlası olmayacaktım.

Bir başka müdür ise hem 55 te hem de 57 de farketmeksizin 3. kadroyu vereceğini ileri sürdü. Adama yönetmeliği gösterdim, bana benim yanlış yorumladığımı söyledi. Acaba böyle bir durum var mı? Yoksa bunlar danışıklı dövüşüp benim dava sürecine girmemem için mi böyle yaptılar bilemiyorum. Cünkü geçen sene aynı şekilde 28-29 girdik ve 3. norm kadro açılmadı.

Bilginiz varsa lütfen yazın.

Daha
1 yıl 10 ay önce #10271 yazan feylesof
diğer öğretmen başka okula atanmış bu durum seni kurtarmıyormu zaten?

Hayat felsefeden ibaret derken felsefemi yapıyorum?

Daha
1 yıl 10 ay önce #10272 yazan NafirKeyh
Bizim ders saatimiz 55 ve bize dışarıdan kendisi norm kadro fazlası olan bir öğretmen geldi ve 3 kişi olduk. Seneye okulumuzun meslek lisesine dönmesinden ve öğrenci sayısındaki azalmadan dolayı ders sayısı 41' e düşüyor ve ben en az puanlı olduğum için norm kadro fazlası oluyorum ve kendimi okul ararken buluyorum.

Daha
1 yıl 10 ay önce #10276 yazan feylesof
dava açmaktan başka şansın yok görünüyor

Hayat felsefeden ibaret derken felsefemi yapıyorum?

Daha
1 yıl 10 ay önce #10283 yazan NafirKeyh
3. norm kadro için 57 ders yeterli mi? Sorduklarım hep yeterli dedi ama yönetmeliğe ters. Bilen biri cevaplarsa çok teşekkür ederim.

Daha
1 yıl 10 ay önce #10285 yazan nazli
Yönetmelikten;
a) 6 saat olursa da 1 kadro- 30 saat olursa da 1 kadro

b) 32 saat olursa 2 kadro- 42 saat olursa da 2 kadro

c) 43 saat olursa 3 kadro- 63 saat olursa da 3 kadro

verilmesi durumu da anlaşılıyor sanki. Neden daha açık yazmazlar ki bu hükümleri.

Daha
1 yıl 10 ay önce #10287 yazan NafirKeyh
Hocam inan anlaşılmıyor, herkes farklı yorumluyor.

63 ise usulsüzlük var, yürütmeyi öyle durururum.

Eğer 57 ise ki okulumun dersi 55, onlar yanlışlıkla girmişler, bu kez de bu yanlış beni mağdur ettiği için durdururum.

Bilemdim ki, bugün atamayı aradım 57'yi sormak için, cevap veren olmadı, keşke biri anlatsa...

Daha
1 yıl 10 ay önce #10288 yazan nazli
Ne de olsa farklı yorumlanıyor ve 3 üncü kadronun yanlışlıkla istenmiş olabileceği de düşünülüyor. Bekleyip görmek lazım. hakkınızda olumsuz bir durum oluşursa idari yollara ya da yargıya başvurabilirsiniz. Kurumunuz belki sorun çıkarmadan çözecektir konuyu.

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.385 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.