logo yeni

ZORLA EMEKLİLİK

Daha
2 yıl 9 ay önce #6471 yazan güven
Devlet Hava Meydanları İşletmesinde Koruma ve Güvenlik Görevlisi olarak göreve başladım. 399 sayılı KHK tabi II. cetvelde sözleşmeli statüsünde çalışmaktayım Geçen süreçte rahatsızlığımdan dolayı 2005-2013 yılları arası dönem dönem tedavi gördüm. Üsküdar devlet hastanesi ‘’depresyon’’ teşhisiyle Güvenlik Görevlisi olamaz raporu verdi. Bu raporum kuruma iletildikten sonra kurum, hakem hastane olarak gönderdiği Ankara Numune eğitim ve araştırma hastanesi de aynı şekilde Güvenlik Görevlisi olamaz raporu verdi. Bunun üzerine emekli sandığına sevk edilen dosyama emekli sandığı da ‘’ADİ MALUL’’olduğum yönünde karar verdi. Kurum yolladığı yazıda, Benim kadrom İDARİ HİZMETLER sınıfında iken Yardımcı hizmetler sınıfına HİZMETLİ olarak atamamın yapılacağı kabul etmemem halinde emekli işlemlerimin başlatılarak emekliye sevk edileceğim belirtilmiştir. Benden önceki geçen süreçte 400 kişiden fazla çeşitli hastalıklarından dolayı bu raporlara istinaden idari hizmetler sınıfında MEMUR pozisyonuna atanırken son dönemde bu gibi durumda olanları HİZMETLİ KADROSUNA atamıştır. Şu ana kadar kendi isteğiyle emekli olan bir kişi vardır.
04.03.2014 Tarihi itibariyle tebliğ edilerek emekliliğe sevk edildiğim söylenmiştir.İlişik kesme belgesini imzalamadım imtina ettim,bu gün itibari ile emekliyim.Yürütmeyi durdurma istemli dava açıldı ve bundan sonrası adalete kaldı.Bu başlığı sizlerinde yorumunu almak ve bilgilendirmek amacıyla açtım.Yorumlarınızı bekliyorum.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 9 ay önce #6472 yazan metinc
Hangi maddeye dayanarak emekliliğe sevk ettiklerini sorabilirmiyim? Bana açık bir hukuka aykıırılık varmış gibi geldi.

Daha
2 yıl 9 ay önce #6474 yazan güven
5434 Sayılı kanunun 44.maddesine istinaden işlem yapıyorlar.

Daha
2 yıl 9 ay önce #6481 yazan salih kanat
Bence doğru seçim yapmışsın. Mahkeme ile hakkını alabileceğini düşünüyorum.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: güven

Daha
2 yıl 9 ay önce #6530 yazan güven
http://memurunyeri.com/memur/kamu-personeliyle-ilgili-diger-haberler/6270-memurlar-dava-acar-donerim-diyemeyecek.html

Daha
2 yıl 9 ay önce #6531 yazan güven
MADDE 17- 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 27 nci maddesinin (2) numaralı fıkrasının ikinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Ancak, kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, naklen atama, görev ve unvan değişikliği, geçici veya sürekli görevlendirmelere ilişkin idari işlemler, uygulanmakla etkisi tükenecek olan idari işlemlerden sayılmaz.”

MADDE 18- 2577 sayılı Kanunun 28 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasına aşağıdaki cümleler eklenmiş ve (4) numaralı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekâleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereği; dava konusu edilen kadronun boş olması hâlinde bu kadroya, boş olmaması hâlinde ise aynı kurumda kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanmak suretiyle yerine getirilir. Eski kadro ile atandığı yeni kadro arasında mali haklar bakımından bir fark bulunması durumunda, bu fark 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 91 inci maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen usul ve esaslar çerçevesinde ödenir.”

“4. Mahkeme kararlarının süresi içinde kamu görevlilerince yerine getirilmemesi hâlinde tazminat davası ancak ilgili idare aleyhine açılabilir.”

Daha
1 yıl 10 ay önce #10222 yazan Adige
Başka başlık açmadan buradan sorayım; Kamuda çalışan işçi personel emekliliği hak ettiği için emekliliğe zorlanabilir mi?

Daha
1 yıl 10 ay önce #10230 yazan osman1

Adige yazan: Başka başlık açmadan buradan sorayım; Kamuda çalışan işçi personel emekliliği hak ettiği için emekliliğe zorlanabilir mi?

Bazı kurumların yaş haddini aşmamış olan personelini emekliliğe zorladığı durumlarla karşılaşılıyor. Ancak bu tip durumlarda kişinn isteği dışında emekli edilemesinin söz konusu olmayacağını, buna rağmen emekliye kurum tarafından sevk halinde bu işleme karşı dava açılabileceğini düşünüyorum ben.

Daha
1 yıl 10 ay önce #10233 yazan burdurlu
657 ye tabi 4c personelinde emekliliği hakedttiği gün itibariyle kurumla ilişkisi kesilir.denilmektedir.böyle durumda mahkeme açılsa dahi emekliliği hakettiği için bir sonuc alınamamaktadır.işçilerde ise böyle bir sorun yok.kısaca şöyle.kpss yolu ile yeni memur olarak atanacaklar ve ya işçi olarak atanacaklar için böyle bir zorla emeklik söz konusu değil.yaş haddi nedeniyle emeklilik falan ayrı bir durumdur.

Daha
1 yıl 10 ay önce #10234 yazan burdurlu
zorlanamaz böyle bir hüküm yokki?

Sayfa oluşturma zamanı: 0.510 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.