logo yeni

× Burada maaş, ek gösterge, tazminat, harcırah, aile ve çocuk yardımı, ek ödemeler, döner sermaye gibi mali haklar ile ilgili her türlü paylaşımda bulunabilirsiniz.

Emekli maaşı hakkında bilgili birisini arıyorum

Daha
2 yıl 2 hafta önce #9698 yazan Apar
Herkese merhabalar anneme ve bana rahmetli babamdan kalan emekli maaşı kaldı başka bir aile üyesi yok.Maaşın 1300ü anneme 660TLsi bana geliyor.Tabi ben ünv okuduğum için bu para bana geliyormuş.Şimdi şöyle bir durum var babamın vefaatı yakın bir sürede olduğu için ünv dondurdum seneye kaldığım yerden devam edeceğim yani okuldan ayrılmadım.

Sormak istediğim soru burada başlıyor.

1 okulu dondurduğum için emekli maaşımız kesilir mi ?

2 eğer emekli maaşı kesilirse annem sadece 1300TL mi alıyor bazıları benim hakkımdan yüzde daha alıyor dedi ama doğru mu ? yani annem benden para kesilirse kaç tl alır ? şuanda ikimiz toplam 1960TL alıyoruz

3 Eğer kesilirse seneye yeniden başladığımdan yeniden bağlanıyor mu

4 en son olarakda yurt dışında dayımın yanında okuma gibi bir durum var yurt dışındaki ünv okursam para yine gelirmi

teşekkür ediyorum

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 2 hafta önce #9699 yazan papatya

Apar yazan: Herkese merhabalar anneme ve bana rahmetli babamdan kalan emekli maaşı kaldı başka bir aile üyesi yok.Maaşın 1300ü anneme 660TLsi bana geliyor.Tabi ben ünv okuduğum için bu para bana geliyormuş.Şimdi şöyle bir durum var babamın vefaatı yakın bir sürede olduğu için ünv dondurdum seneye kaldığım yerden devam edeceğim yani okuldan ayrılmadım.

2 eğer emekli maaşı kesilirse annem sadece 1300TL mi alıyor bazıları benim hakkımdan yüzde daha alıyor dedi ama doğru mu ? yani annem benden para kesilirse kaç tl alır ? şuanda ikimiz toplam 1960TL alıyoruz

4 en son olarakda yurt dışında dayımın yanında okuma gibi bir durum var yurt dışındaki ünv okursam para yine gelirmi

teşekkür ediyorum

Sayın APAR,
Babanın memur emeklisi olması durumunda;
1-Anne çalışmıyorsa ya da emekli aylığı almıyorsa, babanı maaşının %75’ini alır. (çalışma ve emekli aylığından yararlanma durumuna göre dul aylığından farklı oranlarda yararlanılması söz konusudur)
2-Anne çalışmıyorsa ve aylıktan yararlanabilecek çocuk sayısı 1 ise; babanın maaşının %60’ını anne, %30’unu çocuk alır.
3-Erkek çocuğun babanın maaşını alabilmesi için; 18 yaşını geçmemiş olması, ortaöğretim öğrencisi ise 20 yaşını geçmemiş olması, yüksek öğrenim öğrencisi ise 25 yaşına geçmemiş olması gerekir.
Buna göre;
18 yaşından büyük olduğunuz ve yükseköğrenime devam etmekte iken öğreniminizi dondurduğunuz, annenizin çalışmadığı ve emekli maaşı almadığı, yetim aylığı alabilecek başka kardeşiniz olmadığı varsayımından hareketle sorunuzu cevaplandıracak olursam;
-Babanızın emekli aylığının yaklaşık 2.178 TL olduğunu ve bunu %60’ını annenizin, %30’unu da sizin aldığınızı,
-Öğreniminizi dondurduğunuz için yetim aylığı alamayacağınız, ancak okula yeniden başlamanız durumunda 25 yaşını dolduruncaya kadar yeniden yetim aylığı (%30) alabileceğinizi,
-Size yetim aylığı ödenmeyen dönemde annenize dul aylığı olarak, babanızın maaşının %75’inin ödeneceği (yaklaşık 1634 TL)
-Yükseköğrenimi yurtiçinde veya yurt dışında okumanızın, yetim aylığından yararlanma bakımında herhangi bir farklı durum oluşturmayacağını
söyleyebilirim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
2 yıl 2 hafta önce #9700 yazan Apar

papatya yazan:

