logo yeni

× Burada maaş, ek gösterge, tazminat, harcırah, aile ve çocuk yardımı, ek ödemeler, döner sermaye gibi mali haklar ile ilgili her türlü paylaşımda bulunabilirsiniz.

özel idare daire başkanları

Daha
1 yıl 11 ay önce #10100 yazan veka
5302 sayılı Kanunun 36. maddesinde özel idare daire başkanlarının bakanlıklardaki daire başkanlarına verilen haklardan aynen yararlanacağı şeklindedir. Yani özel idare daire başkanları da 666 sayılı KHK. kapsamında maaş alması gerekirken bu kanuna açıklık getiren 161 sayılı tebliğde özel idarelerinin yararlanamayacağı yorumu getirilmiştir. Bu nedenle de özel idare daire başkanı maaşları 657 sayılı yasa kapsamında yapılmaktadır.

Bu durumda kanuna göre mi? tebliğe göre mi? hareket edilmeli, tebliğ kanunun üstünde olmadığından 161 sayılı tebliğin ilgili kısmının iptali yönünde dava açılabilirmi? zaman aşımı varmı?

Bilgi paylaşımı için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.....

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 11 ay önce #10107 yazan papatya

veka yazan: 5302 sayılı Kanunun 36. maddesinde özel idare daire başkanlarının bakanlıklardaki daire başkanlarına verilen haklardan aynen yararlanacağı şeklindedir. Yani özel idare daire başkanları da 666 sayılı KHK. kapsamında maaş alması gerekirken bu kanuna açıklık getiren 161 sayılı tebliğde özel idarelerinin yararlanamayacağı yorumu getirilmiştir. Bu nedenle de özel idare daire başkanı maaşları 657 sayılı yasa kapsamında yapılmaktadır.

Bu durumda kanuna göre mi? tebliğe göre mi? hareket edilmeli, tebliğ kanunun üstünde olmadığından 161 sayılı tebliğin ilgili kısmının iptali yönünde dava açılabilirmi? zaman aşımı varmı?

Bilgi paylaşımı için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.....


Sayın VEKA,

5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 36 nci maddesinde; “... daire başkanı kadrosuna atananlar ise bakanlık daire başkanları için ilgili mevzuatında öngörülen ek gösterge, makam, görev ve temsil tazminatları ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 152 nci maddesi uyarınca ödenen zam ve tazminatlardan aynen yararlanırlar” denilmiştir.

Öte yandan, 161 Seri Nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde, 375 sayılı KHK’nın ek 10 uncu maddesi yarınca ücret ve tazminat göstergelerinin, ancak ilgili düzenleme kapsamında bulunan kurum personelinden unvanları 375 sayılı KHK eki cetvelde belirtilenleri hakkında uygulanabileceğinden söz edilmiş ve mahalli idarelerin de bu kapsamda olmadığı belirtilmiştir.

Bu çerçevede, Kanunda yer alan düzenlemenin; bakanlık daire başkanları hakkında farklı düzenlemelerle getirilen ödeme unsurlarının uygulanacağına hükmetmeyerek, bakanlık daire başkanları için ilgili mevzuatında öngörülen ek gösterge, makam, görev ve temsil tazminatları ile yan ödeme ve özel hizmet tazminatlarından aynı şekilde yararlanmalarını öngörmüş olması nedeniyle, bakanlık daire başkanları hakkında getirilen farklı maaş ödeme unsurlarının mahalli idarelerdeki daire başkanları hakkında uygulanamayacağını, ancak konunun davaya konu edilebilmesi durumunda farklı sonuç alınmasının da söz konusu olabileceğini düşünmekteyim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: veka

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.418 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.