Apar yazan: Herkese merhabalar anneme ve bana rahmetli babamdan kalan emekli maaşı kaldı başka bir aile üyesi yok.Maaşın 1300ü anneme 660TLsi bana geliyor.Tabi ben ünv okuduğum için bu para bana geliyormuş.Şimdi şöyle bir durum var babamın vefaatı yakın bir sürede olduğu için ünv dondurdum seneye kaldığım yerden devam edeceğim yani okuldan ayrılmadım.

teşekkür ediyorum

Sayın APAR,
Babanın memur emeklisi olması durumunda;
1-Anne çalışmıyorsa ya da emekli aylığı almıyorsa, babanı maaşının %75’ini alır. (çalışma ve emekli aylığından yararlanma durumuna göre dul aylığından farklı oranlarda yararlanılması söz konusudur)
2-Anne çalışmıyorsa ve aylıktan yararlanabilecek çocuk sayısı 1 ise; babanın maaşının %60’ını anne, %30’unu çocuk alır.
3-Erkek çocuğun babanın maaşını alabilmesi için; 18 yaşını geçmemiş olması, ortaöğretim öğrencisi ise 20 yaşını geçmemiş olması, yüksek öğrenim öğrencisi ise 25 yaşına geçmemiş olması gerekir.
Buna göre;
18 yaşından büyük olduğunuz ve yükseköğrenime devam etmekte iken öğreniminizi dondurduğunuz, annenizin çalışmadığı ve emekli maaşı almadığı, yetim aylığı alabilecek başka kardeşiniz olmadığı varsayımından hareketle sorunuzu cevaplandıracak olursam;
-Babanızın emekli aylığının yaklaşık 2.178 TL olduğunu ve bunu %60’ını annenizin, %30’unu da sizin aldığınızı,
-Öğreniminizi dondurduğunuz için yetim aylığı alamayacağınız, ancak okula yeniden başlamanız durumunda 25 yaşını dolduruncaya kadar yeniden yetim aylığı (%30) alabileceğinizi,
-Size yetim aylığı ödenmeyen dönemde annenize dul aylığı olarak, babanızın maaşının %75’inin ödeneceği (yaklaşık 1634 TL)
-Yükseköğrenimi yurtiçinde veya yurt dışında okumanızın, yetim aylığından yararlanma bakımında herhangi bir farklı durum oluşturmayacağını
söyleyebilirim.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ediyorum.Peki devlet okul durumunu nasıl biliyor biz mi başvuru yapıyoruz yoksa sistemde mi gözüküyor ? Birde ben şuanda 18 yaşındayım önümüzdeki dönem tekrar hazırlanmak istiyorum ortalama 20 yaşında başlamış oluyorum okula , yaşta bir sıkıntı olur mu maaş bağlanmasında ?

Daha
2 yıl 2 hafta önce #9701 yazan papatya
Sayın APAR,
Yetim aylığı bağlanmasında 18 yaşını tamamlamış olanlardan öğrenci belgesi istenmektedir. Ayrıca, 18 yaşını doldurmuş olan ve öğrenci olduğu için yetim aylığı bağlananlardan;,
-mezuniyet,
-okuldan ayrılma,
-okul kaydının silinmesi,
-okul kaydının dondurulması,
-yatay ve dikey geçiş,
-göreve başlama,
-silah altına alınma,
-evlenme
gibi durum değişiklikleriyle ilgili taahhütname alınmaktadır.

18 yaşını tamamladığınızda yetim aylığınız kesilecektir. Yeniden yetim aylığı alabilmeniz için öğrenci belgesiyle başvuruda bulunmanız gerekecektir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.446 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.